Magazín M Zprávy z MUNI
  • Události
  • Věda a výzkum
  • Student
Rubriky
English
    • Události
    • Sport
    • Komentáře
    • Věda a výzkum
    • Student
    • Výuka
    • Uchazeči
    • Absolventi
  • English

Už padesát let pečují vědci o biliony bakterií

Česká sbírka mikroorganismů se přesunula do kampusu.

Věda a výzkum
17. února 2014
Ema Marušáková
Mikroorganismy uchovávané v podobě lyofilizátů.
Foto: Katarína Jablonská

Sbírka se přestěhovala do nových pavilonů v kampusu určených pro Centrum experimentální, systematické a ekologické biologie.

Původně to byla jen příruční sbírka katedry mikrobiologie, v roce 1964 byla ale oficiálně ustavena jako Československá sbírka mikroorganismů. Letos tak slaví už 50 let. V lednu navíc zažila další přelomovou událost – stěhování do bohunického kampusu.

„Podobné sbírky se často nepřemisťují, takže jsme se ani neměli kde inspirovat. Nakonec bylo stěhování bezproblémové, sbírku jsme za pomoci speciálních svozových aut na infekční materiál přesunuli během necelých dvou dnů,“ uvedl výzkumný pracovník sbírky Pavel Švec.

Pracovníci sbírky přitom museli přemístit tisíce mikrobiálních kmenů. „Každou kulturu máme zabezpečenou trojím způsobem konzervace a v každé zkumavce je až sto milionů bakterií v jednom mililitru kryokonzervačního roztoku,“ přiblížil už dříve počty uchovávaných organismů vedoucí sbírky Ivo Sedláček.

V současnosti již Česká sbírka mikroorganismů má na 3 400 bakteriálních kmenů, zhruba 800 kmenů vláknitých hub i několik desítek kmenů kvasinek a bakteriofágů. Je to veřejná servisní sbírka a slouží především jako genobanka. Nejstarší kultury, které mikrobiologové uchovávají, byly izolované před více než sto lety.

„Dříve se udržovaly tak, že se stále pěstovaly v agaru, tedy živném médiu. Později se začaly vakuově vysušovat a uchovávat se v podobě tak zvaných lyofilizátů. Kromě toho máme mikroorganismy také v hlubokomrazicích boxech, kde je teplota minus 70 stupňů Celsia, a v tekutém dusíku, který má téměř minus 200 stupňů,“ popsal sbírku Sedláček.

Česká sbírka mikroorganismů patří v Evropě k nadprůměrně velkým. Ne každá země veřejnou sbírku bakterií má, a tak referenční kultury z Brna putují nejen do českých laboratoří, ale také na Slovensko nebo do Rakouska.

Česká sbírka mikroorganismů patří v Evropě k nadprůměrně velkým.

Používají se jako srovnávací materiál například při kontrole kvality vody, potravin nebo testování vzorků v nemocnicích a zdravotnických zařízeních a samozřejmě také pro výzkum a výuku. „Ročně rozešleme zhruba tisíc zásilek, které obsahují i desítky kultur,“ uvedl Sedláček.

Švec doplnil, že i když už jsou v kampusu vzorky v podobě lyofilizátů a hlubokozamražené mikroorganismy, část sbírky uložená v tekutém dusíku zatím zůstala na původním pracovišti. „Zatím nám v nových prostorách chybí zásobník na tekutý dusík, který musíme doplňovat, aby se mikroorganismy v něm uložené neznehodnotily,“ řekl Švec.

V brněnské sbírce nejsou ty nejnebezpečnější mikroorganismy, velmi nebezpečné bakterie ale ano. Jde například o bakterie rodu Clostridium, které produkují smrtelné toxiny, dále původce meningitid či streptokoky způsobující rozpad tkání.

Sbírka má také unikátní postavení v bývalém bloku socialistických zemí. Jako jediná může přijímat k uložení bakterie, plísně a kvasinky, které jsou součástí přihlášky patentů. Takové mikroorganismy se využívají například v potravinářském průmyslu. Co přesně z patentovaných kultur v Brně je, se však lidé nedozvědí. Chrání je obchodní tajemství.

Sbírka se přestěhovala do nových pavilonů v kampusu určených pro Centrum experimentální, systematické a ekologické biologie (Ceseb). „Máme nyní větší prostory a laboratoře oddělené za takzvanou hygienickou smyčkou, což umožňuje bezpečnější práci s mikroorganismy,“ poznamenal Švec. Víc místa je potřeba mimo jiné kvůli rozšiřování sbírky, která se každoročně rozroste o desítky až stovky buď nově objevených mikroorganismů, nebo takových, které získá z jiných sbírek.

Související články

  • Přírodovědci pečují o biliony bakterií

    Česká sbírka mikroorganismů příští rok oslaví 50 let fungování a přestěhuje se do kampusu.

  • Biologové zmapovali původce syfilis. Pomůže to vývoji vakcíny

    Tým vědců z Muni se podílel na odhalení skupiny kmenů, které jsou odolné vůči některým antibiotikům.

  • Antarktida je krásná i děsivá, říká mikrobioložka

    Stanislava Králová objevila už několik nových druhů antarktických bakterií, poprvé se tam přitom podívala až letos.

  • Seznamte se: Žijící fosilie se zázračnou krví

    Člověk se ve svůj prospěch naučil využívat řadu zvířat. Členovci ostrorepi však mají zcela výsadní roli. 

MUNIMasarykova univerzita

Vydává Masarykova univerzita, 2005–2023. ISSN 2571-4198.
Redakce | Ceník inzerce | PDF | Podmínky užití

Sledujte Magazín M:

Facebook Twitter RSS

Hlavní verze článku