Přejít na hlavní obsah

Házenkář Hastík bojuje v extralize a o magisterský titul

AnotaceHazenkarKdyby se udělala anketa mezi českými sportovními kluby, co jim chybí k optimálnímu fungování, jen málokdo by nezmínil, že by potřeboval víc peněz. Finance v Česku postrádají velké a hodně navštěvované hokejové nebo fotbalové kluby. A co mají teprve říkat ty basketbalové nebo volejbalové.

Své o tom ví házenkář Viktor Hastík. Před lety musel kvůli finančním problémům klubu odejít z Brna, loni mu ze stejného důvodu skončilo maďarské angažmá. V Brně se ovšem situace zlepšila. Student Právnické fakulty Masarykovy univerzity se do něj i proto letos v lednu vrátil, házenkářům Králova Pole výrazně pomohl k návratu do nejvyšší české soutěže a teď KP Brno v extralize táhne. „Klub už má snad krizové období za sebou a udržet se v soutěži by neměl být takový problém,“ doufá brněnský odchovanec.

V 25 letech za sebou máte angažmá v Zubří, Brně, Frýdku-Místku, Karviné a maďarské Budapešti. K tomu studujete. Jak jste to všechno stihl?
Za Zubří jsem hrál ještě coby dorostenec, to se moc počítat nedá. Už když jsem chodil na střední školu, tak to byla házenkářsky lepší adresa. Když mě oslovili, potěšilo mě to. Šel jsem tam a se starším dorostem jsme pak vyhráli republikový titul. Do Brna jsem se vrátil už jako senior, klub měl ovšem finanční problémy a my se pohybovali na sestupových příčkách. Nebylo to moc příjemné. Ale já chtěl zůstat, protože jsem studoval dvě vysoké školy. Nejdřív VUT, na práva se mi podařilo dostat později, takže jsem techniku opustil. A to se konečně dostávám k odpovědi na vaši otázku. Sport a školu se mi podařilo skloubit hlavně díky tomu, že mi ve škole vychází vstříc a já si mohl udělat rozvrh podle svých potřeb.
Mezi kluby, kde Viktor Hastík působil, se řadí i Ferencváros Budapešť. Maďarská nejvyšší soutěž je podle Hastíka kvalitnější než česká. Foto: Archiv KP Brno.
Mezi kluby, kde Viktor Hastík působil, se řadí i Ferencváros Budapešť. Maďarská nejvyšší soutěž je podle Hastíka kvalitnější než česká. Foto: Archiv KP Brno.

Neměl jste v době, kdy jste toho měl hodně ve škole a k tomu se přidaly zmíněné potíže, chuť s házenou přestat?
Ne, já měl házenou opravdu rád. Spíš jsem si řekl, že přestoupím. Je lepší někam dojíždět a mít to docela dobře zaplacené, než jezdit každý den do práce a nemít na nic jiného čas.

Odešel jste tedy do Frýdku-Místku a z něj do nejlepšího českého klubu, Karviné.

Ve Frýdku jsem působil dva roky, ta druhá sezona se mi hodně povedla, takže mě oslovila Karviná. Jenže jsme se později nepohodli, tak jsem si našel angažmá v Budapešti. Tam se znovu projevil problém menších sportů – klub opustil hlavní sponzor. V takové chvíli se oddíl zbavuje nejdříve cizinců, což se týkalo i mě.

Dá se srovnávat úroveň české a maďarské házené?
Karviná, která poslední roky kraluje české soutěži, se s Maďary rovnat může. Podle mě by v jejich nejvyšší soutěži skončila do pátého, možná do třetího místa. Dříve tam měli dva velkokluby, dnes už zbyl jen jeden, který ale hraje Ligu mistrů. O tom si české celky můžou nechat zdát. Obecně je maďarská liga kvalitnější, i když ne o tolik.

Proto jste si vybral zrovna Maďarsko?

S Karvinou jsem se rozloučil docela pozdě před začátkem sezony a už jsem si nemohl moc vybírat. Nabídku Budapešti jsem přijal hlavně kvůli tomu, že jsem to měl do Brna asi 350 kilometrů, a stíhal tak i školu.

Nevyčítali vám trenéři, že místo toho, abyste odpočíval, jste jezdil takovou dálku do Brna?

S podmínkou, že budu dál studovat, jsem podepisoval smlouvu. V Budapešti tehdy neměli moc na výběr, protože někoho do středu nutně potřebovali, takže na to přistoupili. Ale kvůli škole jsem neměl problémy nikde, ani předtím ve Frýdku nebo v Karviné. Spousta házenkářů dnes studuje, protože sportem se zabezpečí jen málokdo.

Následoval návrat do Brna, které ale tehdy hrálo jen druhou nejvyšší soutěž. Nevadilo vám, že jdete výkonnostně níž?

Ano. Ovšem na druhou stranu jsme bojovali o postup do extraligy, který se nakonec povedl. Motivovalo mě, že bylo o co hrát. Navíc se mi hromadily resty ve škole, potřeboval jsem dodělat nějaké zkoušky, abych mohl letos skončit. Takže když to v Budapešti dopadlo tak neslavně, byl návrat do Brna nejlepším řešením.

Vedení vašeho současného klubu chce oddíl stabilizovat a časem třeba útočit na extraligové medaile. Může se to podařit?

Hodně bude záležet na tom, jestli se budou zároveň vylepšovat podmínky a přicházet kvalitnější hráči. Máme dost úzkou základnu mládeže a zatím přichází hlavně studenti nebo zkrátka házenkáři, kteří klub moc nestojí. Je otázka, jestli klub půjde touto cestou, nebo se bude snažit sehnat silného sponzora, a tím pádem přivést lepší hráče, s nimiž by o vyšší příčky mohl bojovat. Spíš se přikláním k té první variantě. Podle mě už si Brno ale krizí prošlo, kvalita kádru by měla narůstat a udržet tady nejvyšší soutěž už by neměl být takový problém.

Hlavní novinky