Přejít na hlavní obsah

Hlavním cílem je olympiáda v Pekingu

plavecAnotace.jpgMartin Verner, student Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity, patří mezi úspěšné české reprezentanty, kteří se pravidelně účastní mezinárodních soutěží v plavání. V uplynulém létě se zúčastnil mistrovství světa v plavání v kanadském Montrealu a Letní světové univerziády v tureckém Izmiru.

Jaký byl pro vás osobně rozdíl mezi těmito dvěma prestižními soutěžemi?
Mistrovství světa je určitě daleko prestižnější akce, je tam ta největší konkurence a taky daleko víc států. Proti tomu univerziáda je taková menší olympiáda, ale určená jenom pro studenty, a proto je taky daleko uvolněnější, člověk tam potká spoustu známých a spíš si to tam užíváme.

Byl jste spokojen se svými letními výkony?
Na mistrovství světa jsem vlastně jel jenom na štafetu čtyřikrát sto metrů kraul a tam jsme skončili patnáctí, takže jsem byl spokojený. Sice jsem tam měl ještě sto metrů znak, ale to už jsem ani nechtěl plavat, protože mě začala zlobit záda. Odhlášení by mě však přišlo na sto švýcarských franků, takže to byla jasná volba, ovšem skončil jsem až osmačtyřicátý. Univerziáda už se pak moc nepovedla, protože mi přes léto pokračovaly problémy se zády, což trošku ovlivnilo výsledky. Kdybych na tom byl tak, jak jsem chtěl být, mohl jsem se v kraulařské stovce poprat ve finálové desítce, ale takhle jsem skončil na dvaadvacátém místě.

Image
Reprezentant ČR v plavání Martin Verner (FSpS). Foto Ondřej Fleischmann.
Jaké jsou vaše další cíle?
Můj hlavní cíl je olympiáda v Pekingu, ale samozřejmě se chci zúčastnit i ostatních soutěží. Teď v zimě je mistrovství Evropy na krátkém pětadvacetimetrovém bazénu, pak v dubnu mě láká mistrovství světa v „pětadvacítce“ v Šanghaji a příští léto je mistrovství Evropy na „padesátce“.

Připravujete se nějak speciálně těsně před závodem?
Snažím se vždycky si ten závod dopředu představit a naprogramovat se na všechno, na co nesmím zapomenout. Ale že bych třeba dělal něco den dopředu, tak to ne. Určitě si tedy nečtu knížku, ale záleží hlavně na tom, jak se rozplavu, a také na rozcvičení. Moje hlavní disciplína je teď kraul, což je v plavání takový sprint, takže tam není moc času na nějaké přemýšlení.

Jak pokračuje vaše studium? Co další plány?
Teď za rok bych měl skončit bakalářské studium a hodně uvažuji o tom, že budu pokračovat v navazujícím magisterském studiu. Co bude po tom, to se uvidí. Nemyslím, že bych se už dostal na nějaký svůj vrchol a že bych z něj už jenom padal. Takže dokud to jde a dokud mě to baví, chci určitě plavat. Do té olympiády určitě.

Hlavní novinky