Přejít na hlavní obsah

Natočte film a soutěžte na festivalu ke 100. výročí univerzity. Pomůžou praktické kurzy

Do 14. dubna 2019 se může kdokoliv přihlásit do soutěžní sekce festivalu MUNIFESTO v rámci oslav založení Masarykovy univerzity.

Filmový festival Munife100 se uskuteční 17. až 19. května 2019 v Univerzitním kině Scala.

Natočit aspoň minutový film libovolného žánru, nezapomenout v něm na Masarykovu univerzitu a do 14. dubna 2019 ho přihlásit na květnový festival MUNIFESTO. Přesně to stačí udělat, aby se vaše dílo objevilo na velkém plátně Univerzitního kina Scala a viděly ho stovky diváků při oslavách 100. výročí Muni. Když snímek zaujme odbornou porotu nebo diváky, můžete vyhrát až 20 tisíc korun nebo další z finančních i věcných cen. 

Festival MUNIFESTO je jednou z velkých kulturních akcí, kterou Masarykova univerzita příští rok oslaví své kulatiny. Akce se uskuteční 17. až 19. května 2019 v Univerzitním kině Scala a jeden z festivalových večerů bude patřit tradičnímu Filmovému festivalu Fakulty informatiky, soutěžní přehlídce krátkometrážních filmů, která se každoročně těší velkému zájmu diváků.

Tento ročník však bude při oslavách stovky speciální. Jako podmínku pro zařazení do soutěžní sekce pořadatelé stanovili, že filmové dílo musí zřetelným a všeobecně srozumitelným způsobem odkazovat k Masarykově univerzitě.

„Nejde nám o to, aby se nám v kině sešly idealizované propagační spoty o dokonalém životě na univerzitě. Uvítáme snímky jakéhokoli žánru i formy – hrané, animované, vážné, humorné, třeba i lehce šílené. Odkaz na univerzitu se může objevit třeba jen v jedné, avšak pro vyznění filmu klíčové, scéně. Způsob splnění této podmínky ponecháváme na kreativitě autora – může jít o zvolené prostředí, osobnosti, události či fakta,“ uvedl jeden z organizátorů akce Petr Dimitrov.

Soutěž není určena jen studentům či amatérským tvůrcům, mohou se do ní přihlásit i profesionálové, pro které je vytvořena speciální kategorie. V obou kategoriích odborná porota vyhlásí vítěze, který získá 20 tisíc Kč. V případě neprofesionálních autorů porota oceňuje i druhé (10 tisíc Kč) a třetí místo (5 tisíc Kč). Snímky mohou uspět i na základě hlasování diváků v sále – prvních pět míst získá věcné i finanční ceny od sponzorů.

Naučte se filmovou tvorbu ve speciálních kurzech

Studenti, kteří mají o soutěž zájem, a zároveň by chtěli získat praktické zkušenosti s filmovou tvorbou pod odborným vedením, se mohou přihlásit do některého z takto zaměřených univerzitních kurzů. S vyučujícími všech těchto kurzů se organizátoři festivalu domluvili na spolupráci – jsou připraveni studenty od základů provést procesem tvorby filmu přímo s cílem jeho přihlášení na festival MUNIFESTO. Zapsáním kurzu zájemci získají též přístup k profesionální filmařské technice.

Zejména jde o kurz fakulty informatiky PV110 Základy filmové řeči, na který navazuje další předmět v jarním semestru. Na informatice se učí též kurz VV050 Animace a vizualizace. Praktické filmové tvorbě, rovněž zaměřené na animaci, se věnuje také kurz VVm014 Ateliér (skupina Jany Francové) na pedagogické fakultě. Filmy ale vznikají i v kurzech na fakultě sociálních studií, konkrétně ZUR571 Tvorba audiovizuálního digitálního díla a ZUR580 Dokumentární a publicistická tvorba (pokud nejste z mateřského oboru, požádejte vyučujícího o výjimku). V neposlední řadě lze zájemcům doporučit též kurz FF IM115 nazvaný JOINME.

„Absolvování těchto kurzů je jen doporučené, rozhodně nejde o podmínku. S nadsázkou lze říci, že pokud autor založí svůj film na zajímavém nápadu, může mu k úspěchu na festivalu posloužit i kvalitní smartphone,“ doplnil Dimitrov.

Hlavní novinky