Absolvovala doktorské studium na právnické fakultě, na které dodnes příležitostně přednáší, pracuje jako advokátka a už devět let stojí v čele právně-mediálního studentského portálu Právo21. Louskačka právních oříšků, jak samu sebe Svatava Veverková s nadsázkou nazývá, přitom nejprve zvažovala, kterým směrem se v oboru vlastně vydá. „Nakonec zvítězila advokacie a nelituji toho. Dává mi prostor pro vlastní realizaci, jsem obklopena vzdělanými lidmi, kteří mě neustále inspirují,“ přiznává.
V roce 2018 spoluzakládala studentskou platformu Právo21. „Navazovali jsme na činnost Fakultního akademického klubu, ve kterém jsme od roku 2016 vydávali tištěný časopis FAKT. Až o dva roky později jsme založili neziskovou organizaci, přejmenovali se na Právo21 a přesunuli do online prostoru,“ přibližuje držitelka ocenění FLAMMA 2023 pro inspirativní právničky.
Právníci mají podle Svatavy Veverkové tendenci psát články příliš odborně. „Pro běžné lidi je právo většinou španělskou vesnicí. Proto by měl být článek napsaný tak, aby se v něm čtenář neztratil. Mnohdy je jednodušší napsat článek s textací zákona, ale dobrý právník se pozná tak, že je schopný dát paragrafy do lidské řeči,“ vysvětluje šéfredaktorka, která v minulosti také čtyři roky vedla právní poradnu největší české spotřebitelské organizace dTest.
Největší problém spatřuje Veverková ve schopnosti jednoduše a srozumitelně formulovat text. „Článek totiž musí být nejen správný po odborné stránce, ale také napsaný čtivou formou a mít zajímavý obsah. Prvopisatelé často píší velmi dlouhá souvětí, opakují slova a nedokáží vystihnout klíčové sdělení. Výjimkou není ani nadužívání cizích výrazů nebo přebírání doslovných citací textů právních předpisů bez vysvětlujícího komentáře. Všimli jsme si, že pro ně není lehké napsat perex a titulek,“ popisuje.
Redakci internetového časopisu Právo21 tvoří v současné době 16 členů. „Jádro týmu je složené ze studentů a absolventů Masarykovy univerzity, které doplňují desítky spolupracovníků a stážistů. Za devět let našeho působení jsme spolupracovali s více než stovkou studentů a studentek. Kromě psaní se u nás studenti podílejí také na editaci článků nebo na korekturách. Tvoří plakáty a grafiky, organizují soutěže či třeba prezentují Právo21 na akcích určených veřejnosti,“ vyjmenovává.
Studentský tým publikuje většinou dva nové články týdně. Obsah webu tvoří aktuality z domova nebo ze světa, rozhovory se zajímavými osobnostmi, rozbory právních otázek či střípky ze studentského života. „Jako vůbec první u nás jsme začali publikovat právní podcast s názvem Podcasty21. Radost mám také z podcastu Judikatúra, ve kterém akademici Filip Melzer a Petr Bezouška rozebírají a komentují soudní rozhodnutí,“ uzavírá Veverková.