Přejít na hlavní obsah

Vyndat si trám z vlastního oka aneb První pomoc ve škole

Glosa medičky Jeanette Matouškové k zážitkům z výuky první pomoci na základní škole.

Musím se přiznat, že kdykoli při své cestě městem potkám puberťáky a vidím je se žvárem u pusy, jak na sebe pořvávají nebo jak jsou naopak usebraní do posvátnosti tajů sociálních sítí, v duchu si pro sebe utrousím: „Aha, to je ta další generace, elita národa?“ A připadám si jako důchodový moralista. Myslím si své a jen se modlím, abych svoje děti vychovala lépe. Ale nedávno jsem zjistila, jak moc vedle můžeme se svými soudy být.

Osud tomu chtěl, abych se dostala do společnosti právě těch puberťáků, které tak často soudím. Měla jsem za úkol naučit je základy první pomoci. S projektem Pro život organizovaným studentskou organizací IFMSA (International Federation of Medical Students Associations) jsme byli pozváni na základní školu do 8. třídy.

Když jsem se dostala do té jámy lvové, kterou jsem si představovala v těch nejhorších barvách, nestačila jsem se divit. Přestože ve třídě nebyl žádný učitel, nikdo neměl mobil v ruce a nikdo na nikoho zase tolik nepořvával. Na moje otázky nejen že odpovídali, ale dokonce odpovídali správně, živě se sami ptali a při nácviku resuscitace a přístupu k bezvědomému byli neuvěřitelně šikovní.

Měla jsem pocit, že mám na čele napsáno to, co jsem si o nich myslela, a že to všichni vědí. Styděla jsem se. Možná to byla výjimečná třída, kterých tolik není, ale taky je možné, že ne vždy je všechno tak, jak to na první dojem vypadá. Že lidé jsou úplně jiní, než jak se nám zdají na ulici, nebo jiní, než je jejich oblečení, účes či sociální situace.

Ten den na nebi svítil vzkaz: „Když chceš bratru vyndat z oka třísku, vyndej si nejdříve trám z oka vlastního.“ A já jsem doufala, že ti osmáci, můj trám v oku přehlédli. Přestože jsem měla ten den máslo na hlavě, tušila jsem, že mi bude odpuštěno, protože něco si z našeho výkladu snad zapamatovali. Jsem přesvědčená, že z těch vtipálků a stydlivých holek se jednou vyloupnou stateční hrdinové, kteří někomu zachrání život. Věřím v to.

A pokud byste se i vy chtěli stát hrdinou svého života nebo života někoho jiného, můžete si kurz první pomoci domluvit. Navštěvujeme základní, střední i vysoké školy. A i když v dnešní době zadarmo ani kuře nehrabe, tak naši instruktoři jsou trochu dál a vědí, že síla informace a záchrany života je k nezaplacení!

Autorka je studentka všeobecného lékařství na Masarykově univerzitě.

Hlavní novinky