Přejít na hlavní obsah

MU obhájila vítězství na Českých akademických hrách

anotace_upravena_volej_titulka_resize.jpgČeské akademické hry se po pěti letech opět vrátily do Brna. Pořadatelství jejich pátého ročníku se ujala Masarykova univerzita. Přestože organizátoři bojovali s nedostatkem sportovišť, podařilo se v týdnu od 1. do 5. května do Brna přilákat takřka dva a půl tisíce sportovců z celkem dvaceti sedmi sportovních odvětví. MU navíc dokázala s náskokem obhájit loňské celkové prvenství v bodování univerzit.

Zápolilo se v osmi kolektivních a devatenácti individuálních sportech, rozdáno bylo čtyři sta padesát sad medailí. MU dobře využila výhody pořadatelské univerzity a jako jediná z vysokých škol nasadila více než dvě stě sportovců; zastoupení tak měla ve všech disciplínách. Není proto divu, že svou loňskou výhru nad do té doby neporazitelnou Univerzitou Karlovou zopakovala a udržela se na pomyslném trůnu. Putovní pohár, věnovaný Českou asociací univerzitního sportu, tak zůstane na MU. „S potěšením jsem vyslechl, že i ve sportu je postavení Masarykovy univerzity takové, jaké je ve vysokém školství obecně – tedy že jsme na prvním místě,“ komentoval s úsměvem bodování univerzit na slavnostním zakončení akademických her rektor MU Petr Fiala.

Petra Ivanová (vlevo) z Lékařské fakulty MU zazářila v běhu na 1500 metrů, kde získala zlatou medaili. K tomu přidala stříbro za běh na 800 metrů a zlato ze štafety. Foto: Ondřej Ženka.
Petra Ivanová (vlevo) z Lékařské fakulty MU zazářila v běhu na 1500 metrů, kde získala zlatou medaili. K tomu přidala stříbro za běh na 800 metrů a zlato ze štafety. Foto: Ondřej Ženka.


České akademické hry doslova zavalily brněnská sportoviště. Soutěžilo se opravdu všude a ve všem – od lukostřelby na Mysliveckém stadionu v Soběšicích, přes baseball v Zamilovaném hájku, až po aerobik v tělocvičně Pod Hradem nebo veslování na Brněnské přehradě. Hrám přálo i počasí; až na deštivé pondělní ráno, které znepříjemnilo turnaj lukostřelcům, čekal na sportovce slunečný týden jen s několika přeháňkami. Přestože smyslem her je hlavně setkávání sportovních nadšenců v příjemné atmosféře a účastní se jich obvykle velké množství sportovců různé úrovně, v řadě disciplín se objevili i sportovci známých jmen, členové reprezentací ČR. Přispěl k tomu i fakt, že některé sporty, jmenovitě karate, veslování a orientační běh, byly přímo nominačními závody na Akademická mistrovství světa.

Václav Kundera získal na ČAH zlato za fleret, šavli a stříbro za kord. Foto: Ondřej Ženka.
Václav Kundera získal na ČAH zlato za fleret, šavli a stříbro za kord. Foto: Ondřej Ženka.
I přes velkou konkurenci se Masarykova univerzita podobně jako loni ukázala být favoritem v plavání, kde získala více než dvě desítky medailí. Měla zde tradičně silné zastoupení díky účasti dlouholeté reprezentantky Jany Pechanové, Zdeňka Oharka nebo Ondřeje Fleischmanna, ale hlavně čerstvého českého rekordmana na 100 metrů volným způsobem Martina Vernera, který si odnesl hned šest zlatých medailí. „Podařilo se mi vyhrát všechno, v čem jsem závodil, což jsem ani nečekal, protože konkurence na čelních místech byla opravdu stejně dobrá jako na jakýchkoliv jiných domácích závodech,“ řekl spokojeně Verner.

Úspěšnou byla pro MU i atletika. Velký úspěch slavila Petra Ivanová, když v běhu na 1500 metrů a ve štafetě získala zlato a v běhu na 800 metrů stříbro. Se stejným skóre skončila i Zuzana Kosová, která sice nezopakovala svá loňská tři zlata, přesto z her odcházela se zlatem z běhu na 100 metrů a ze štafety a se stříbrem z běhu na 200 metrů. Osvědčila se ale i oštěpařka Petra Ludányiová nebo Jakub Přibyl v běhu na 100 metrů, oba vybojovali zlato. Očekávaným vítězstvím byla zlatá medaile v basketbalu žen. Za MU stejně jako loni nastoupili i známé české reprezentantky Vítečková, Veselá a Machová z celku Gambrinus Sika Brno, který nedávno vyhrál evropskou ligu. Zlatá medaile připadla i favorizovanému baseballovému týmu MU.

Svůj talent osvědčil v šermu Václav Kundera, který získal medaili ve všech třech soutěžních disciplínách – první místo ve fleretu a v šavli, třetí místo v kordu. „S výsledkem jsem velice spokojen. Tato sezóna se mi po výsledkové stránce nevydařila, a proto jsem rád, že to klaplo,“ komentoval své úspěchy Kundera. Dramaticky se vyvíjelo finále ve fotbalu mezi silnými týmy MU a UK. O vítězi nakonec rozhodovaly až pokutové kopy, v nichž zvítězila UK. Na první místo se tak vrátila po jednoleté přestávce. Silné týmy nasadila MU i ve volejbale, kde se sice nepodařilo obhájit loňské zlaté medaile, ale hráčky z Masarykovy univerzity odcházely se stříbrnými medailemi. Podobně těžká pozice v obhajobě zlata čekala naše sportovce i v softballu, kde si ženy nakonec odnesly stříbro a muži bronz. Kompletní výsledky V. Českých akademických her jsou dostupné na webových stránkách www.ceskeakademickehry.cz.

Závodu v lukostřelbě, který proběhl na Mysliveckém stadionu v Soběšicích, se zúčastnili i handicapovaní sportovci. Foto: David Povolný.
Závodu v lukostřelbě, který proběhl na Mysliveckém stadionu v Soběšicích, se zúčastnili i handicapovaní sportovci. Foto: David Povolný.


„Průběh her považuji za úspěšný,“ zhodnotil hry na slavnostním zakončení děkan FSpS Michal Charvát. „Chci určitě poděkovat všem, kteří se podíleli na tomto úspěšném podniku, který sdružil všechny sportovce, a to jak vrcholové profesionály, tak sportovce výkonnostní i ty, co si přišli jenom tak zasportovat,“ dodal Charvát. Příští České akademické hry se budou konat na Technické univerzitě v Liberci, jejíž rektor Vojtěch Konopa na slavnostním zakončení letošních her osobně převzal putovní vlajku od rektora MU Petra Fialy.

Hlavní novinky