Přejít na hlavní obsah

Na speciální olympiádě závodili mentálně postižení sportovci

Studenti sportovního managementu z fakulty sportovních studií včera uspořádali na atletickém stadionu VUT pod Palackého vrchem Regionální hry Českého hnutí speciálních olympiád pro osoby s mentálním postižením z celé České republiky. 

Na speciální olympiádě v Brně se soutěžilo i v hodu minioštěpem.

„Pojď, Peťo, pojď,“ povzbuzovali trenéři a kamarádi dívku v modrém tričku s jmenovkou Petra na zádech, která vzápětí jako první protnula pomyslnou cílovou pásku v běhu na 50 metrů a neskrývala radost, že se jí sprint povedl.

Na regionální hrách, které se uskutečnily v Brně už pošesté, však vyhrávali všichni, kdo se jich zúčastnili. Soutěž v bězích a ve štafetách na 50, 100, 200 a 400 metrů, v hodu míčkem a speciálním oštěpem, ve skoku do dálky a dalších přizpůsobených disciplínách pro mentálně postižené děti i dospělé, připravili studenti oboru Management sportu Fakulty sportovních studií MU.

Regionální hry speciální olympiády pro mentálně postižené sportovce uspořádali studenti sportovního managementu FSpS MU.

„Jsem velmi hrdá na to, že se fakulta sportovních studií a její studenti ujali této bohulibé aktivity. Myslím si, že zde sportující děti nikdy nezapomenou na výbornou atmosféru těchto her a mohou se cítit jako opravdoví sportovci, kteří jsou za své výkony ocenění medailemi. Chtěla bych také moc poděkovat trenérům a pedagogům věnujícím se mentálně postiženým sportovcům,“ uvedla prorektorka pro záležitosti studentů a absolventů MU Simona Koryčánková, která Regionální hry zahajovala.

Kromě ní přišla postižené sportovce povzbudit i vedoucí Katedry společenských věd a managementu sportu Fakulty sportovních studií MU Milena Strachová. „Na organizaci akce pracovalo třicet studentů a dalších dobrovolníků od února. Připravili soutěže, zajistili občerstvení a oslovili sponzory. Pro každého účastníka nachystali tašku s drobnými dárky a medaili,“ upřesnila Strachová.

Hodně štěstí a zdaru popřála sportovkyním a sportovcům také bronzová olympionička z letních her v Atlantě v roce 1996 a mistryně světa v trojskoku Šárka Kašpárková: „Jsem ráda, že se tyhle závody pořádají právě na tomto krásném stadionu, kde jsem při trénincích vypotila litry a trénovalo se mi tu vždycky moc dobře. Jsem moc vděčná za to, že se sport zase vrací po covidu do normálu a doufám, že nám to už nikdo nepřeruší, protože pauza byla dost dlouhá.“

Děti v Brně soutěžily v běhu na různě dlouhých tratích.

Speciální olympiády jsou celosvětové hnutí, které svou činnost zahájilo už v roce 1968 v USA. O jeho vznik se zasloužila rodina Kennedyových a jeho hlavním cílem je poskytovat sportovní aktivity pro děti, mládež a dospělé osoby s mentálním postižením. V ČR bylo hnutí speciálních olympiád založeno v roce 1990 a od té doby nabízí v duchu motta Společně za vítězstvím širokou škálu letních, zimních, kolektivních i individuálních sportů.

Hlavní novinky