Magazín M Zprávy z MUNI
  • Události
  • Věda a výzkum
  • Student
Rubriky
English
    • Události
    • Sport
    • Komentáře
    • Věda a výzkum
    • Student
    • Výuka
    • Uchazeči
    • Absolventi
  • English

Šef Národní banky Slovenska: Euro má u nás dobrý zvuk

Jozef Makúch přednášel na Ekonomicko-správní fakultě MU o Bankovní unii a okolnostech zavedení eura.

Události
12. dubna 2017
Ema Marušáková
CC-BY
Jozef Makúch
Foto: Archiv ESF
Česko má jinou strukturu ekonomiky i míru otevřenosti, takže má i rozdílné argumenty pro či proti zavedení eura než Slovensko.

Když v roce 2008 vypukla globální finanční krize, musely na ni reagovat také centrální banky jednotlivých zemí, které se snažily zmírnit její dopady. Země zapojené do eurozóny také začaly prohlubovat spolupráci a v roce 2013 vytvořily Bankovní unii, která má podobným krizím předcházet, případně zjednodušit členským zemím jejich řešení a zmírnit dopady na jednotlivé státy unie. Jejím členem je také Slovensko.

Fungování Bankovní unie přiblížil studenům při nedávné návštěvě Ekonomicko-správní fakulty MU guvernér Národní banky Slovenska (NBS) Jozef Makúch. Vyzdvihl mimo jiné výhody tohoto uskupení, které podle něj spočívají ve vyšší míře koordinace dohledu nad bankami, sjednocení informací a také metodiky hodnocení stavu bank a ekonomiky.

„Ohodnocení toho, co se v bankách děje, podle jednotné metodiky, znamená, že výsledky jsou porovnatelné a dostatečně důvěryhodné. Před tím se postupy lišily. Teď už mluvíme všude o tom stejném,“ podotkl Makúch.

Nad významnými bankami v zemích eurozóny bdí společné dohledové orgány, které kontrolují téměř 130 bankovních skupin, v nichž je skoro tisíc bank. Nad menšími ústavy pak mají stále dohled národní orgány, tedy většinou centrální banky.

„Orgány jednotného dohledu rozhodují o tom co, jak a kdy se bude dělat. My jako člen bankovní unie samozřejmě můžeme navrhovat opatření, mít připomínky, ale máme jen jeden hlas z 28. Je tedy potřeba budovat intenzivní kontakty s bankami na slovenském trhu, abychom měli stále přehled o tom, co se děje,“ přiblížil změny v rozhodování jednotlivých států guvernér Makúch.

Do Bankovní unie se automaticky přičleňují země, v nichž se platí eurem, a také ty, které o členství požádají. Česká republika jejím členem není a v dohledné době se jím zřejmě ani nestane, stejně jako je málo pravděpodobné, že přijme v krátké době euro.

„Nedá se říci, zda by přijetí eura bylo pro Českou republiku dobré nebo špatné, je to komplikovaná věc. Osobně se domnívám, že především na podnikatele a rozvoj turistického ruchu by to mělo pozitivní dopad,“ uvedl Makúch s tím, že v České republice je přijetí eura spíš otázka politická zatímco Slovensko se při rozhodování o této významné změně hodně soustředilo na otázky ekonomické.

Před zavedením evropské měny udělala země řadu analýz, z nichž vyplynulo, že euro bude mít pozitivní vliv na slovenskou ekonomiku, podniky i životní úroveň obyvatel.

„Naše ekonomika je také velmi malá a otevřenější než česká, je tedy zranitelnější a náchylnější k výkyvům. V podstatě zhruba devadesát procent slovenské ekonomiky tvořily mezinárodní korporace, pro něž neměla slovenská koruna žádný význam, a měnovou politikou jsme byli schopni ovlivňovat jen minimální část ekonomiky,“ doplnil guvernér NBS s tím, že Česko má jinou strukturu ekonomiky i míru otevřenosti, takže má i rozdílné argumenty pro či proti zavedení eura.

Většina bezprostředních přínosů ze zavedení eura jsou podle guvernéra NBS úspory transakčních nákladů, tedy poplatků a dalších věcí spojených s převodem měny, a zmírnění kurzových rizik, která souvisejí s neustálými změnami kurzu.

„Riziko vyššího růstu cen se u nás nenaplnilo, protože globální cenové tlaky byly nižší. Euro nám v podstatě také pomohlo s ekonomickou krizí. Zaváděli jsme jej v roce 2009, kdy se dopady světové krize přelily také k nám, a nikdo nedovede odhadnout, jak by malá, respektive samostatná slovenská měna na krizi reagovala a jaké by byly dopady výkyvů její hodnoty na naši ekonomiku,“ řekl Makúch.

Vnímání eura na Slovensku bylo podle něj velmi pozitivní a i průzkumy ukazují, že Slováci jsou s ním spokojení. „Celkový dopad přechodu na euro ale můžeme objektivně zhodnotit až za několik let, protože přínosy plynoucí z vyššího výkonu ekonomiky a životní úrovně se dají měřit až s delším časovým odstupem,“ dodal Makúch.

Související články

  • Klaus přednášel studentům. Hodnotil transformaci Česka

    Bývalý prezident a také expremiér Česka Václav Klaus přednášel 6. března na ekonomicko-správní fakultě.

  • Euro pod lupou: Odborníci hledali odpověď na českou měnovou budoucnost

    Masarykova univerzita se stala dějištěm debaty o budoucnosti české měny. Panelová diskuse Euro – příležitost, nebo překážka se uskutečnila...

  • Kaniok: Evropskou unii čeká po koronaviru přehodnocení témat

    Odborník na evropskou integraci Petr Kaniok z Fakulty sociálních studií MU očekává debatu o podobě eurozóny, budoucnosti jižních států a...

  • 100 let české ekonomiky: Přes krize mezi nejbohatší země planety

    Někdy se zdá, že zapomínáme, že Češi patří životní úrovní mezi světovou špičku, píše ekonom Libor Žídek.

MUNIMasarykova univerzita

Vydává Masarykova univerzita, 2005–2023. ISSN 2571-4198.
Redakce | Ceník inzerce | PDF | Podmínky užití

Sledujte Magazín M:

Sledujte Magazín M na Facebooku Sledujte MUNI na Twitteru RSS

Hlavní verze článku