Přejít na hlavní obsah

Sportovci přivezli pět medailí

AnotaceBangkokV pořadí už 24. letní světová univerziáda se uskutečnila za účasti sportovců z celého světa v srpnu v thajském Bangkoku, v řadě již třetím asijském městě, které pořádalo tuto velkolepou olympiádu pro vysokoškolské sportovce. Do soutěže vyrazila i česká výprava dohromady se sto dvaceti jedním reprezentantem. Rozdělovalo se přes sedm set medailí, Češi si odnesli celkem pět a skončili v celkovém pořadí dvaadvacátí.

Čeští sportovci zářili hlavně v atletice a střelbě. V předvečer svých dvaadvacátých narozenin dosáhla Lenka Ledvinová z UK Plzeň svého životního úspěchu, když získala bronzovou medaili v hodu kladivem výkonem 66,41 metru. Velkou medailovou sklizeň přinesla hlavně neděle 12. srpna. Čeští sportovci ten den ulovili tři medaile. Zlato získalo družstvo žen ve sportovní malorážce na 3x20 ran a stříbro družstvo mužů v trapu. Bronz vybojoval dálkař Roman Novotný z Masarykovy univerzity výkonem 788 cm.

Příjemným překvapením byla zlatá medaile tenisového páru Eva Hrdinová z UK FTVS a Pavel Šnobel z VŠB-TU Ostrava. Těm se podařilo zvítězit ve smíšené čtyřhře. Hrdinová startovala už na univerziádě v Izmiru, kde získala prvenství ve dvouhře, a vysloužila si tak na letošních hrách poctu být vlajkonošem české výpravy. Pavel Šnobel byl sice na univerziádě nováčkem, ale má za sebou již tři české tituly a podle svého trenéra také velké zástupy fanynek. Zklamáním univerziády byla porážka našich basketbalistek. Po slibném startu se jim nepodařilo odvézt si bronzovou medaili, která byla už na dosah. V utkání o třetí místo podlehly polským hráčkám. Jen čtyři desetiny bodu chyběly k bronzu také střelci Podhraskému. V libovolné malorážce skončil čtvrtý.
Čeští plavci s vlajkonoškou výpravy Evou Hrdinovou (vlevo) na letní univerziádě, která se letos v srpnu konala v Bangkoku. Foto: caus.cz
Čeští plavci s vlajkonoškou výpravy Evou Hrdinovou (vlevo) na letní univerziádě, která se letos v srpnu konala v Bangkoku. Foto: caus.cz

Univerziáda v Bangkoku přinesla ale také několik kuriózních momentů. Thajská vláda kupříkladu věnovala účastníkům letošní světové univerziády na dvacet tisíc kondomů. Thajsko je totiž proslulé sexuální turistikou a dalo se očekávat, že vysokoškolští sportovci si nenechají takovou atrakci ujít. O bulvárně přitažlivé faux pas se postaraly švýcarské fotbalistky. Hráčkám se totiž po tréninku nechtělo vracet do kabin a převlékly se do suchého oblečení hned na hřišti. Přítomným Thajcům tak přichystaly podívanou, na kterou nejsou místní zrovna zvyklí. Vzápětí proto žádali manažera týmu, aby dívky se „striptýzem“ přestaly.

Bangkok se na univerziádu připravoval několik let. Thajsko jednalo o pořadatelství už od roku 2000, přiklepnuto jim bylo o tři roky později. V dalších letech organizátoři připravili hrám rozsáhlé zázemí v podobě univerzitního kampusu, vzdáleného čtyřicet osm kilometrů od středu města, se řadou sportovišť a s budovami na ubytování.
Bangkok byl v pořadí třetím asijským městem, které hostilo univerziádu. Příště budou vysokoškolští sportovci soutěžit v Bělehradě. Foto: www.fisu.net
Bangkok byl v pořadí třetím asijským městem, které hostilo univerziádu. Příště budou vysokoškolští sportovci soutěžit v Bělehradě. Foto: www.fisu.net

Univerziáda tradičně nabídla velkolepou podívanou, podobnou té při olympiádách. Univerziádní oheň, který hořel po celou dobu her až do závěrečného ceremoniálu, zažehla thajská princezna. Při zahájení se jednotlivé výpravy řadily k defilé na stadionu a pod státní vlajkou své země se představovaly divákům. Závěr byl ve znamení přátelství a porozumění mezi studenty-sportovci ze všech světadílů. Před tímto obřadem si ještě všichni vzájemně vyměnili suvenýry – nejčastěji sportovní vybavení, zejména dresy, ale také upomínkové předměty, odznaky a plno drobných dárků.

Na příští univerziádu to už budou mít naši sportovci o poznání blíže. Uskuteční se v roce 2009 v hlavním městě Srbska Bělehradě.

Hlavní novinky