Univerzální plazmový zdroj pro povrchové úpravy například textilních materiálů, skla, papíru nebo keramiky (více viz Přírodovědci z MU zkoumají využití plazmové tužky) představila Masarykova univerzita na Mezinárodním veletrhu technologií pro povrchové úpravy FINTECH. Ten se konal od 16. do 19. května v rámci tzv. Top Technology veletrhů na brněnském výstavišti.

„Velká výhoda této plazmové tužky je, že je s ní možné dělat skutečně lokální povrchové úpravy. Navíc toto zařízení pracuje se širokým rozpětím teplot – od pokojové teploty použitelné například na papír až po vypalování glazury na keramice při teplotě 1600-1800 stupňů Celsia,“ vysvětlil spoluautor plazmové tužky, výzkumný pracovník Přírodovědecké fakulty MU Miloš Klíma, který technologii představoval v rámci FINTECH fóra.

Princip byl objeven na katedře fyzikální elektroniky Přírodovědecké fakulty, vývoj přístroje do podání patentu trval přibližně rok a půl. Avšak vývoj technologií i optimalizace přístroje pro konkrétní podmínky probíhá doposud, souběžně se snahou o komercializaci produktu. „Jsme s touto technologií poprvé na veřejnosti a až podle reakcí trhu budeme dále uvažovat o tom, jakým způsobem ji komercializovat. První zakázky bude Masarykova univerzita realizovat prostřednictvím Centra pro transfer technologií. Pokud o výrobek bude zájem, založila by pro tento účel tzv. spin-off firmu,“ uvedl Klíma.

Výzkumný pracovník katedry fyzikální elektroniky Přírodovědecké fakulty MU Miloš Klíma představoval na mezinárodním veletrhu FINTECH plazmovou tužku, na jejímž vývoji se podílel. Foto: Ondřej Ženka.

„Veletrh FINTECH byl první akcí tohoto typu, kde se univerzita neprezentovala pouze jako instituce poskytující vzdělávání, ale také jako vědecko-výzkumný subjekt připravený ke spolupráci na komerční úrovni. Věříme, že podobných akcí, kde univerzita může nalézt komerční partnery jak pro společný výzkum a vývoj, tak pro uplatnění svých výsledků, bude přibývat,“ dodala projektová manažerka Centra pro transfer technologií MU Eva Janouškovcová.