Magazín M Zprávy z MUNI
  • Události
  • Věda a výzkum
  • Student
Rubriky
English
    • Události
    • Sport
    • Komentáře
    • Věda a výzkum
    • Student
    • Výuka
    • Uchazeči
    • Absolventi
  • English

Anatom na Fulbrightu

Díky půlročnímu pobytu v USA plánuje Marek Joukal z anatomického ústavu rozvoj výzkumu v oblasti léčby bolesti.

Události
10. července 2018
Ema Marušáková
CC-BY
Výsledky z laboratoří v Minneapolis jsou podle Marka Joukala slibné. Rád by tedy metodu, kterou využíval, zavedl i na Muni a vybudoval tu novou laboratoř.
Foto: Helena Brunnerová / CC-BY
Vědci ve Spojených státech mají podle Joukala mnohem víc grantových příležitostí.

Už od prvního ročníku na medicíně se chtěl stát asistentem na Anatomickém ústavu MU. Po úspěšném složení zkoušky z anatomie se to Marku Joukalovi vyplnilo. Dnes je zástupcem přednosty ústavu a díky půlročnímu pobytu v USA plánuje rozvoj výzkumu v oblasti léčby bolesti.

Na univerzitu v Minneapolis se dostal díky Proshek-Fulbrightovu stipendiu pro lékaře. Náročným výběrem prošel teprve jako třetí člověk z Masarykovy univerzity. „Chtěl jsem po doktorátu vyjet na delší stáž v zahraničí, abych měl možnost pracovat tam na výzkumném projektu. Fulbrightova nadace je v oblasti medicíny asi jediná, která dlouhodobější pobyty podporuje,“ uvedl Joukal.

Uchazeč o stipendium musí předložit projekt, na kterém bude v Spojených státech pracovat a který posoudí odborníci. Pak musí projít jazykovým testem a pohovorem se členy nadace a potřebuje také tři doporučující dopisy. „Pracoval jsem na tom asi půl roku po dokončení doktorátu. Hledal jsem laboratoře, kam bych mohl jet a zalíbila se mi ta na Minnesotské univerzitě u profesora Hondy, kde jsem se mohl zaměřit na elektrofyziologii. To je výzkumná metoda, kterou bych rád zavedl u nás na anatomickém ústavu,“ přiblížil mladý lékař.

Elektrofyziologie se zabývá mimo jiné měřením akčního potenciálu na nervech, což je jedna z forem mezibuněčné komunikace. Joukal se v USA věnoval měření těchto mezibuněčných signálů při aplikaci léčiv tlumících bolest. „Zjišťovali jsme především to, zda jsou účinná v případě, že jsou poškozené nervy. Tím se hodně zabýváme na našem ústavu, kde zkoumáme bariéry v nervové soustavě jejich reakce při poškození periferního nervu. To totiž způsobuje takzvanou neuropatickou bolest, která má původ přímo v nervech a velmi špatně se tlumí.“

S kolegy v minneapoliské laboratoři mohli studovat přímé účinky látek a dosažené výsledky jsou podle Joukala slibné. Rád by tedy metodu, kterou k tomu využíval, zavedl i na Muni a vybudoval tu novou laboratoř.

V USA ho zaujalo, že vědci tam mají mnohem víc grantových příležitostí. „Jen za dobu mého pobytu byly vyhlášené čtyři nebo pět výzev. I když je tam úspěšnost žádostí podobná jako u nás, možností je mnohem víc a peníze na výzkum se lépe shánějí. Zajímavá je také pomoc s projektovou přípravou, při níž vědci připraví odbornou část projektu, a pak mají v rámci oddělení někoho, kdo navrhne celou ekonomickou část a zkontroluje všechny potřebné náležitosti,“ popsal Joukal.

Kromě vědeckého zázemí ho na minnesotské univerzitě zaujala i péče o studenty. Ti měli v kampusu vyhrazenou celou jednu budovu, kde sídlily spolky, byly tam studovny a další prostory, kde mohli studenti trávit čas.

Jak se žije v USA

První měsíce si Joukal i s rodinou pobyt v Minneapolis užíval, pak ale začali poznávat různá úskalí života za oceánem a začali se těšit zpět. „Amerika je pěkná země, ale třeba z pohledu zdravotní péče nebo placeného vzdělání je tam život docela náročný.“ Zabrat jim dalo také počasí. Minnesota je nejchladnější stát USA a v podstatě tam chybí jarní či podzimní počasí. „Když jsme v srpnu přijeli, panovala tam třicetistupňová vedra. Během pár dnů se pak ochladilo o dvacet a víc stupňů a v polovině října napadl první sníh.“

Hromady sněhu a třicetistupňovém mrazy ale Joukala neodradily od toho, aby do kampusu jezdil na kole. V Minneapolis je velmi dobrá síť cyklostezek a v práci tak byl rychleji, než kdyby využíval hromadnou dopravu. „I když napadlo půl metru sněhu, byly silnice i cyklotrasy rychle uklizené, takže to nebyl problém,“ dodal s úsměvem.

Související články

  • Fulbrightovo stipendium: Kdo vyjede z Muni do USA a naopak

    Z Masarykovy univerzity vyrazí do Spojených států čtyři akademici: Vlastimil Havlík, Marek Joukal, Jan Kolář a Tomáš Kačer.

  • Neurochirurgové nacvičovali v anatomickém ústavu operace hlavy

    Lékařská fakulta MU pravidelně hostí prestižní preparační kurzy.

  • Lékařská fakulta uspořádala Den absolventů a zlaté promoce

    Na Den absolventů do bohunického kampusu zavítalo téměř sto padesát účastníků. Pro jubilanty, kteří studium ukončili přesně před padesáti...

  • Den na MUNI se studentem lékařské fakulty

    Studium na lékařské fakultě je v mnohém specifické. Jeho odlišnosti od ostatních fakult i aktivity Spolku mediků LF MU popsal student...

MUNIMasarykova univerzita

Vydává Masarykova univerzita, 2005–2023. ISSN 2571-4198.
Redakce | Ceník inzerce | PDF | Podmínky užití

Sledujte Magazín M:

Sledujte Magazín M na Facebooku Sledujte MUNI na Twitteru RSS

Hlavní verze článku