Přejít na hlavní obsah

Girls Day na Muni ukáže, že se dívky nemusí bát informatiky

Středoškolačky, která zvažují, jestli je pro ně IT to pravé, zve 26. dubna Fakulta informatiky MU na sérii workshopů a diskusi.

Speciální akci pro středoškolačky, které by rády studovaly a časem i pracovaly v oblasti informačních technologií, chystá na čtvrtek 26. dubna Fakulta informatiky Masarykovy univerzity. Jmenuje se Girls Day, a škola se tak připojuje k celosvětovému Mezinárodnímu dni žen v IT zastřešovaném Organizací spojených národů.

Akce je reakcí na situaci ve společnosti. Podíl žen a mužů pracujících a studujících v oblasti informatiky stále není vyvážený. „Přitom naše zkušenosti z výuky dokazují, že to rozhodně není tím, že by na informatiku neměly schopnosti. Informatika není genderově specifický obor a to, že si to lidé myslí, je dáno spíš tím, jak odlišně společnost přistupuje k výchově chlapců a dívek,“ zdůraznil Petr Sojka, proděkan fakulty informatiky pro zahraniční vztahy, propagaci a kvalitu.

Jeho slova ilustrují i počty uchazečů o studium na Fakultě informatiky MU. V letošním přijímacím řízení se do bakalářských oborů na školu hlásilo 2053 uchazečů, přičemž dívky tvořily 22,3 procenta (bylo jich 438). Trend narovnávání poměru studujících dívek je ale vzestupný, a v posledních letech se dokonce zrychluje. Před deseti lety tvořily uchazečky jen dvanáct procent. V posledních dvou letech jejich zájem roste i o dvě procenta ročně.

Všechny části Girls Day mají dívkám říct hlavně to, že informatika je zajímavý a různorodý obor a že ho dokážou bez problémů zvládnout, i když si to jejich okolí třeba nemyslí.

Vlastní program začíná v 15.00 panelovou diskusí s inspirativními ženami z oboru. Diskutovat budou Barbora Kozlíková, docentka informatiky se specializací na počítačovou grafiku a design, doktorandka fakulty informatiky Vlasta Šťavová, která se zaměřuje na zabezpečení počítačových systémů a jejich uživatelskou přívětivost, absolventka fakulty informatiky a projektová manažerka úspěšného brněnského start-upu Y Soft Zuzana Zatrochová a současná studentka informatiky Dominika Krejčí. Ta kdysi sama čelila tomu, že ji okolí od informatiky zrazovalo. Dnes ji ale úspěšně studuje, vyučuje programování v Pythonu pro dámy a k tomu organizuje řadu fakultních aktivit.

Na debatu navážou tři workshopy věnované programování robotů, digitálnímu zpracování obrazu a grafice, počítačové lingvistice a automatickému zpracování textu, které se používá třeba ve vyhledávačích. Výraznou roli přitom bude mít nezisková organizace Czechitas, která na fakultě informatiky sídlí a pořádá školení a letní školy. Založila ji zdejší absolventka Dita Přikrylová.

Hlavní novinky