Přejít na hlavní obsah

Vánoční inspektor: Stromky na Muni

Obešli jsme to za vás. Podívali jsme se na zoubek vánočním stromečkům na všech fakultách.

Knihovnický, malý, ale roztomilý a obrovský. Vánoční stromečky na FSS, PřF a PrF.

Ačkoli přes Vánoce na fakultách Masarykovy univerzity téměř nikdo nezůstane, vánoční stromeček si nazdobili skoro všude. Mohou stromečky skrývat příběhy? Jak originální byla zrovna vaše fakulta a který stromeček zabodoval?

Nejvyšší: Právnická fakulta

Tradičně nejvyšší vánoční strom ve stojanu zdobí halu Právnické fakulty MU. Velkými dveřmi stromek projde jednoduše a v prostorné hale by menší zanikl. „Ten letošní jsme neměřili, ale může mít něco mezi pěti a šesti metry,“ přiznal jeden z pracovníků provozu fakulty Zdeněk Koláček. Kromě výšky se stromek oproti většině fakult liší také tím, že je živý a halu provoní. Zdobí ho zlaté a stříbrné baňky.

Nejsladěnější: Přírodovědecká fakulta

Do oranžova, stejně jako interiér, vyladili stromeček knihovníci na Přírodovědecké fakultě MU. Umělý smrček umístili do vestibulu své dvoupatrové budovy. Baňky ladí se sedačkami před studovnou. Pořídili takové, které do interiéru zapadají a už je nemění. K oranžové se totiž prý špatně vybírají doplňky.

Umělý stromeček na dřevěném stolku se může pochlubit vánočními a novoročními kartičkami s přáním. Schovávají si tu ty loňské, ale pomalu začínají přibývat i ty letošní.

Nejpapírovější: Fakulta sociálních studií

Papírového elegána najdete na Fakultě sociálních studií MU. Sestavili ho v prvním prosincovém týdnu knihovníci z knih, které přinesli studenti. „Přichystali jsme tradiční akci VotočKnihu. Studenti mohli nosit nepotřebné knížky a ty si pak 6. prosince mohl z knihovny kdokoli zase odnést. Z těch, co zbyly, jsme postavili vánoční stromek,“ uvedla knihovnice Blanka Farkašová.

Knihostrom měří na výšku asi 180 centimetrů. Skládá se z poezie, filozofických traktátů, cizojazyčné literatury, odborných časopisů i dětských pohádek. Oproti minulým rokům není kruhovitý, ale stojatý a vyrovnaný do výšky. „Na kruhový strom je potřeba spousty knížek. A taky to chtělo změnu,“ dodala Farkašová. Po Vánocích knihy nejspíš nabídnou ještě jednou k rozebrání.

Stromeček na dvoře pedagogické fakulty.

Nejoutdoorovější: Pedagogická fakulta

Řetěz LED světélek rozsvítili ve čtvrtek 7. prosince na Pedagogické fakultě MU. Zdobí rostlou borovici na fakultním dvorku mezi jednotlivými budovami. „Světélka máme natažená skrz okno, už to máme vychytané, zdobíme každý rok ten stejný strom,“ informoval vrátný fakulty Miloš Vraspír.

Když se sešeří, nadělají světýlka mezi zelenými jehličkami parádu, přes den ale ozdoby zanikají. Nebýt elektrické prodlužky ke světýlkům, nepoznáte, že je některý ze stromů nazdobený.

Stromky na fakultě informatiky a v knihovně v kampusu.

Nejbarevnější: Fakulta informatiky

Pokud se vám stromeček nechce hledat, nejdříve ho objevíte na Fakultě informatiky MU. Hned po průchodu skleněnými dveřmi uvidíte drobný, umělý, asi metr vysoký stromeček. Je nepřehlédnutelný, protože září všemi barvami – od zlaté po fialovou. Ti pozornější si ho všimnou už zvenčí. U fakultní recepce však září žlutými světélky ještě rostlé jehličnaté větvičky, které vstupní halu provoní. 

Nejdrobnější: Lékařská fakulta

Velký strom byste na Lékařské fakultě MU hledali marně. V chodbách o tom, že je zima, nesvědčí nic, na recepci jen pár papírových vloček. V knihovně na kampusu zato ozdobili stromečky, které svou roztomilostí předčí všechny ostatní. U výpůjčního pultu mají dva – červený a zlatý. Vysoké jsou jen asi půl metru. Skvěle se uklízejí, protože na ně vždy zbude v nějaké skříni místo.

Nejcraftovější: Filozofická fakulta

Živý stromek si pořídili i do knihovny na Filozofické fakultě MU. Zdobí ho řetěz z ručně dělaných papírových hvězdiček a jedna velká barevná hvězda na špici. Papírovou skládanku si může vyzkoušet každý a hvězdičku na stromek také zavěsit.

„Lidem se to daří nárazově,“ shodují se knihovnice v prvním patře, které odvážné tvořivce občas sledují. Na stolečcích vedle stromku jsou návody, vyzkoušet skládačku si může každý. Živý stromek s ručně vyráběnými ozdobami je v knihovně novinkou.

Nejslaměnější: Fakulta sportovních studií

Pokud hned u vstupu na Fakultu sportovních studií MU minete stříbrný stromek, moc dlouho se u něj nezastavujte. Zamiřte raději do prvního patra do pravého křídla. Objevíte tam stromeček se slaměnými a sušenými ozdobami. Přichází se k němu chodbou, v jejíž oknech visí motivační citáty. Mají pomoci studentům překonat náročné zkouškové období. Retro stromeček najdete příhodně u automatu s kávou.

Nejelegantnější: Ekonomicko-správní fakulta

Zlatavý stromek najdete v patře na Ekonomicko-správní fakultě MU. Je umělý a na výšku měří asi dva metry. Ozdobený je pravidelně baňkami a řetězem, barvy jsou tlumené a hodí se k dřevěné plastice, která visí na stěně a stromečkem. Větvičky stromku budí dojem, že nesou jinovatku. Elegantní dojem stromečku kazí jen nakřivo nasazená špička.

Hlavní novinky