Přejít na hlavní obsah

Brňanky bodovaly ve sportovním lezení

DSC_0193_Anotace.JPGAkademické mistrovství ČR ve sportovním lezení na obtížnost hostila koncem listopadu Fakulta sportovních studií MU. V kategorii žen roli favoritek potvrdily dvě lezkyně z MU Lucie Rajfová a Kristýna Ondrová, které svedly boj o první místo. V kategorii mužů zvítězil Ondřej Beneš z Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

Závodu se zúčastnilo celkem padesát můžu a sedmnáct žen. Po celou dobu vládla v lezeckém centru Rajče, kde se závod konal, příjemně uvolněná atmosféra. Vypadalo to, že většina účastníků si přišla spíš zasportovat, než vzájemně soupeřit. Soutěž zahájil krátkým úvodním slovem děkan FSpS Michal Charvát, který vyjádřil velký obdiv všem, kteří dokážou šplhat vysoko po skalách, a závod mohl začít.

Účastníci z obou kategorií nejprve absolvovaly po dvou kvalifikačních cestách. Foto: Ondřej Ženka.
Účastníci z obou kategorií nejprve absolvovaly po dvou kvalifikačních cestách. Foto: Ondřej Ženka.

Účastníci z obou kategorií nejprve absolvovali po dvou kvalifikačních cestách. Součet výsledků na obou trasách pak určil finalisty. Těžší kvalifikační cestu mužů přitom zdolal jen Ondřej Beneš, takže tady se zdál výsledek již poměrně jasný. O poznání napínavější byl brněnský souboj Rajfové a Ondrové. Ve finále s klasifikací cesty 7a+/b obě dolezly do stejného místa, a i když se zdálo, že Ondrová dosáhne výš, nakonec to nevyšlo. Obě nastoupily k superfinále, které se lezlo na obtížné mužské trase. Silově zdatnější Rajfové sedla cesta lépe, a tak se mohla radovat z titulu akademické mistryně ČR. Na třetím místě skončila Radka Suková z České zemědělské univerzity v Praze. „Jsem ráda, že jsem vyhrála a získala titul pro školu. Vůbec jsem to nečekala, protože jsem po zranění ruky a lezu zatím jen čtrnáct dní po dvou měsících bez tréninku,“ řekla nadšeně Rajfová.

Na třetím místě skončila Radka Suková (na fotce) z České zemědělské univerzity v Praze. Foto: Ondřej Ženka.
Na třetím místě skončila Radka Suková (na fotce) z České zemědělské univerzity v Praze. Foto: Ondřej Ženka.

Finálovou cestu mužů v klasifikaci 7c+ ani zkušený stavěč nedokázal přelézt v kuse, takže byla skutečně těžká. Jako klíčová se ukázala horní polovina cesty, kde si výborně vedli Aleš Eichmeier z Mendlovy zemědělské a lesnické univerzity a Zdeněk Suchý z Univerzity Jana Evangelisty Purkyně. Oba podali stejný výkon a rozřadil je až výsledek z kvalifikace, kde byl úspěšnější Eichmeier. Favorizovaný Beneš nastoupil jako poslední a předvedl jednoznačně nejlepší výkon, když spadl až v závěrečné části cesty. „Díky tomu, že nepřijeli žádní velcí borci, jako je Kuba Hlaváček, to bylo celkem v pohodě, ale přelezl jsem druhého jenom asi o tři nebo o čtyři chyty, takže kluci byli taky hodně silní,“ zhodnotil závod Beneš. Přesto měl závod poměrně velkou úroveň. „Docela mě překvapila konkurence, která se tu sešla. První dva tři závodníci by se určitě dostali do finále na českém poháru,“ uvedl na závěr hlavní rozhodčí závodu Jiří Čermák.

Hlavní novinky