Přejít na hlavní obsah

Absolventky založily knihovnu s oblečením. A slaví úspěch

Kateřina je právnička, Markéta ekonomka. A společně mají Re:parádu.

Zakladatelky re:parády Markéta Melendéz (druhá zleva) a Kateřina Říhová (první zprava).

Kateřina a Markéta. Dvě mladé absolventky Masarykovy univerzity, které při práci na plný úvazek stíhají i vlastní originální byznys. Na podzim si v Brně otevřely první knihovnu s oblečením v Česku, nazvanou příznačně Re:paráda, kde si ženy mohou za malý poplatek krátkodobě půjčit něco na sebe. Jak se to dá zvládnout? „Je to naše vášeň, tak to jde, ale člověk musí chtít,“ potvrzují s úsměvem.

Markéta Melendéz vystudovala ekonomicko-správní fakultu a pracuje v námořním exportu, Kateřina Říhová absolvovala sociologii a práva a pracuje v advokátní kanceláři. Do Re:parády v centru Brna se obě dostanou až kolem páté odpolední. Módní obchod, dílna a půjčovna v jednom nicméně otevírá už ve čtrnáct hodin. „Pomáhají nám naši rodinní příslušníci a také dobrovolníci, kteří se sami přihlásili,“ vysvětluje Markéta.

Obě zakladatelky se shodnou v tom, že by se jiné práce klidně vzdaly a projekt by rády měly jako hlavní zdroj obživy, pokud to půjde. „Je velký rozdíl v tom, jestli člověk pracuje sám na sebe. Je to jako vlastní dítě,“ popisuje Kateřina. Re:paráda je přitom první podnikatelský projekt obou mladých žen. „Důležité je nenechat se ze začátku odradit, přestože vás od toho bude zrazovat celé vaše okolí,“ doplňuje.

Co stylově oblékané mladé ženy překvapilo, byl velký mediální zájem ještě před otevřením. „Když poprvé volala Česká televize, vůbec jsme nevěděly, co dělat,“ říká se smíchem Markéta. „Každý den jsme dělaly rozhovory. Tak velký zájem jsme vážně nečekaly.“

Nemusely dle vlastních slov nijak řešit marketing. „Teď ale plánujeme různé akce. Chceme spolupracovat s jinými projekty, které se věnují recyklaci v módě a vůbec upcyclingu věcí. Láká nás třeba i spojení Re:parády a městské cyklistiky. Rády bychom také prodaly část oblečení a obměňovaly průběžně šatník nebo oslovily více návrhářů,“ vysvětluje Markéta. „Chceme se také víc zaměřit na studenty z programu Erasmus. Výhledově navíc uvažujeme o pobočce v Praze, všichni nás přemlouvají, ať do toho jdeme. Další krok by byla vlastní značka,“ prozrazují Markéta s Katkou.

Nápad na knihovnu vznikl v Barceloně, kde Kateřina rok pracovala. „Podobných projektů tam byla spousta. Často jsem o nich mluvila se svou učitelkou němčiny, přes kterou jsem zjistila, že existují dokonce internetové aplikace na sdílení oblečení,“ popisuje. „Podnikání nás lákalo, ale zároveň jsme chtěly dělat něco, co jinde v Česku není. A tak to začalo.“

Inspiraci dál nacházely v různých zemích – zatímco Markéta pobývala v Mexiku a ve Finsku, Katku nadchnul zejména španělský styl oblékání nebo blízká Vídeň.

V Re:parádě si mohou zájemkyně půjčit či zakoupit různé kousky oblečení – od plesových šatů, sukní či svršků na běžné nošení, přes retro doplňky, kabelky až po boty. Předplatné u výpůjček se liší podle počtu kousků, které si chce dotyčná žena vypůjčit na daný týden. Nejoblíbenější je abonmá Standard, v jehož rámci je možné si za poplatek ve výši 390,- Kč měsíčně půjčit každý týden tři kousky oblečení nebo doplňků.

Hlavní novinky