Přejít na hlavní obsah

Filmový festival informatiků bude online a bez cenzury

20. ročník Filmového festivalu Fakulty informatiky MU bude kvůli koronavirovým omezením celý k vidění živě na YouTube v pátek 22. května od 19 hodin. 

 

O přízeň diváků bude tentokrát bojovat hned třicet studentských snímků, mezi kterými nebudou chybět ani filmy ze zahraničí a tvorba uměleckých filmových škol. Ústředním tématem letošní ročníku je slogan: Bez cenzury.

„Snažíme se reagovat především na neduhy současného globalizovaného světa prosyceného podlézavou korektností a tmářstvím. Absence cenzury znamená pro zúčastněné tvůrce uměleckou volnost, rozlet a plné vyjevení vnitřních světů. Jedině jejím odstraněním je totiž možné plně vychutnávat každodenní plody života,“ píší organizátoři.

„Koronová krize se na průběhu letošního 20. ročníku podepsala poměrně zásadně. Posledních několik let jsme byli zvyklí na promítací prostory Univerzitního kina Scala a Fakulty informatiky MU, tentokrát je ale budeme muset vyměnit za online stream,“ vysvětlil okolnosti letošního ročníku hlavní studentský organizátor Jakub Galanda.

I přes ztížené podmínky se ale Filmovému festivalu Fakulty informatiky MU povedlo přilákat na třicet soutěžních filmů. Za zmínku stojí například mezinárodní snímek Oscar, který vznikl v rámci workshopu pořádaného nizozemským filmovým festivalem UNICA. Většinové zastoupení mají ale domácí tvůrci.

„Na festivalu budou k vidění celkem tři mé počiny. Pohádkově laděný Čaroděj, Těžký časy zasazené do postapokalyptické budoucnosti a hudební Onetake,“ shrnul svoje aktivity soutěžící Ondřej Kocar.

O pětici nejlepších filmů rozhodne odborná porota, která mezi ně rozdělí celkem 33 tisíc korun. Pro své favority budou moci hlasovat prostřednictvím webu festivalu také diváci, čas na to budou mít až do 29. května. Divácky nejúspěšnější filmy se pak dočkají věcného ocenění.

„Nalijte si něco dobrého, připravte si oblíbenou svačinu a vychutnejte si naší celoroční práci. Všichni dobře víme, že nejlepší kino je ve finále stejně vlastní postel,“ zve student Jakub Galanda.

Hlavní novinky