Přejít na hlavní obsah

Semestr v Kansasu: Na špičkovou univerzitu i bez školného

Půl rok na americké univerzitě strávil student politologie Martin Vérteši z Fakulty sociálních studií MU.

U maskota Kansas University jedině s mikinou z Muni.

Na zahraniční studijní pobyt jsem chtěl vyrazit už od začátku svého studia na Masarykově univerzitě, neměl jsem ale úplně jasno, kam jet, aby to mělo co největší smysl. Najednou jsem dokončil bakalářské studium a řešení se jaksi vynořilo – věděl jsem, že mě neláká žádná evropská destinace, ale že chci okusit studium na některé z amerických univerzit. Přihlásil jsem se do výběrového řízení programu partnerských univerzit MU a o necelého půl roku později už jsem seděl v letadle přes Atlantik a mířil do amerického Kansasu.

Jeden ze dvou kampusů University of Kansas se nachází ve městečku Lawrence a v zásadě tvoří celou jednu jeho čtvrť. Poprvé mě uvítal hned na začátku ledna a stal se mým novým domovem na následujících skoro pět měsíců. Sedmnáct týdnů tady totiž trvá jeden semestr, který jsem zasvětil studiu politologie, stejně jako na domácí Fakultě sociálních studií MU. Spolu se mnou přicestovali do Lawrence ještě dva kolegové z Ekonomicko-správní fakulty MU, komunita zahraničních studentů pak čítala několik desítek dalších studentů ze všech koutů světa, hlavně z Číny.

Méně předmětů, větší nasazení

Výuka se odehrávala ve značně odlišných podmínkách, než na jaké jsem zvyklý doma. Navštěvoval jsem pouhé tři předměty, každý z nich byl však vyučován dvakrát týdně a vyžadoval značné nasazení, především co se týče četby a psaní esejí. Právě v těchto dovednostech jsem na konci pobytu cítil největší zlepšení co se cizího jazyka týče.

V kampusu Kansas University.

Mé kurzy se všechny týkaly ryze amerických politických institucí – Kongresu, prezidentského úřadu a amerických politických stran. Přestože byly všechny tři za stejný počet kreditů, jejich forma i náročnost se lišily. V předmětu o prezidentství jsem třeba musel pravidelně číst zpravodajství The New York Times a každý týden odevzdávat zpracované rešerše několika aktualit, týkajících se právě prezidenta. Výuka pak byla kombinací diskuze o mantinelech prezidentského úřadu a probíráním teorie z několika knih.

Naproti tomu předmět věnující se Kongresu, tedy zákonodárnému orgánu USA, byl úplně jiný. První půlku semestru jsme věnovali detailnímu rozboru složitých procedur v obou komorách Kongresu a v druhé půlce jsme měli za úkol navrhnout konkrétní podobu legislativy týkající se řešení problémů globálního oteplování a strategii jejich prosazení v Kongresu.

Do školy se musí chodit

Přestože šlo ve všech případech o přednášky, docházka hrála velmi důležitou roli, odrážela se totiž ve výsledné známce. Ono vůbec hodnocení bylo hodně odlišné od toho našeho, založeného především na zkouškách na konci semestru. Tady byla známka složena kromě docházky z výsledků testu uprostřed semestru, testu na konci semestru v rámci jednotýdenního zkouškového období a odevzdaných seminárních prací.

Fotbalový stadion na Kansas Univeristy má kapacitu 50 tisíc lidí.

Samozřejmě jsem jenom neseděl za knížkami, ale využil jsem i dalších lákadel, které Lawrence nabízelo. V první řadě to bylo špičkové sportovní centrum, přístupné studentům zdarma, kde bylo možné věnovat se všem možným sportům, běhat nebo třeba posilovat. Mizerná úroveň veřejné dopravy v USA v kombinaci s dlouho trvající zimou neposkytovaly vhodné podmínky k průběžnému cestování po okolí, kromě týdenního výletu na Floridu během jarních prázdnin jsem tak vyrážel jen na krátké průzkumné výpravy.

Běžný život v desátém patře jedné z kolejních budov sem tam narušila sněhová nadílka, která dvakrát způsobila uzavření celého kampusu a den volna navíc. Pro studenty KU skvělá příležitost o den více trénovat basketbal, který tam frčí ze všeho nejvíce. Dílem proto, že právě v Kansasu byla sepsána úplně první jeho pravidla, dílem proto, že zdejší univerzitní tým je jedním z nejlepších v celých státech.

Nad Grand Canyonem.

Žádné školné, ale všechny výhody

Studium na většině amerických univerzit je placené, což se odráží ve spoustě věcí. Univerzita provozuje (kromě sportovního centra) spoustu dalších z našeho pohledu nadstandardních služeb, které však studenti dotují právě ve školném. Příkladem je solidně vybavená univerzitní klinika, kterou jsem měl tu čest několikrát využít, hlavně kvůli potížím s bolavým zubem, nebo třeba automatický tisk zdarma ve všech knihovnách, byť v omezeném množství. Já jsem díky partnerství s Masarykovou univerzitou školné platit nemusel, všech výhod jsem ale užíval jako kterýkoliv jiný student.

Pětiměsíční přežití ve značně dražším americkém prostředí mi pokrylo štědré stipendium z Masarykovy univerzity a vlastní našetřené peníze jsem tak mohl věnovat cestování po Spojených státech, jakmile skončil semestr. Nejenže jsem se tak v půlce června vrátil do Brna bohatší o zkušenost ze studia na výborné americké univerzitě, ale viděl jsem taky naživo třeba Grand Canyon, Hollywood, Yellowstone nebo Kapitol, sídlo Kongresu, o němž jsem se celý semestr učil.

Hlavní novinky