Magazín M Zprávy z MUNI
  • Události
  • Věda a výzkum
  • Student
Rubriky
English
    • Události
    • Sport
    • Komentáře
    • Věda a výzkum
    • Student
    • Výuka
    • Uchazeči
    • Absolventi
  • English

Rektor Masarykovy univerzity předal dekrety novým docentům

Jmenovací dekrety převzalo celkem 16 nově jmenovaných docentů, většina je z Přírodovědecké fakulty MU.

Události
21. dubna 2017
redakce
Daniel Drápala (vpravo) přebírá od rektora Mikuláše Beka jmenovací dekret.
Foto: Dagmar Husárová / CC-BY
Předávání dekretů docentům se odehrává v Refektáři Mendelova muzea MU od loňského roku.

Na slavnostní ceremonii, která se dnes uskutečnila v Refektáři Mendelova muzea MU, převzalo z rukou rektora Mikuláše Beka své jmenovací dekrety celkem 16 nově jmenovaných docentů, kteří se úspěšně habilitovali na Masarykově univerzitě. Podívejte se seznam honorovaných.

Kompletní medailonky všech docentů najdete na webu odboru pro akademické záležitosti

Jiří Gatěk
Docent Gatěk se habilitoval v oboru Chirurgie. Jeho habilitační práce s názvem „Resekční linie u konzervativních výkonů v chirurgické léčbě časného karcinomu prsu“ reaguje na potřeby plynoucí z proměn operační léčby karcinomu prsu v důsledku úspěšného mammárního screeningu. Gatěk působí ve zlínské nemocnici Atlas, kde je přednostou chirurgického oddělení.

Václav Finěk
Docent Finěk se habilitoval v oboru Aplikovaná matematika. Ve své habilitační práci autor odhaluje nové postupy v konstrukci dobře podmíněných waveletovských bází a některé jejich aplikace. Finěk působí na Katedře matematiky a didaktiky Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické Technické univerzity v Liberci.

Pavel Čupr
Docent Čupr se habilitoval v oboru Ekotoxikologie. Patří k uznávaným odborníkům v oblasti expozice chemickým látkám, zkoumá vztahy mezi různými druhy expozicí a užití biomarkerů. Ve své habilitační práci se zaměřuje na otázku stanovení a hodnocení expozice chemickým látkám, a míře rizika, které z této expozice vyplývají. Čupr v současnosti působí v Centru pro výzkum toxických látek Přírodovědecké fakulty MU.

Pavel Čupr
Foto: Dagmar Husárová / CC-BY

Klára Hilscherová
Docentka Hilscherová se habilitovala v oboru Ekotoxikologie. Ve své habilitační práci se autorka zabývá problematikou endokrinní disrupce a biodetekčními systémy měření endokrinně disruptivního potenciálu ve vodním prostředí. Její výzkumy testů in vitro a in vivo jsou odborníky z oboru ekotoxikologie považovány za zásadní, protože dokládají nedocenitelný význam uplatnění biologických testů v hodnocení ekotoxikologických rizik v globálním měřítku. Hilscherová v Centru pro výzkum toxických látek Přírodovědecké fakulty MU. 

Petr Hasil
Docent Hasil se habilitoval v oboru Matematická analýza. Věnuje se oscilační teorii lineárních a pololineárních diferenciálních a diferenčních rovnic, a dále spektrální analýze diferenčních prostorů.  Mimořádným přínosem práce docenta Hasila pro matematickou analýzu je stanovení kritické konstanty pro oscilaci některých pololineárních diferenciálních rovnic. Hasil působí na Ústavu matematiky a statistiky Přírodovědecké fakulty MU a na Ústavu matematiky Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity.

Petr Hasil
Foto: Dagmar Husárová / CC-BY

Kamil Láska
Docent Láska se habilitoval v oboru Fyzická geografie. Těžištěm jeho zájmu je oblast meteorologie a klimatologie. Ve své habilitační práci se věnoval tématu, které úzce souvisí se současnou globální změnou klimatu – zaměřil se na studium variability místního klimatu Antarktického poloostrova a centrální části souostroví Svalbard a studium dopadů této variability na biotickou a abiotickou složku přírodního prostředí. Láska působí na Geografickém ústavu Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.

Tomáš Kašparovský
Docent Kašparovský se habilitoval v oboru Biochemie. Jeho hlavním badatelským zájmem je studium obranných reakcí rostlin. Jeho habilitační práce je rozdělena do dvou částí, přičemž první z nich autor věnuje studiu interakcí patogenů s rostlinami a druhou zkoumání metabolismu fytoestrogenů u skotu. Kašparovský působí na Ústavu biochemie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.

Tomáš Kašparovský
Foto: Dagmar Husárová / CC-BY

Kamil Paruch
Docent Paruch se habilitoval v oboru Organická chemie. Specializuje se na výzkum v oblasti organické syntézy a medicinální chemie. Ve své habilitační práci se zaměřil na problematiku přípravy nových, specificky substituovaných heterocyklů a studium jejich biologické aktivity. Paruch v současnosti působí v Ústavu chemie Přírodovědecké fakulty MU a na Biologickém ústavu Lékařské fakulty MU.

Jana Pavlů
Docentka Pavlů se habilitovala v oboru Fyzikální chemie. Předmětem jejího vědeckého zájmu jsou ab initio výpočty elektronové struktury a vlastnosti kovových a intermetalických fází a jejich aplikace. Právě na využití ab initio výpočtů v praxi a termodynamické modelování studovaných systémů metodou CALPHAD se zaměřuje i ve své habilitační práci, která je kolegy z oboru vysoce ceněna pro jedinečnou erudici a také pro možný přenos získaných poznatků do praxe. Pavlů působí na Ústavu chemie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity a v Laboratoři syntézy a analýzy nanostruktur Středoevropského technologického institutu Ceitec.

Jana Schenková
Docentka Schenková se habilitovala v oboru Ekologie. Tematicky se zabývá výzkumem společenstev máloštětinatců ve vodním prostředí. Ve své habilitační práci shrnula dosavadní poznatky o biologii a ekologii vodních opaskovců, které doplnila o nová zjištění, například o životě máloštětinatců v prostředí prameništních slatinišť. Odborná veřejnost vyzdvihuje mimo jiné právě i ojedinělou volbu tématu, které bylo doposud nedostatečně prozkoumáno, přestože společenstvo opaskovců má mimořádný význam v hodnocení ekologického stavu povrchových vod. Docentka Schenková působí v Ústavu botaniky a zoologie Přírodovědecké fakulty MU.

Jana Schenková
Foto: Dagmar Husárová / CC-BY

Daniel Drápala
Docent Drápala se habilitoval v oboru Etnologie. Věnuje se studiu tradičních forem obživy, sociálních vztahů a muzeí v přírodě. Ucelený pohled na základní formy maloobchodní směny přináší ve své habilitační práci, ve které se zaměřuje na období od 18. do první poloviny 20. století na území dnešní Moravy a Slezska. Docent Drápala působí na Ústavu evropské etnologie na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity.

Lukáš Trantírek
Docent Trantírek se habilitoval v oboru Biomolekulární chemie. Zaměřuje se na základní vztahy mezi strukturou a reaktivitou polymerů, především na poli studia nukleových kyselin pomocí nukleární magnetické resonance a v současnosti se zabývá také studiem konformačního polymorfismu. Tato problematika byla také stěžejním tématem jeho habilitační práce, ve které autor sleduje roli polymorfismu v buněčných regulačních procesech. Trantírek v současné době působí v Centru strukturní biologie Středoevropského technologického institutu Ceitec. Je držitelem několika mezinárodních ocenění.

Lukáš Trantírek
Foto: Dagmar Husárová / CC-BY

Ondřej Jakubec
Docent Jakubec se habilitoval v oboru Dějiny umění. Patří k předním znalcům raně novověkého výtvarného umění a kultury ve střední Evropě. Zaměřuje se především na problematiku uměleckého mecenátu a sběratelství, na funerální a sepulkrální umění a rezidenční architekturu 16. a počátku 17. století. Ve své habilitační práci "Slavné stavení posledních Rožmberků. Vila Kratochvíle a možnosti interpretace pozdně renesanční aristokratické rezidence" předkládá řadu důležitých otázek, při jejichž řešení podává originální výklad, který významně rozvíjí dosavadní znalosti nejen o architektuře 16. století, ale především o společnosti, která ji vytvořila a pro niž byla určena. Na Masarykově univerzitě působí Jakubec jako vedoucí Semináře dějin umění Filozofické fakulty MU.

Radka Svobodová Vařeková
Docentka Svobodová Vařeková se habilitovala v oboru Biomolekulární chemie. Ve své habilitační práci se věnovala studiu biomakromolekulárních strukturních částí a jejich aplikaci v řešení biologických a chemických otázek. Výzkum těchto částí přináší užitečné výsledky například pro pochopení vztahu mezi jejich strukturou a funkcí, nebo pro klasifikační účely. Vařeková působí v Národním centru pro výzkum biomolekul na Přírodovědecké fakultě a na Katedře informačních technologií Fakulty informatiky na Masarykově univerzitě.

Radka Svobodová Vařeková
Foto: Dagmar Husárová / CC-BY

Zdeňka Nedomová
Docentka Nedomová se habilitovala v oboru Lingvistika konkrétních jazyků (slovanské jazyky). Studuje oblast synchronního stavu ruštiny, a tematicky se tak pohybuje na hranici lingvistiky, lexikologie, morfologie a stylistiky ruského jazyka. Ve své habilitační práci se věnuje rozboru a popisu ruského jazyka v současnosti, a to z hlediska tendence k analytismu a aglutinaci, rozebírá procesy a změny u konkrétních slovních druhů v ruštině. Nedomová působí jako odborná asistentka na Katedře slavistiky Filozofické fakulty Ostravské univerzity v Ostravě.

Pavel Skopal
Docent Skopal se habilitoval v oboru Teorie a dějiny divadla, filmu a audiovizuální kultury. Jeho hlavním badatelským zájmem na poli audiovizuální kultury jsou dějiny filmové distribuce, jejich uvádění a recepce, problematika mezinárodních koprodukcí, státně monopolních kinematografií a dějiny lokální filmové kultury. Těmito tématy se zabývá také ve své habilitační práci „Filmová kultura severního trojúhelníku. Filmy, kina a diváci Československa, NDR a Polska 1945-1970.“, která obohacuje oblast filmové historie, ale také umožňuje širší chápání proměn kultury v zemích socialistického bloku. Skopal působí na Ústavu filmu a audiovizuální kultury Filozofické fakulty MU.

Související články

MUNIMasarykova univerzita

Vydává Masarykova univerzita, 2005–2023. ISSN 2571-4198.
Redakce | Ceník inzerce | PDF | Podmínky užití

Sledujte Magazín M:

Sledujte Magazín M na Facebooku Sledujte MUNI na Twitteru RSS

Hlavní verze článku