Přejít na hlavní obsah

Stručný výklad motýlích jmen antického původu (e-book)

Publikace přibližuje názvosloví motýlů.

 

Populárně-vědecká publikace v elektronické podobě by mohla nést podtitul „O motýlech trochu jinak“, neboť se nezabývá tradiční biologií těchto krásných výtvorů přírody, ale právě jejich jmény. Ve vědě jsou jména a jejich zařazení do systému zcela nezbytná pro utřídění našich poznatků. Jenže vědecká nomenklatura je založena na mezinárodně platných latinských názvech, které jsou pro laika většinou nesrozumitelné. Navíc se v překladu často liší od českých názvů, pokud tyto vůbec existují.

V této publikaci jsou jednotlivé druhy motýlů řazeny v rámci čeledí a podčeledí abecedně. První část seznamuje čtenáře se vznikem názvosloví, hlavní náplní ovšem je výklad původu a významu přes 1000 relevantních jmen; jde hlavně o denní motýly rozdělené na evropské a další druhy z ostatního světa. Výklad jmen exotů je možná o to významnější, že česká jména nemají.

Lumír Macholán: Stručný výklad motýlích jmen antického původu. Entomologická etymologie (e-book). Brno, Masarykova univerzita. ISBN 978-80-210-6466-9.

Publikaci koupíte zde.

Hlavní novinky