Profese novináře v průběhu let zaznamenala u lidí velký propad prestiže, možná proto, že společnost vnímá novináře jako součást establishmentu. V rozhovoru pro Fokus Václava Moravce to mimo jiné řekl sociolog a odborník na média Jaromír Volek z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.
Z vašich úst zaznělo ‚novinář jako jedna z nejohroženějších profesí‘. Příliš se nás zastáváte nebo jsou fakta, která mluví o tom, že se z novináře opravdu stává ohrožený druh?
Když se podíváme na statistiku za posledních patnáct let, které náš výzkum trvá, tak je tam kontinuální propad důvěry ve vztahu k této profesi. Můžeme stabilitu profese srovnávat s jinými: Nejenom s lékaři a právníky, kteří jsou vždy na žebříčku nejvýše, ale třeba i s učiteli, kteří na tom nejsou finančně lépe a jejich pozice není bůhví jaká. Lineární propad, který vidíme u kreditu, důvěryhodnosti novinářské profese, je varující. Spojuji ho s tím, že kopíruje stále skeptičtější vztah majoritní populace k liberální demokracii tak, jak se tady vytvořila po listopadu 1989. Výzkumy nám ukazují, že populace vnímá novináře jako součást establishmentu, jinými slovy ztotožňuje novináře s politikou, s byznysem – jako by to byli ti, co mají moc, jakkoli je to nespravedlivé.
Celý rozhovor s Jaromírem Volkem najdete na webu České televize.
Jaromír Volek byl také 5. dubna hostem pořadu Fokus Václava Moravce. Podívejte se na videozáznam pořadu.