Přejít na hlavní obsah

Světelné znečištění škodí nejen výhledu, ale i zdraví

Není nutné radikálně v noci vše zhasnout, ale omezit zbytečné svícení a osvětlovat jen to, co chceme.

Světelné znečištění je na řadě míst v Česku tak silné, že je prakticky nemožné vidět noční oblohu plnou hvězd.

Ve čtvrtek 5. ledna proběhlo jednání zástupců České astronomické společnosti, ochrany přírody a komunální sféry s ministrem Richardem Brabcem ohledně problematiky světelného znečištění. Dle vyjádření České astronomické společnosti byl domluven vznik mezirezortní skupiny, která shrne současný stav světelného znečištění v ČR a rozvrství problémy do gescí jednotlivých ministerstev. Světelné znečistění totiž představuje závažnější problém, než by se na první pohled zdálo.

Nejde jen o vědce, kteří zkoumají taje vesmíru, nejde jen o nadšence, kteří se kochají okouzlující krásou tmavého nočního nebe posetého hvězdami. V sázce je mnohem víc. Jde o zdraví přírody, živočichů a také nás lidí.

Většina živočichů včetně člověka je evolucí naprogramována tak, že ve dne pracuje, v noci odpočívá. V noci, tedy přirozeně ve tmě, stoupá v lidské krvi hladina hormonu melatoninu, který má vliv na velké množství fyziologických funkcí, které zásadně ovlivňují kvalitu i délku života. Lidské tělo dokáže úžasné věci, jen mu k tomu musíme vytvořit podmínky. Není nutné radikálně v noci vše zhasnout, ale omezit zbytečné svícení a osvětlovat jen to, co chceme. Použijeme-li nevhodné lampy pouličního osvětlení, které svítí do všech stran, je třeba na osvětlení chodníku a vozovky použít mnohem silnější světlo. Zcela zbytečně.

Intenzivní nevhodně provedené osvětlení památek osvětluje nejen samotnou stavbu, ale i široké okolí, takže samotná stavba zaniká ve světelném smogu. Zcela zbytečně. Některé moderní stavby mají velké prosklené plochy bez patřičného zatemnění. Večer pak intenzivně září do okolí. Zcela zbytečně. Je smutné, když takové stavby patří institucím, které by měly proti světelnému znečištění bojovat. Příklad je bohužel i brněnská hvězdárna a planetárium.

V dnešním materialistickém světě můžeme naříkat nad spoustou věcí, ale vždy se objeví námitka, že to nebude zadarmo. Kdo to zaplatí? Pro čiré materialisty tedy k výše uvedenému dodám, jde také o peníze. Ochrana temného nebe se vyplatí. Jistě je nutná počáteční investice do nového pouličního osvětlení, citlivějšího osvětlení památek, ale odměnou pak budou podstatně snížené náklady na noční osvětlení ulic, kouzelnější pohledy na zajímavé památné stavby, lepší podmínky pro astronomy, ochrana přírody a zdraví člověka a tak i ušetřené náklady na léčbu negativních dopadů světelného smogu.

Je jen dobře, že byl učinit první krok k ochraně temného nebe. Doufejme, že nezůstane jen u něj. Ochrana temného nebe je skutečně v zájmu nás všech.

Autor je docent v Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky PřF MU.

Hlavní novinky