Magazín M Zprávy z MUNI
  • Události
  • Věda a výzkum
  • Student
Rubriky
English
    • Události
    • Sport
    • Komentáře
    • Věda a výzkum
    • Student
    • Výuka
    • Uchazeči
    • Absolventi
  • English

Citace jsou nezbytné, ale nekoušou. Naučte se je používat

Umět správně citovat v seminárkách nebo diplomkách je dovednost, bez které univerzitu úspěšně nedokončíte. Tady je pár tipů, jak si ji osvojit.

Student
10. listopadu 2019
Martin Vérteši
CC-BY
Foto: Dagmar Husárová

Dřív nebo později, ať už studujete na Masarykově univerzitě cokoliv, narazíte na potřebu správně ocitovat odborné zdroje. Seminární práce a později i ty diplomové se bez správného citování zdrojů neobejdou a za chyby v této disciplíně vám navíc nehrozí jen snížení známky. Nezáměrně se můžete stát i plagiátorem. A přitom dělat věci správně není nijak složité, stačí si osvojit základní pravidla.

Vždy je nutné používat důvěryhodné ověřené zdroje, ať už v tištěné či elektronické podobě. Dobrým zdrojem recenzovaných knih a článků jsou licencované databáze. Ke spoustě z nich zajišťuje Masarykova univerzita studentům volný přístup.

Důvěryhodné zdroje jsou základ

Obecně platí, že žádnou kvalitní akademickou práci není možné napsat jen na základě toho, co máte sami v hlavě. Ať už je téma jakékoliv, vždy bude nutné si k němu načíst nějakou literaturu, dohledat si fakta a argumenty. Už výběr správných zdrojů, je přitom klíčový.

„Vždy je nutné používat důvěryhodné ověřené zdroje, ať už v tištěné či elektronické podobě. Dobrým zdrojem recenzovaných knih a článků jsou licencované databáze. Ke spoustě z nich zajišťuje Masarykova univerzita studentům volný přístup na adrese ezdroje.muni.cz,“ popisuje vedoucí Knihovny Fakulty sociálních studií MU Irena Šléglová.

Nejčastěji jsou používány odborné knihy a články z odborných časopisů, teoreticky je ale možné použít úplně cokoliv. Jen je potřeba dbát na to, aby zdroj odpovídal kontextu použití a byl správný a aktuální.

Cokoliv si načtete a ve své práci nějak použijete, pak musíte řádně ocitovat, aby bylo jasné, že jde o myšlenku někoho jiného. Nejde ale jen o duševní vlastnictví – vhodným citováním ukážete, že znáte klíčové práce v oboru, že na ně dokážete vhodně navázat či s nimi polemizovat.

Správně použité citace slouží také k měření důležitosti vědeckých prací a vy sami můžete při rešerších těžit z jejich funkce – odkazují totiž na zdroje, kde je možné hledat podrobnější informace o problému, který je v dané literatuře třeba jen zmíněn nebo nastíněn.

Co všechno citovat?

Otázka, kterou si položí každý student, když se začíná seznamovat s citačními pravidly, pak směřuje k tomu, co všechno je nutné citovat.

„Obecná poučka říká, že není nutné citovat obecně známá fakta nebo fakta uváděná v učebnicích. Znamená to ale, že musíte mít dobrý přehled a orientaci v oboru, ve kterém se pohybujete, což ze začátku rozhodně nebyl můj případ,“ popisuje student všeobecného lékařství Roman Kula. „Vyřešil jsem to tím, že jsem si stáhl několik novějších oborových článků a podíval se, co vše se obvykle cituje.“

Podstatné je přitom říct, že povinnost citovat neplatí jen pro doslovné převzetí vět či souvětí, týká se i parafrází, tedy situací, kdy v toku vlastních myšlenek použijete cizí myšlenku popsanou vlastními slovy. Vizuálně je pak rozdíl ten, že doslovné citace bývají uváděny v uvozovkách. Citovat navíc musíte i převzaté tabulky, grafy či obrázky.

Pokud je řeč o vizuální podobě citací, nejspíš vás zklameme. Nedá se říct, jak přesně by citace měly vypadat, protože existuje celá řada citačních norem a každý obor používá jinou. Je tedy potřeba se informovat, kterou normou a stylem se řídí vaše fakulta, katedra či ústav.

Jisté nicméně je, že budete provádět nějakou zkrácenou formu odkazu přímo v textu (většinou příjmení autora, rok vydání a číslo stránky) a pak buď v poznámkách pod čarou, nebo na konci celé práce vypíšete celý bibliografický záznam daného zdroje.

Citační manažer usnadní práci

Pokud v citacích tápete, vyplatí se absolvovat některý z kurzů, které po celé univerzitě pořádají fakultní knihovny. Předměty se zaměřují právě na práci s informacemi a citování. Knihovníci vám také poradí, abyste začali používat některý z citačních manažerů.

„Jde o programy, které usnadňují vytváření a správu citací. Jejich hlavní výhodou je, že umožňují importovat všechny údaje o knihách či časopisech automaticky pouhým zadáním čísla ISBN nebo DOI (pozn. red. číselné kódy pro identifikaci díla). Také umožňují ukládání dat přímo z prohlížeče,“ vysvětluje Šléglová.

Nejčastěji používanými manažery jsou Zotero a CitacePRO, které navíc při použití příslušného plug-inu umožňují pohodlně citovat přímo ve Wordu či generovat seznamy literatury v nejrůznějších citačních stylech.

„Už několik let používám Zotero. Je skvělý v tom, že přímo ve Wordu aktualizuje seznam zdrojů, které jsem použil, a sám mění jejich číslování a také seznam, který tak vždy odpovídá realitě, a já se o to nemusím vůbec starat. Program je navíc každému dostupný ke stažení zdarma,“ pochvaluje si Kula.

Zvládnutí citačních pravidel je nezbytné pro úspěšné ukončení každého studia na univerzitě, nejpozději v závěrečné práci totiž budete tuto dovednost muset demonstrovat. Nepropadejte ale panice – s trochou úsilí a píle se není čeho bát. Pokud navíc během studia napíšete nějakou tu seminárku, budete mít nacvičeno.

Související články

  • Co můžete psaním diplomky získat?

    Závěrečná práce je pro úspěšné zakončení studia důležitá. Zjistěte, jaké různé dovednosti a zkušenosti můžete díky bakalářce nebo diplomce...

  • Anketa: Jak vám jde psaní diplomové práce?

    K úspěšnému zakončení studia patří diplomová práce. Zeptali jsme se několika studentů, jak se s jejich tvorbou vypořádávají.

  • Diplomka s pracovním úvazkem na krku

    Jaké to je psát diplomovou práci, když už chodíte do práce. Dá se to zvládnout a může to něčemu prospět?

  • Napsat kvalitní seminárku není práce na jednu noc

    Jak na dobrou seminární práci? Ať už s osnovou, nebo bez ní, důležité je mít nějaký plán končící odevzdáním.

MUNIMasarykova univerzita

Vydává Masarykova univerzita, 2005–2023. ISSN 2571-4198.
Redakce | Ceník inzerce | PDF | Podmínky užití

Sledujte Magazín M:

Sledujte Magazín M na Facebooku Sledujte MUNI na Twitteru RSS

Hlavní verze článku