Přejít na hlavní obsah

Festival Ekofilm láká k přihláškám filmaře z celého světa

Přihlásit svůj snímek s ekologickou tematikou je možné ještě do konce dubna.

Hlavní sekce festivalu se vždy odehrává v Univerzitním kině Scala.

Nejstarší mezinárodní filmový festival o životním prostředí se bude v Brně konat sice až v říjnu, už jen do 30. dubna však mají filmaři možnost přihlašovat své snímky do jeho soutěžní sekce prostřednictvím portálu filmfreeway.com. Filmy s ekologickou tematikou mohou registrovat do tří kategorií, které se utkají o pět prestižních, ale i finančně oceněných cen Ekofilmu – Krásy přírody, Středoevropské filmy a Krátké filmy.

Mottem 45. ročník festivalu je letos: příroda – naše dědictví. Na jeho pořádání se v posledních letech podílí i Katedra environmentálních studií Fakulty sociálních studií MU. Šéf katedry Bohuslav Binka je mimo jiné členem poroty, která z přihlášených snímků vybírá.

„Letošní téma "Příroda – naše dědictví" odkazuje k dlouhodobé hodnotě přírody jako nenahraditelnému základu, na kterém stojí i naše bytí. Hlavní přínos festivalu spatřujeme v tematizaci naší zodpovědnosti za stav, ve kterém naši krajinu a přírodu předáme dalším generacím," uvedl Binka.

Do soutěžní části festivalu vybere dramaturgie 25 nejlepších filmů, které budou soutěžit o ceny nejen ve třech zmiňovaných kategoriích, ale i o Cenu prezidenta festivalu a Grand Prix - Hlavní cenu festivalu ministra životního prostředí.

„Diskuse o ochraně přírody, jejích úskalích a jejím smyslu je stále intenzivnější a zdá se, že problémů v této oblasti příliš neubývá. Jsem přesvědčen, že náš filmový festival již tradičně může do této diskuse přinést nové podněty, nápady i neotřelé pohledy z celého světa. Filmy dokážou krásy a taky problémy přírody objevit, představit i navrhovat řešení - a ještě je představit širokému publiku,“ říká k tématu letošního ročníku festivalu jeho prezident Ladislav Miko.

Téma každoročně volí ministerstvo životního prostředí. „Chtěli bychom během festivalu diskutovat o budoucnosti přírody, o tom, jaká je poptávka společnosti po ochraně přírody, jakou má příroda hodnotu a jaké nám přináší služby ekologické i ekonomické a jaká je její vize do budoucna,“ upřesňuje Petra Roubíčková, vedoucí tiskového oddělení Ministerstva životního prostředí.

Hlavní novinky