Magazín M Zprávy z MUNI
  • Události
  • Věda a výzkum
  • Student
Rubriky
English
    • Události
    • Sport
    • Komentáře
    • Věda a výzkum
    • Student
    • Výuka
    • Uchazeči
    • Absolventi
  • English

Studenti vrátí bezdomovce do života ve společném bydlení

Tři fakulty dávají dohromady projekt sdíleného bydlení, který dá bezdomovcům šanci a studentům praxi.

Události
13. prosince 2015
Ema Marušáková
Společná místnost ve vídeňském projektu VinziRast.
Foto: VinziRast

Odborníci se chtějí zaměřit především na mladé lidi vycházející z dětských domovů, ale cílí také na bezdomovce.

Dvoupokojový byt s kuchyňkou a sociálním zařízením, který pomůže lidem bez domova k návratu do normálního života a vybraným studentům Masarykovy univerzity dá možnost vyzkoušet si práci se sociálně znevýhodněným lidmi. To je základ projektu sdíleného bydlení Symbios, který chtějí v Brně prosadit odborníci z fakulty sociálních studií ve spolupráci s pedagogickou a ekonomicko-správní fakultou.

Inspiraci našli kousek za hranicemi. „Už od roku 2007 jezdíme se studenty po zajímavých environmentálních či sociálních projektech a ve Vídni jsme narazili na tento způsob pomoci lidem bez domova. Jde o projekt VinziRast-mittedrin,“ uvedl vedoucí katedry environmentálních studií Bohuslav Binka.

Vedle nízkoprahového centra vzniklo v hlavním městě Rakouska asi 15 bytů, které obývají bezdomovci, kteří se chtějí vymanit z života na ulici, spolu se studenty dvou vídeňských univerzit. V domě jsou kromě bytů i společenské místnosti a také restaurace a dílny, kde sociálně znevýhodnění lidé mohou dostat práci.

Pokoj ve vídeňském sdíleném bydlení.
Foto: VinziRast

Na podobném principu má fungovat i sdílené bydlení v Brně. „Jezdili jsme do Vídně tři roky a letos jsme si řekli, že je čas pokusit se projekt přenést do Česka. Oslovili jsme několik brněnských politiků a vzali je na prohlídku vídeňského zařízení,“ řekl Binka.

Odborníci oslovili zástupce brněnského magistrátu i městské části Brno-střed, s jejichž pomocí by chtěli najít vhodné prostory. „Musíme také vytvořit síť partnerů, v níž budou kromě uvedených fakult Masarykovy univerzity například i provozovatelé kavárny Tři ocásci, architektonické studio New work a chtěli bychom oslovit i IQ Roma Service, Nesehnutí a další organizace,“ podotkl Binka.

Projekt samozřejmě bude vyžadovat počáteční náklady na rekonstrukci vybrané budovy a její provoz. Autoři nápadu chtějí v Brně vytvořit nejdříve čtyři pilotní byty, a pokud bude koncept úspěšný, tak v budoucnu by se mohlo provozovat až patnáct sdílených bytů, restaurace a hostelové bydlení. Peníze na to chtějí získat především z programů Evropské unie. „Naši studenti také zahájili crowdfundingovou kampaň na serveru hithit.com,“ doplnil Binka.

Jakmile bude hotové zázemí, bude potřeba do projektu najít lidi ochotné dělit se o bydlení s jinou skupinou. Odborníci se chtějí zaměřit především na mladé lidi vycházející z dětských domovů, ale cílí také na bezdomovce. „Nebudeme tyto lidi hledat a vybírat sami, chceme v tomto směru spolupracovat se sociálními kurátory města Brna, kteří mají o potřebných lidech přehled,“ přiblížil mechanismus vyhledávání sociálně znevýhodněných lidí.

Co se studentů týče, do projektu by se měli podle organizátorů zapojit především lidé s vybraných oborů se sociální tématikou, kteří tak získají jedinečnou praxi a zkušenosti pro svá budoucí zaměstnání.

Součástí sdíleného bydlení bude totiž nejen nabídka práce, ale také sociální a psychologická pomoc, která by měla přispět k lepšímu zapojení sociálně znevýhodněných do společnosti. V nabídce budou i vzdělávací programy zaměřené na získávání konkrétních kompetencí, ale také připravující na vysokoškolské studium. „Naši partneři by pak měli lidem se sdíleného bydlení pomoci s pozdějším s přechodem k vlastnímu samostatnému životu,“ uzavřel Binka.

Související články

  • Bydlení v Symbiosu pomáhá narušovat sociální bubliny

    Projekt dávající dohromady vysokoškoláky a mladé z dětských domovů vstoupil do svého prvního semestru.

  • Symbios hledá mezi studenty první nájemníky do sdíleného bydlení. Hlaste se

    Vysokoškoláci z Masarykovy univerzity se můžou stát součástí projektu na pomoc mladým lidem odcházejícím z dětských domovů.

  • Studenti pomůžou lidem odcházejícím z dětských domovů. Budou bydlet společně

    Projekt Symbios připravený Masarykovou univerzitou využije budovu v ulici Křenová. Opraví ji Brno-střed.

  • Díky studentům provází Brnem bezdomovci

    Organizátoři prohlídek chtějí hlavně vyvracet předsudky a ukázat, že bezdomovci nejsou jen divní lidé ležící na lavičkách.

MUNIMasarykova univerzita

Vydává Masarykova univerzita, 2005–2023. ISSN 2571-4198.
Redakce | Ceník inzerce | PDF | Podmínky užití

Sledujte Magazín M:

Sledujte Magazín M na Facebooku Sledujte MUNI na Twitteru RSS

Hlavní verze článku