Přejít na hlavní obsah

Anketa: Kolik času strávíte studiem?

AnotaceAnketa
Mezi studenty kolují všemožné mýty, o tom, kdo to má na které fakultě těžší, kdo tam vůbec nemusí a kdo zase ve zkouškovém období nevytáhne paty z domu. Jak je to ale doopravdy? Jsou skutečně medici ti, kteří se během studia neodtrhnou od skript, a právníci ti, které ve škole neuvidíte? Přesvědčte se sami. Náhodně vybraným studentům z několika fakult jsme položili tyto otázky:

1. Kolikrát týdně máte školu a jak moc tam opravdu chodíte?
2. Kolik času strávíte během semestru přípravou z hodiny na hodinu?
3. Jak dlouho se průměrně připravujete na zkoušku?

Papez
Jan Papež, 8. semestr, Lékařská fakulta
1. Musíme chodit do školy každý den a opravdu tam každý den chodím – od pondělí do pátku, od půl osmé do půl jedné. Ale odpolední přednášky často nestíhám, protože mám ještě angličtinu a nějaké sportovní aktivity. Přesto bych řekl, že patřím mezi ty poctivější studenty.
2. Přípravu z hodiny na hodinu dělat moc nemusím, ale vzhledem k tomu, že máme zkoušky už během semestru, takže se učím v podstatě každý den.
3. To záleží dost na obtížnosti. U těch nejtěžších to může být po tři týdny každý den tak čtyři hodiny. U lehčích zkoušek tak týden.

Prouzova
Andrea Prouzová, 4. semestr, Fakulta sociálních studií
1. Výuku mám třikrát týdne od pondělí do středy a většinou do školy chodím. Nemám žádné předměty s povinnou docházkou, ale tak sedmdesát procent hodin absolvuju.
2. Na nějaké předměty se musím opravdu připravovat. Tenhle semestr mám zrovna dva, na které se musím hodně učit – lépe řečeno načítat literaturu. Teď jsem tím strávila prakticky celý víkend.
3. Mám vždycky jenom dvě velké zkoušky a to si vždycky tak týden pročítám materiály a tak tři dny se opravdu pořádně učím – třeba i čtrnáct hodin denně.

Grenova
Jana Grenová, 4. semestr, Filozofická fakulta
1. Školu mám pondělí až čtvrtek, jsou to v podstatě samé přednášky, ale chodím na všechno, protože mě to opravdu baví.
2. Hodně práce mám hlavně na konci semestru, kdy píšu seminárky.
3. Jsem na dějinách umění, což opravdu není až tak těžký obor, takže se učím tak ty dva tři dny.

Sanka
Jan Saňka, 2. semestr, Přírodovědecká fakulta
1. Jsem ve škole čtyři dny v týdnu víceméně celý den. Chodím v podstatě na všechno včetně přednášek.
2. To se těžko říká, protože záleží na tom, co se ten týdne zrovna bere. Ale tak těch pět hodin by to mohlo být.
3. Dokážu se učit tak šest sedm hodin denně a na zkoušky jsem si zatím dával tak den až tři. Víc ne.

Kalouskova
Martina Kalousková, 8. semestr, Pedagogická fakulta
1. Školu mám dva dny v týdnu, v úterý celý den, ve středu asi dvě hodiny. Na povinných předmětech absenci moc nemám. Co povinné není, na to občas zajdu.
2. Jsem na výtvarné výchově, takže ta práce je taková celosemestrová, ale já si to většinou posouvám spíš na konec semestru. Těžko se to dá vyčíslit do nějakých obecných hodin – když mám třeba nějaký ateliér, tak na tom strávím i šest hodin denně, a jindy zas nedělám vůbec nic.
3. To se dá těžko říct. Na zkoušku se učím tak ty dva tři dny, ale třeba na nějaký zápočet, kam máme odevzdat sérii fotografií, pracuju dva dny čistého času, ale různě si to rozkládám.

Vyhnanek
Ladislav Vyhnánek, 10. semestr, Právnická fakulta
1. Teď už ani hodinu, protože končím, ale dřív jsem chodil většinou tak ty dva dny v týdnu, ale ne celé. Na hodiny čistého času to mohlo být třeba deset hodin týdně. Na semináře jsem chodil samozřejmě poctivě, z přednášek jsem minimálně na polovině byl. Chodil jsem na to, co mě zajímalo, někam to nemělo smysl.
2. Myslím, že ve studovně jsem strávil zhruba tolik, co v lavicích na hodinách. Takže těch osm až deset hodin týdně.
3. To se hodně mění podle toho, o jakou zkoušku jde. Na jednu zkoušku jsem se připravoval asi měsíc, ale já se zase nedokážu učit víc než ty tři čtyři hodiny denně. Jinak jsem si většinou dával tak okolo týdne.

Hlavní novinky