Přejít na hlavní obsah

Proč nosit roušku při pandemii a co s ní, když si ji sundáme

Jaké jsou výhody jednorázových a látkových a jak s nimi zacházet přibližuje Miroslava Zavřelová z Lékařské fakulty MU.

Nejen Česká republika, ale možná celý svět se kvůli pandemii koronaviru zahalil do roušek všech možných druhů. Důvod je jednoduchý - nošením roušek chráníme osoby v našem okolí před kapénkovou nákazou od nás samých, možná infikovaných.

Jednoduše řečeno, nošení roušek je vždy projevem ohleduplnosti a respektu k ostatním lidem a aktuálně také podmínkou pro vstup do prodejen, zdravotnických zařízení, lékáren a úřadů a také pro cestování veřejnými dopravními prostředky. Budeme-li nosit roušky všichni, ochrana populace bude vysoká, i když nikoli dokonalá.

Pro veřejnost jsou vhodné roušky dvojího druhu. Jednorázové ústní roušky neboli chirurgické ústenky lze použít k jednorázovému účelu, například pro cestu veřejnou dopravou, na nákup nebo pro vyřízení neodkladných úředních záležitostí. Je třeba počítat s tím, že účinnost této roušky klesá po zvlhnutí, přibližně za dvě hodiny. Použitou jednorázovou roušku je pak možné vyhodit do směsného odpadu, případně spálit. Po tomto úkonu je nutné umýt si důkladně ruce.

Rychlým alternativním řešením jsou svépomocí ušité látkové roušky, jejichž nespornou výhodou je možnost opakovaného použití. Vhodným materiálem pro ně je bavlna, protože snese mnohonásobné vyvařování. Roušku je potřeba nasadit tak, že její okraje přitiskneme na obličej a po dobu nošení se jí nedotýkáme. Sundávají se za tkanice či gumičky a opět je nutné si po tom důkladně umýt ruce.

Před dalším použitím je potřeba látkovou roušku vyvařit v hrnci s pokličkou, stačí pět minut, a nechat ji tam až do vychladnutí – tento postup prodlužuje působení vysoké teploty a je prevencí opaření a popálení. Roušku je pak třeba vyždímat, usušit a vyžehlit nejlépe napařovací žehličkou na nejvyšší teplotu s použitím napařovací funkce.

Látkové roušky je dobré uchovávat například v plastové krabici, omyvatelné a uzavíratelné víkem. Tímto způsobem je možné použít a následně vyvařit i skládané roušky s gumičkami, které jsou vynalézavým řešením bez šití. V zařízeních s velkou spotřebou látkových roušek je nejvhodnější prát je samostatně v automatické pračce na maximální teplotu (program bavlna, 95°) s použitím pracího prostředku. Výhodné je sušení v sušičce a dál se s nimi zachází stejně jako při vyvařování v hrnci.

Látkové roušky mají dlouhou životnost a představují minimální ekologickou zátěž. Spolu s jednorázovými chrání především osoby v našem okolí, ale do jisté míry i nás. Jak? Pokud budou všichni nosit na veřejnosti roušku, omezí se kapénkový přenos. Rouška znemožňuje kašlání a kýchání do dlaně, které je naprosto nepřijatelné. Znemožňuje také dotýkat se spodní části obličeje. Po sejmutí roušky je vždy nutné si důkladně umýt ruce. Důležité je také dodržování vzájemné vzdálenosti minimálně dvou metrů mezi jednotlivými osobami. To nás chrání proto, že na tuto vzdálenost kapénkový přenos již nepůsobí.

Kromě roušek se často hovoří také o respirátorech. Ty poskytují dlouhodobou a spolehlivou ochranu. Potřebují je všechny osoby vystavené vysokému riziku nákazy při zajišťování nejen zdravotnických, ale i veškerých dalších nezbytných činností pro veřejnost.

Veřejnost však teď nejlépe ochrání dodržování aktuálních pokynů, maximální doba strávená doma v izolaci, důsledná hygiena a dezinfekce v domácím i v pracovním prostředí a odpovědné chování vůči všem lidem.

Hlavní novinky