Přejít na hlavní obsah

Ve Švédsku se diplomky píšou i ve dvojicích

Výuka se proti českým školám ve Švédsku výrazně liší, Natália Kosmelová si však tamější přístup nemůže vynachválit.

Natália Kosmelová litovala, že na Erasmus nejela dřív, nakonec z toho ale udělala výhodu a prodloužila si výjezd na celý akademický rok.

Přestože je zima ve Švédsku poměrně depresivní, protože slunce vychází okolo deváté hodiny a už ve tři hodiny odpoledne zapadá, studentku magisterské etnologie a dějin starověku Natáliu Kosmelovou lákal život na severu odjakživa.

Už od začátku studia na Filozofické fakultě MU plánovala, že do Skandinávie pojede na studijní pobyt, nakonec se jí to ale kvůli nutnosti skloubit dvě bakalářská studia podařilo až téměř před koncem magistra.

Na sever vyrazila Natália přes katedru etnologie, která má uzavřenou smlouvu s univerzitou v Göteborgu. „Výuka nám ve Švédsku začínala už na konci srpna. V porovnání s MUNI to byl velký rozdíl – v Brně jsem měla každý semestr zapsaných přes 15 předmětů, protože jsem současně s etnologií a dějinami starověku studovala ještě archeologii. Ve Švédsku jsem ale konečně zvolnila, protože jsme měli jen čtyři předměty a každý navíc trval měsíc,“ popisuje studentka.

Natália si zapsala předměty zaměřující se na architekturu, hudbu, umění a film. „Hrozně mě překvapilo, že švédské školství je postavené hlavně na skupinové spolupráci a na diskusích. Ze začátku jsem si připadala jako na střední škole a měla jsem pocit, že úroveň výuky je mnohem nižší než v Brně. Pak jsem si ale uvědomila, že si z hodin pamatuju mnohem víc než z přednášek,“ líčí.

Ve Švédsku je navíc běžné nejenom to, že studenti často vypracovávají a odevzdávají společné úkoly, ale také to, že se diplomové práce píšou ve dvojicích nebo ve trojicích, což si Natália vůbec neumí představit. „Prostředí univerzity je ale na skupinovou práci studentů velmi dobře přizpůsobené, všude na chodbách jsou boxy a stoly, kde se dá společně pracovat.“

Natália ve Švédsku bydlí na kolejích, kde mají i saunu. „Ve Švédsku je hrozně draho, ubytování spolkne velkou část stipendia. A také alkohol je tu šíleně drahý, takže si studenti většinou nemůžou dovolit chodit každý týden na party nebo do hospody s kamarády. To mi trošku chybí,“ přiznává studentka.

Dva měsíce u Sámů na sobí farmě

I když Natália částečně lituje toho, že na Erasmus nejela dřív, nakonec z toho udělala výhodu. Po podzimním semestru se totiž rozhodla pobyt ve Švédsku prodloužit na celý akademický rok, hlavně kvůli diplomové práci, v níž plánuje zkoumat Sámy, původní obyvatele Laponska, jež se rozkládá nejenom na území severního Švédska, ale také Norska, Finska a Ruska.

„Plánuju zkoumat spojitost mezi jejich jídlem a kulturou, takže mě čekají návštěvy místních muzeí, studium literatury a hlavně terénní výzkum. Už jsem si domluvila, že strávím dva měsíce na sobí farmě a budu pomáhat se vším možným a přitom poznávat skutečný život, zvyky a kulturu Sámů. Hrozně se na to těším, i když to bude náročné,“ přibližuje studentka, která uvažuje, že by na dalekém severu zůstala i po dokončení studia.

Hlavní novinky