Magazín M Zprávy z MUNI
  • Události
  • Věda a výzkum
  • Student
Rubriky
English
    • Události
    • Sport
    • Komentáře
    • Věda a výzkum
    • Student
    • Výuka
    • Uchazeči
    • Absolventi
  • English

Studentka Muni si jede pro Nobelovu cenu pro juniory

Biochemička Hana Sedláčková z Masarykovy univerzity uspěla v prestižní soutěži The Undergraduate Awards.

Věda a výzkum
9. listopadu 2015
Ema Marušáková
Foto: Jiří Salik Sláma

Překvapilo mě, že v užším výběru prací se ta moje ocitla vedle výzkumů studentů z univerzit, jako je Harvard či Yale.

Celkové vítězství v kategorii věd o živé přírodě v prestižní soutěži The Undergraduate Awards, která je označována také jako Nobelovy ceny pro mladé, získala letos studentka přírodovědecké fakulty Hana Sedláčková. Soutěž je určená pro studenty, kteří píší či nedávno obhájili bakalářskou práci.

Porotu zaujal její výzkum bílkoviny RECQ4, jejíž mutace způsobuje dědičné onemocnění Rothmund-Thomsonův syndrom, kterým se Sedláčková zabývá už od střední školy. Cenu si převezme osobně na celosvětovém summitu v Dublinu ve dnech 10. až 13.listopadu.

„Do soutěže jsem zaslala svou bakalářskou práci, v níž se věnuji fungování proteinu RECQ4 v opravách a replikaci DNA. DNA není jen klasická dvoušroubovice složená ze dvou řetězců, ale může být nabývat různé složitější tvary podobné bublině či kříži nazývanému Holliday junction, a právě na něj se naše bílkovina váže mnohem častěji, než na jiná místa v DNA,“ popsala svůj výzkum Sedláčková.

Podobné složité struktury DNA ale nejsou v organismu žádoucí, protože mohou vést ke genomové nestabilitě a následně až k rakovinnému bujení. Mladá biochemička proto dál zkoumá, proč se RECQ4 protein váže právě na tato místa a jaké jsou jeho další funkce.

Práce Hany Sedláčkové uspěla ve velké konkurenci. „Překvapilo mě, že v užším výběru prací se ta moje ocitla vedle výzkumů studentů z univerzit, jako je Harvard, Yale nebo Karolinska institutet. Vidět své jméno a jméno Masarykovy univerzity vedle nich je opravdu výborný pocit,“ podotkla Sedláčková, která byla z 27 nejlepších studentů v kategorii věd o živé přírodě vyhodnocena nakonec jako nejlepší.

The Undergraduate Awards je největší světový akademický program udělující ocenění za vynikající výzkum a práce v široké škále oblastí. Soutěží se v 25 kategoriích od přírodních věd po byznys a umění. Letos se do celé soutěže přihlásilo 5117 studentů z 255 univerzit ze 39 zemí. Vítězové všech kategorií i studenti, kteří se v každé z nich dostali do užší nominace, se sejdou na v irském Dublinu, kde budou mimo jiné absolutní vítězové oceněni zlatou medailí.

Do soutěže se mohou přihlásit studenti z univerzit, které jsou součástí sítě podporující toto jediné mezinárodní klání pro studenty bakalářského stupně. „MU se stala součástí sítě škol poprvé v letošním roce a také díky tomuto mimořádnému úspěchu chceme v konsorciu zůstat i v následujících letech,“ uvedl ředitel Centra zahraniční spolupráce MU Jan Pavlík.

Související články

  • Biochemička uspěla ve světové soutěži pro talentované bakaláře

    V soutěži známé jako Nobelova cena pro mladé získala Tereza Gerguri čtvrté místo za práci o změnách DNA, které souvisejí s rakovinou.

  • Biochemička sbírá jednu cenu za druhou

    V laboratoři univerzitního kampusu začala Hana Sedláčková pracovat už za studií na gymnáziu.

  • Nejlepší diplomová práce je podle Siemensu z Muni. Věnuje se DNA

    Martin Gajarský z Přírodovědecké fakulty MU poukázal na dosud neznáme principy a možnosti skládání DNA.

  • Mladá medička z Muni se dostala mezi Čechy roku

    V laboratořích Masarykovy univerzity pracovala Barbora Čechová už na gymnáziu. Díky svým úspěchům se dostala do prestižního výběru...

MUNIMasarykova univerzita

Vydává Masarykova univerzita, 2005–2023. ISSN 2571-4198.
Redakce | Ceník inzerce | PDF | Podmínky užití

Sledujte Magazín M:

Sledujte Magazín M na Facebooku Sledujte MUNI na Twitteru RSS

Hlavní verze článku