Přejít na hlavní obsah

Maturita a přijímačky za rohem. Teď zabrat se vyplatí

Skládat maturitu a zvlášť v téhle době není žádná legrace. Ale když teď zaberete, vyplatí se to.

Vytrvalost a dřinu ze střední školy na Masarykově univerzitě rozhodně zúročíte. Někdy se říká, že maturita je jako jedna zkouška na vysoké škole. Není to tak úplně pravda a hlavně teď nepotřebujete, aby vám tohle někdo říkal. Faktem ale je, že když teď k maturitě přistoupíte zodpovědně, budete psychicky připravení i na to, co vás čeká na vysoké. Tady je několik rad, jak na to.

Zaberte. Teď!

Pokud jste celou přípravu na maturitu doteď úplně zanedbávali, máme špatnou zprávu, asi už to úplně nedoženete. Ale pokud máte za poslední měsíce a roky v hlavě aspoň nějaké základy, několik týdnů intenzivní práce, opakování a studia je pořád dost. Nepromarněte je. I na vysoké škole je to podobné. Když člověk průběžně pracuje, zvládne se pak zkoušku nachystat daleko snadněji i za několik dnů nebo týdnů.

Aktivujte svůj systém

Za ty roky na základní a hlavně na střední škole už určitě víte, jak a při čem se nejlépe učit. Jak potřebujete sedět? Jaké musí být světlo? Jste pro ticho, nebo pro hudbu v pozadí? Preferujete koukání do monitoru, nebo musíte šustit papírem? Udělejte všechno proto, abyste měli ideální podmínky a zapamatujte si to. I na vysoké tohle budete potřebovat.

Neztrácejte čas

Odstraňte rozptylující vjemy. Vypněte telefon a dejte ho kamarádovi, ať vám ho vrátí až večer. Zavřete Instagram a okna s rozkoukanými seriály a stanovte si jasná pravidla, kdy se k nim vrátíte - třeba až přečtete další kapitolu v učebnici. I takhle přísní se naučte sami na sebe být. A pokud nemáte dost silnou vůli, zkuste různé zamykací aplikace. Když se jde do finále, je to potřeba i na vysoké.

Namotivujte se

Slibte si odměnu, až všechno zvládnete. Může to být cokoliv od tabulky čokolády, přes návštěvu kina s kamarády až po výlet na kole. Budou dny, kdy se vám nebude chtít učit a kdy budete mít pocit, že je to všechno k ničemu. A právě pro tyto příležitosti potřebujete mít něco před sebou pro pořádnou dávku motivace. Ať už se učíte na maturitu, potom na přijímačky nebo na státnice, je to stejné.

Odpočívejte

I když zbývají do maturity nebo přijímaček jen týdny a později pouhé dny, musíte taky odpočívat. Nemá cenu nejít tři dny spát a jen se učit. Mozek musí informace zpracovat, občas je potřeba přijít na jiné myšlenky, aby se člověk nezbláznil, a taky vaše tělo potřebuje pohyb. Dělejte si přestávky na jídlo, zacvičte si, jděte se na 20 minut projít ven, chvíli koukejte z okna, dobře se vyspěte a pak zase zpátky do práce.

Držíme vám palce. Sejdeme se na MUNI!

Hlavní novinky