Magnet, který do Telče láká stovky lidí a Univerzitnímu centru MU (UCT) dal hlavní tematické naplnění, představuje už dva roky výstava o životě a tvorbě Míly Doleželové. Stálá expozice obsahující více než 170 obrazů a kreseb byla ve zrekonstruovaném areálu UCT otevřena v červnu 2023. „Zájem o výstavu je od začátku obrovský. Udržujeme si roční návštěvnost okolo 4 tisíc návštěvníků, což je srovnatelné s místními institucemi, jako třeba telčská pobočka Muzea Vysočiny. Tušili jsme, že Míla Doleželová bude velkým tahákem, protože jde o naprostý fenomén a výjimečnou malířku světového významu. Ale tohle nás opravdu příjemně zaskočilo,“ uvedla Lucie Zemanová z Univerzitního centra Telč.
Sbírku nově přebírá MU
Velkoformátové obrazy, grafiky a knižní ilustrace Míly Doleželové, přezdívané „česká Frida Kahlo“ nebo „malířka cikánů“, na výstavě doplňují díla jejího manžela Jiřího Mareše. Sbírka děl obou autorů se nově stává součástí sbírky Masarykovy univerzity. „Letos, tedy dva roky po otevření stále expozice, čtyři roky po převozu obrazů z kláštera Dominikánů v Ústí nad Labem a Prahy, třicet dva let po úmrtí Mily Doleželové a sto tři let od jejího narození, byla napsaná další velmi důležitá kapitola jejího příběhu. Česká dominikánská provincie a Masarykova univerzita se dohodly na převodu pozůstalosti Mily Doleželové do majetku univerzity. Stalo se tak na základě dlouhého jednání a s ohledem na přání Míly Doleželové, aby její dílo a dílo jejího manžela zůstalo trvale přístupné veřejnosti, a to nejlépe v Telči, kde oba společně působili a nacházeli inspiraci,“ okomentoval ředitel Univerzitního centra Telč Jaroslav Makovec. „Jedná se o neuvěřitelný příběh jedné pozůstalosti a jedné svérázné, ale mimořádně nadané umělkyně, který se po třiceti letech blíží ke šťastnému konci nebo lépe k velmi nadějeplnému začátku.“
Oslavy výročí
Přesně dva roky po zahájení stálé expozice připravilo UCT pro návštěvníky komponovaný program Dvě léta s Mílou na sobotu 14. června. Ve 2. patře centra lze navštívit od 14 hodin otevřený výtvarný ateliér, o hodinu později začne komentovaná prohlídka s autorem výstavy J. V. Marouškem a pamětníky. Program uzavře od 17 hodin autorská performance ve sklepním sále inspirovaná životem a tvorbou Míly Doleželové v podání Fakultní divadelní společnosti Právnické fakulty MU.
Hlasy a struny léta
Naladit na přicházející léto pomůže v Telči v neděli 15. června koncert pod širým nebem. Promenádní koncert Hlasy a struny léta navazuje na obdobnou akci loni v červnu, kdy pásmo filmových melodií v podání Symfonického orchestru MU připomnělo 20 let působení MU v Telči. V zámeckém parku v Telči nyní zazní sborové i instrumentální skladby inspirované slovanským folklorem od Antonína Dvořáka a Leoše Janáčka nebo cyklus skladeb od Zdeňka Lukáše doplněný o kompozice současných autorů Zdeňka Krále a Martina Flašara.
Skladby společně zahrají smíšený Pěvecký sbor Masarykovy univerzity pod vedením sbormistra Jana Ocetka a smyčcový kvartet Indigo Quartet. „Bude to jistě zážitek. Všichni se těšíme na uvolněné letní a neformální vystoupení v překrásném prostředí zámeckého parku. Ale přitom to, vzhledem k velikosti sboru, bude velkolepé a moravsky zpěvné. Oba soubory jsou opravdu kvalitní, tak co víc si přát? Doufejme jen, že nás ani letos nezradí počasí,“ naznačil ředitel UCT Makovec.
Koncert začíná v 15 hodin, vstupné je dobrovolné.