Přejít na hlavní obsah

Mladý Turek se do Česka zamiloval na Erasmu. Dnes už je student na Muni

Orçun Can Yücel původně přijel jen na výměnný pobyt, vrátil se ale, aby studoval na Ekonomicko-správní fakultě MU.

Orçunovi se líbí česká mentalita. I když mu Češi oproti Turkům připadají méně hovorní, oceňuje pokoru zdejších lidí.

Poprvé přijel Orçun Can Yücel do Česka na Erasmus a zalíbilo se mu tu natolik, že se sem chtěl okamžitě vrátit. Dnes už student Ekonomicko-správní fakulty MU si to nemůže na Masarykově univerzitě a Brně vynachválit. Nikdy by nevěřil, kolik možností se mu díky studiu v Česku otevře a do rodného Turecka se po studiích už vrátit neplánuje.

Do Česka se Orçun původně vydal na doporučení svého koordinátora na domovské univerzitě v tureckém městě Sakarya. „Strávil tu v dva týdny jako hostující učitel a byl nadšený. Okouzlila ho kvalita vysokoškolského studia, akademický život a také profesní příležitosti, které Česko nabízí mladým lidem,” vzpomíná Orçun.

Coby student druhého ročníku sportovních studií se proto vydal na Erasmus na olomouckou Univerzitu Palackého. „Po této zkušenosti jsem si říkal, že se jednoho dne musím do Česka vrátit, hlavně kvůli svobodě ve společenském i akademickém životě. V Turecku bych musel na magisterském studiu dostudovat svůj původní obor, po příchodu na Masarykovu univerzitu jsem ho mohl změnit a specializovat se na podnikovou ekonomiku a management,” chválí si student.

Studium na Muni ho baví, ale přiznává, že musí hodně dohánět. „Musím studovat o hodně víc než na bakaláři v Turecku. Protože jsem se zaměřil na management, musel jsem se třeba doučit mikro- a makroekonomii. Zpočátku jsem se bál, bylo to těžké, naštěstí jsou ale učitelé i spolužáci velmi nápomocní a zatím studuju úspěšně,” směje se Orçun, který se tu podle vlastních slov naučil větší disciplíně.

Co bude dělat po ukončení studia, zatím přesně neví, chce se nejdřív pořádně rozkoukat, aby zjistil, jaké všechny možnosti jsou otevřené. „V Brně je díky řadě firem s mezinárodním působností celá řada příležitostí i pro lidi, kteří neumí dobře česky, a není problém ani sbírat zkušenosti už jako student,” líčí Orçun, který od června pracuje v IBM a těší se, že bude v práci navštěvovat kurzy češtiny.

Moravská metropole u něj zatím vyhrává a přesun neplánuje. „Cítím se tu už jako doma. Vždy když se odněkud vracím, jsem šťastný, když projíždím povědomými ulicemi Brna. Město mě velmi překvapilo hlavně svým studentským životem. Sakarya, odkud pocházím, je proti němu konzervativnější. Kvalita zdejších služeb je navíc zcela srovnatelná s tím, co člověk zažije třeba ve Vídni,” pochvaluje si student.

Líbí se mu také česká mentalita. I když mu Češi oproti Turkům připadají méně hovorní, což se snaží respektovat, oceňuje pokoru zdejších lidí. „V prostředí, kde jsem dříve žil, je každý expert na všechno. Každý všechno ví a všechno zná. Já jsem byl vychovaný způsobem, který je bližší tomu českému. Když jsem přijel do Česka, nebyl to pro mě díky tomu kulturní šok, spíš příjemné překvapení.”

Hlavní novinky