Magazín M Zprávy z MUNI
  • Události
  • Věda a výzkum
  • Student
Rubriky
English
    • Události
    • Sport
    • Komentáře
    • Věda a výzkum
    • Student
    • Výuka
    • Uchazeči
    • Absolventi
  • English

Na Masarykově univerzitě ministr Ženíšek ocenil dynamiku a vize do budoucna

Unikátní prostory Simulačního centra (SIMU) v areálu Univerzitního kampusu Bohunice i Kybernetický polygon na fakultě informatiky si při své pondělní návštěvě MU prohlédl ministr pro vědu, výzkum a inovace ČR Marek Ženíšek.

Události
3. září 2024
Simona Polcarová
Ministr Marek Ženíšek a rektor Martin Bareš v SIMU u nejrealističtější figuríny.
Foto: Jitka Janů
Co já osobně hodnotím velmi pozitivně a kladně, je odvaha MU v některých projektech, řekl ministr Marek Ženíšek.

Simulační centrum pro budoucí lékaře, nelékařské studijní obory i jiné profese představil ministru Ženíškovi děkan lékařské fakulty Martin Repko jako nejmodernější a největší simulační centrum v Evropě, kde se uskuteční 360 tisíc výukových hodin za rok.

„Přetvořili jsme kampus a změnili filozofii vzdělávání. Jako jediná univerzita jsme si vzali úvěr od Evropské investiční banky s tím, že ho splatíme. A splácet ho budeme v roce 2026,“ připomněl začátek příběhu – stavbu kampusu a později i SIMU – rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš. Také Simulační centrum vzniklo díky evropským fondům. Nachází se v něm urgentní příjem, debriefingové místnosti, v nichž lektor se studenty hodnotí jejich zákrok, učebny pro basic skills s trenažéry, operační sály, jednotky intenzivní péče, standardní pokoje i virtuální pitevna a na střeše heliport, kde mohou studenti trénovat předání pacienta. Jedno patro budovy pak patří stomatologii, kde se nachází 70 stomatologických simulátorů (v podobě lidských hlav). U části z nich si lze vyzkoušet i práci pod mikroskopem, což je otázka blízké budoucnosti, zejména pokud jde o ošetřování zubních kanálků.

Stomatologické simulátory v SIMU.
Foto: Jitka Janů

„V Brně by chtěl studovat stomatologii každý,“ zmínil se s nadsázkou při prohlídce stomatologické části ministr Marek Ženíšek.

Operační zákroky si studenti zkoušejí nejdříve na trenažerech a pak na figuríně, na operačním sále se učí, jak operovat mozek i břicho, zkoušejí si procedury na cévách či jak zavádět katetry. S myšlenkou Simulačního centra přišel ještě v době působení na lékařské fakultě právě nynější rektor Martin Bareš, který se s podobnými centry setkal během své stáže v USA. „Ze začátku to nevypadalo, že se nám podaří SIMU prosadit, ale s děkanem Repkem se nám vizi před čtyřmi lety podařilo realizovat. V době covidu nám pak SIMU pomohlo udržet výuku. Příběh se naplnil,“ dodal rektor Martin Bareš.

Pohled do místnosti lektora, který přihlíží zákrokům studentů na urgentním příjmu.
Foto: Jitka Janů

„Jsem doopravdy nadšený,“ vyjádřil se po návštěvě SIMU ministr Marek Ženíšek. „Každá místnost, kterou jsem mohl navštívit, ukazuje, že se vyplatí do takových inovací investovat, protože – jak jsem mohl slyšet, a umím si to představit i v praxi – kdyby se studenti učili na živých pacientech, nebylo by to komfortní ani pro jednoho z nich, a ani optimální pro budoucnost medicíny,“ doplnil ministr pro vědu, výzkum a inovace a zároveň ocenil i architektonickou podobu budovy. „Při velkých akcích se často začne při shánění finančních prostředků šetřit, ale když vznikne stavba, která plní účel, a ještě je vizuálně atraktivní, je to krásný příklad, jak se to má dělat, a také skvělá ukázka pro veřejnost, která tak získá představu, na co se vynakládají prostředky z Evropské unie, a že výsledek může být velmi pozitivní.“

Svá „nej“ mělo i další zastavení ministra Marka Ženíška na půdě MU. Fakulta informatiky MU, kde v roce 2012 vznikl projekt bezpečnostního výzkumu Kybernetický polygon (KYPO), totiž nedávno oslavila třicet let. „V době svého založení byla naše fakulta první fakultou informatiky v České republice a dnes za sebou máme deset let spolupráce s komerční sférou,“ uvedl děkan fakulty informatiky Jiří Barnat.

„Kybernetický polygon řeší problematiku kybernetické bezpečnosti, studuje kybernetické útoky a na to navazuje výukou díky zázemí v serverovnách,“ vysvětlil Pavel Čeleda z Katedry počítačových systémů a komunikací. Právě v KYPO vznikl první projekt digitálního dvojčete reálného světa. „Připravujeme technická cvičení, v nichž vytváříme scénáře pro skutečné lidi na reálných příkladech. Umíme nasimulovat, jak vypadá kybernetický útok na elektrárnu, další z našich činností je sledování provozu sítí. Dnes je možné simulovat celou organizaci a vše běží v cloudu,“ objasnil Pavel Čeleda.

Kybernetický polygon na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity.
Foto: Jitka Janů

V propojení s právnickou fakultou se také právě odborníci z fakulty informatiky podíleli na vytvoření zákona o kyberbezpečnosti a stejně tak mají svou zásluhu i na založení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), který nikoliv náhodou sídlí v Brně.

„Profesní program na kyberbezpečnost propojuje lidi, technologie a procesy. Tím, že se spojili právníci a informatici, vznikl u nás jako v prvním státě Evropské unie kyberbezpečnostní zákon a také nový předmět Právní informatika, přičemž základem je bezpečnostní výzkum,“ upozornil prorektor pro rozvoj, legislativu a informační technologie Radim Polčák.

„Práce KYPO je hezkým příkladem, že výzkum tohoto typu se neobejde bez multioborovosti, a pokud to dobře dopadne, pak výsledky jsou excelentní. Rád jsem se dozvěděl, že KYPO sehrává i roli vzdělávacího centra pro státní správu či NÚKIB, což je důležité,“ vyhodnotil ministr Ženíšek a připomněl, že je rovněž dobré vědět a potřeba šířit, že jsme v aktuálním oboru jako je kyberbezpečnost na vrcholné úrovni, aby se pro obor dařilo získávat nové talenty.

Martin Bareš a Marek Ženíšek naslouchají odborníkům z KYPO.
Foto: Jitka Janů

V závěru návštěvy pak ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek ocenil vize Masarykovy univerzity do budoucnosti: „Hodnocení a statistiky mám průběžně k dispozici, takže Masarykovu univerzitu znám a vím, jaké má postavení, ale osobní setkání je vždy nejcennější a člověk si udělá daleko komplexnější obrázek. Co já osobně hodnotím velmi pozitivně a kladně, je odvaha v některých projektech, a že Masarykova univerzita nežije pouze ze jména, ale i z budoucnosti a vize, čeho chce dál dosáhnout. Problémem některých vysokých škol je, že jim stačí to první. Na Masarykově univerzitě je vidět dynamika, a že má plány do budoucnosti, jí je jen ku prospěchu.“

Společně s ministrem Markem Ženíškem se návštěvy účastnil také ředitel Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR Jan Konvalinka, Masarykovu univerzitu vedle rektora Martina Bareše, prorektora Radima Polčáka a děkanů Martina Repka a Jiřího Barnata zastoupili prorektorka pro výzkum a doktorské studium Šárka Pospíšilová, ředitel CEITEC Pavel Plevka a ředitel odboru výzkumu Lukáš Palko.

Související články

  • Evropská delegace se seznámila s činností kyberexpertů MU

    Evropští delegáti se zajímali o to, jak na Masarykově univerzitě přistupujeme ke kyberbezpečnosti.

  • Kyberbezpečnostní tým MUNI slaví 10 let. Ukáže, co dovede

    Velký den chystají na úterý 17. září členové úspěšného bezpečnostního týmu Masarykovy univerzity známého pod zkratkou CSIRT-MU.

  • Univerzita a Nakit zahájily spolupráci v oblasti kybernetické bezpečnosti

    Národní agentura pro komunikační a informační technologie spojí síly s Masarykovou univerzitou při ochraně IT infrastruktury.

  • Kyberbezpečnost zajímá už středoškoláky. Školili se na Muni

    Nejlepší z účastníků budou Česko na podzim reprezentovat v evropském finále soutěže zaměřené na počítačovou bezpečnost.

MUNIMasarykova univerzita

Vydává Masarykova univerzita, 2005–2023. ISSN 2571-4198.
Redakce | Ceník inzerce | PDF | Podmínky užití

Sledujte Magazín M:

Sledujte Magazín M na Facebooku Sledujte MUNI na Twitteru RSS

Hlavní verze článku