Přejít na hlavní obsah

Studentské rádio vysílá z univerzity

AnotaceRadioZkušební vysílání zahájilo nové brněnské komunitní rádio. Co je na něm zvláštního? Vzniklo z čirého nadšenectví, bez ambice vydělat peníze, ale zato s chutí zkusit něco nového a vyplnit mezeru na trhu. S finanční podporou Masarykovy univerzity, ale přitom nezávisle začalo několik studentů dobrovolníků vysílat z budovy Fakulty sociálních studií. Už teď je možné si Rádio R v testovacím provozu naladit na webové adrese http://www.radio-r.cz/. Naostro se začně vysílat 9. prosince.

Studentské rádio bude lákat posluchače především na svou odlišnost od tradičních rádií. „Chceme nabídnout diverzitu, kterou jinde nenajdou – jak po obsahové stránce, tak po té formální. Jsme na začátku cesty, takže teprve skládáme první střípky dohromady, ale už teď se můžeme pochlubit formáty, které se ve většině rádií neobjevují – krátké dokumenty, slovesná tvorba, experimenty,“ vysvětlil programový ředitel rádia Jan Motal. Ze zatím se formulující programové skladby stojí za zmínku třeba spolupráce s Ateliérem rozhlasové a televizní dramaturgie a scenáristiky Divadelní fakulty JAMU. Z jejich zvukového časopisu BlackBox vybírá rádio ty nejlepší práce studentů umělecké školy.

Hudebně se rádio vymezuje také alternativně. „Nehrajeme hity – vytváříme si vlastní. Staré a osvědčené klasiky příliš nevyhledáváme, ale experimentujeme a nezapomínáme ani na příznivce žánrových menšin,“ vysvětlil koncepci hudební dramaturg David Věžník.

Projektu nahrává i neziskový charakter rádia. Finance na rozjezd poskytla univerzita ve spolupráci s Fakultou sociálních studií. „Máme plnou podporu univerzity, ale co se týče programu, zažíváme svobodu, kterou jen těžko najdete v kterémkoliv jiném médiu. Musíme si jí vážit a naučit se nést za ni zodpovědnost,“ svěřil se Motal.

„Nechceme být ani bulvární, ale ani příliš seriózní. Chceme, aby to bylo akční, ale zároveň informačně hodnotné,“ říká jedna z moderátorek Dominika Řebíková. Foto: David Povolný.
„Nechceme být ani bulvární, ale ani příliš seriózní. Chceme, aby to bylo akční, ale zároveň informačně hodnotné,“ říká jedna z moderátorek Dominika Řebíková. Foto: David Povolný.

Nicméně finanční podpora univerzity nebude bezedná. „Pro účely profesionálního vybavení studia a zajištění dlouhodobého provozu doufáme v získání grantových prostředků z Evropských strukturálních fondů,“ nastínil budoucnost koordinátor projektu Václav Štětka. Díky tomu rádio nebude závislé na velkém množství posluchačů a z toho plynoucích příjmů. „Měřítkem úspěchu nám bude hlavně spokojenost posluchačů s vysíláním a snaha se na něm nějakým způsobem podílet,“ doplnil Štětka.

Moderátoři Rádia R věří, že projekt má šanci získat si posluchače. „Přicházíme s něčím, co je úplně jiné, a doufáme, že nezaujmeme jenom mladé lidi a studenty. Nechceme být ani bulvární, ale ani příliš seriózní. Chceme, aby to bylo akční, ale zároveň informačně hodnotné,“ popsala svoji představu o fungování rádia jedna z moderátorek Dominika Řebíková.

Myšlenka na vznik komunitního rádia se na univerzitě objevila zhruba před dvěma lety. Přišel s ní tehdejší student a dnes zaměstnanec katedry mediálních studií a žurnalistiky Henry Loeser. „Když jsme diskutovali nad tím, jak ten nápad prakticky uchopit, přišlo nám logické rozvinout ho v prostředí univerzity, která je sama o sobě svébytným druhem komunity. Tomuto rozhodnutí nahrával i fakt, že přibližně v té době ukončovalo své vysílání brněnské Rádio Student, kolem něhož se skutečně posluchačská komunita vytvořila,“ vysvětlil zrod rádia Štětka.

Hlavní novinky