Přejít na hlavní obsah

Italská studentka strávila Erasmus v Brně koronaviru navzdory

Studovat v zahraničí byl pro Eleonoru Fioravanti sen už od malička. Hned ve druhém ročníku proto odjela z římské Sapienza University na Masarykovu univerzitu. A přišel koronavirus.

Brno si Eleonora vybrala pro jeho polohu v srdci Evropy, možnosti cestování a nízké životní náklady. Přestože se jí po měsíci celý zahraniční pobyt na MUNI zkomplikoval kvůli preventivnímu zrušení veškeré kontaktní výuky, vyhlášení nouzového stavu, Brno a univerzitu si zamilovala a chce se vrátit na magisterské studium.

O návratu domů v průběhu semestru moc nepřemýšlela a také kvůli prosbám rodičů se rozhodla zůstat. „Když v Česku začala karanténa, situace v Itálii byla velmi vážná a moji rodiče nechtěli, abych riskovala nakažení během cesty domů, zvlášť když v Česku byla situace mnohem bezpečnější. A taky jsem si řekla, že radši strávím preventivně dva měsíce na koleji než ztratit celý semestr. Opatření se už začala pomalu rozvolňovat, takže si Erasmus ještě určitě užiju, než na konci června odletím,“ vypraví.

Během měsíce a půl přísných opatření však výuka na Masarykově univerzitě pokračovala online, takže Eleonora o nic nepřišla a studium bez problémů dokončí. „Učitelé celou situaci zvládají skvěle, jsou nám neustále k dispozici a můžeme je kdykoliv kontaktovat. Hrozně je obdivuju, jak se s tím vypořádali.“

Celkem si studentka politologie a mezinárodních vztahů zapsala čtyři předměty, tři na Fakultě sociálních studií MU a jeden na Právnické fakultě MU. Ve dvou předmětech měla pravidelně každý týden online výuku. V dalších dvou zase vyučující posílal audionahrávky k vysvětlení prezentací a pravidelně se se studenty potkával přes Zoom. Jednak kvůli prezentaci týmových projektů a také kvůli opakování učiva pomocí nepovinných kvízů a testů.

I přes nutnost zůstávat na koleji se Italka snažila být produktivní, vstávala v osm ráno a studovala až do oběda. V pondělí, úterý a čtvrtek odpoledne mívala online přednášky a v sobotu kurz turečtiny, který pro zahraniční studenty dělá studentský spolek Erasmus Student Network. Odpoledne chodila na procházky, sportovala a po večeři se až do jedenácti hodin učila.

V Brně také začala pracovat na své diplomce, zajímá ji téma Visegrádské čtyřky. „V4 je pro mě jedno z nejzajímavějších témat, jsou to země s velmi zajímavou historií a cestou ke svobodě. V diplomce se asi budu zabývat vztahem jednotlivých zemí k EU. Zatím prostudovávám literaturu dostupnou na MUNI a vážně uvažuju, že se do Brna vrátím na magistra. Fakulta sociálních studií nabízí program Evropa z visegrádské perspektivy,“ plánuje Italka.

I přes veškeré komplikace s koronavirem prý v Brně našla mezi zahraničními studenty svou rodinu. „Mám kamarády z celého světa, a i když jsme se nemohli potkávat, každý den jsme byli v kontaktu přes telefon. Už se těším, až zase budeme moct zajít do hospody a naplánujeme, jak se společně potkáme po celém světě od Mexika po Turecko.“

Hlavní novinky