Přejít na hlavní obsah

Bojovala jsem až do samotného konce

AnotacePlavaniV současnosti nejlepší česká dálková plavkyně a také studentka Masarykovy univerzity Jana Pechanová odjížděla na letošní olympiádu s nadějemi na medailové umístění. Šance byly slušné. V květnu skončila v historicky nejlépe obsazeném závodu pátá. Olympiáda ale Pechanové nepřála. Oslabená nemocí absolvovala nejtěžší závod své kariéry a doplavala osmá.

Když jsme se bavili před dvěma lety, bylo vaším cílem vůbec se nominovat na olympiádu. Teď byla ale očekávání ohledně vašeho umístění větší. Jak jste spokojená s dosaženým výsledkem?

Je pravda, že bylo důležité se nominovat na olympiádu, ale dosažený výsledek mě přece jen trochu zklamal. Čekala jsem víc. Vím ale, že jsem v závodě plavala na své maximum. Každopádně být osmý na olympijských hrách se pořád nepodaří každému.

Některé zdroje uváděly, že vás těsně před závodem postihla menší nemoc? Podepsalo se to na vašem výkonu?
Nechci se vymlouvat. Vím, že si část čtenářů myslí, že když se sportovci nedaří, vymlouvá se na nemoc. Ale byla jsem skutečně trochu nachlazená. Nicméně do závodu jsem šla jako na jakýkoli jiný naplno, i když jsem věděla, že mě bude svazovat slabost z nachlazení. Při samotném závodě jsem byla opravdu hodně slabá. Ale bojovala jsem až do samotného konce. 

Nebyla jste trochu pod tlakem? Šéf českého olympijského výboru o vás mluvil jako černém koni výpravy.
Pod tlakem jsem určitě nebyla.

„Do závodu jsem šla naplno, i když jsem věděla, že mě bude svazovat slabost z nachlazení,“ svěřuje se dálková plavkyně Jana Pechanová. Foto: Archiv J. Pechanové.
„Do závodu jsem šla naplno, i když jsem věděla, že mě bude svazovat slabost z nachlazení,“ svěřuje se dálková plavkyně Jana Pechanová. Foto: Archiv J. Pechanové.

Kdybyste měla tento závod srovnat s jinými, které jste už absolvovala třeba ve světovém poháru, byl v něčem jiný? Tvrdší nebo ve vypjatější atmosféře?
Pro mě byl jiný jen v jedné věci, a tou byla má nemoc. S takovým nachlazením jsem nikdy závod neabsolvovala, takže ho nemám s čím srovnávat. Závod byl hodně těžký – už jenom vydržet až do konce a najít v sobě aspoň ten malý, někde schovaný zbytek sil. 

Čína nemá kvůli omezování lidských práv zrovna dobrou pověst. Jak na vás působila atmosféra olympiády? Pocítila jste to nějak?
Každá země má své pro a proti, ať už v politické rovině či jiné. Média budou vždy zmiňovat především tu negativní stránku věci, ale já mohu říct z pohledu sportovce, že tyto olympijské hry byly perfektně zorganizované a vše fungovalo tak, jak mělo. 

Těsně před odjezdem jste v jednom rozhovoru řekla, že byste se v olympijské vesnici ráda setkala s Ronaldinhem. Podařilo se to?
Měla jsem štěstí vyfotit se s Federerem, Kobe Bryantem a Dirkem Nowickym. 

Začal semestr. Co vás čeká ve škole?
Hlavně diplomová práce a lednové státnice. 

Máte nějaké plány do budoucna?
Člověk nemůže říct přesně, co bude dělat zítra, natož za půl roku. Nechme se překvapit a zeptejte se za půl roku, za rok za dva, co právě dělám (směje se).

Hlavní novinky