Přejít na hlavní obsah

Jak poznat fake news? Poradí nová kniha studentů Muni

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! vznikla na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity.

Obsah knihy odpovídá na to, na co se lidé nejčastěji ptali na přednáškách projektu Zvol si info.

S fenoménem, o kterém se hodně mluví, ale zdaleka ne každý mu rozumí, seznamuje čtenáře nová kniha vzniklá na Katedře politologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Jmenuje se Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!!. Pod vedením svých pedagogů Miloše GregoraPetry Vejvodové ji napsali studenti sdružení v projektu Zvol si info. Publikace ukazuje, jak nepodlehnout manipulacím, které se denně objevují v médiích a na sociálních sítích.

Dezinformace nebo obecně záměrné ovlivňování názoru lidí mylnými informacemi se jako velké téma vynořilo už před několika lety. „Ve veřejném prostoru se o fake news mluví zejména poslední dva roky, leckdo bývá z jejich vytváření a šíření obviňován. Nikdo ale pořádně nevysvětluje, co to přesně je, jak dezinformace vznikají a jak se šíří. Tuto díru jsme se knihou pokusili zaplnit,“ přiblížil Gregor.

Právě z toho důvodu publikace není odborná, ale napsaná běžným jazykem tak, aby si ji mohl přečíst opravdu každý. Autoři v ní nikoho z tvorby nebo šíření dezinformací neobviňují, na konkrétních případech ale ukazují, čím vším se lidé v minulosti nechali nachytat a proč konkrétně manipulaci podlehli.

Kmotrem knihy se stal novinář Filip Horký. Na fotce dále Miloš Gregor a Petra Vejvodová z Muni a Katarína Belejová z nakladatelství CPRESS.

Kniha vyšla v nakladatelství CPRESS. Tvůrci pro ni sbírali podklady v odborných publikacích i na několika desítkách přednášek. Členové Zvol si info je v posledním roce a půl vedli na středních školách a různých akcích, a snažili se tak s šířením manipulací bojovat. „Obsah knihy odpovídá přesně na to, na co se nás lidé nejčastěji ptali, co je doopravdy zajímalo a v čem tápou,“ sdělil Vojtěch Bruk, jeden ze studentských přednášejících a autorů.

Ačkoliv studentům již vyšla kniha, jejich výjezdy na střední školy a jinam budou pokračovat. Bližší informace o jejich práci jsou k dispozici na webu Zvolsi.info. Další přesah dostane i samotná kniha. Herec Lukáš Hejlík ji v průběhu jara zařadí do cyklu svých scénických čtení s názvem Listování. Publikace tak bude „k vidění“ v divadlech po celé republice.

Video projektu Zvol si info o dezinformacích

Hlavní novinky