Přejít na hlavní obsah

Nejmladší starosta v republice studuje na MU práva

Už asi půl roku mají Mořice nejmladšího starostu v České republice. Je jím dvaadvacetiletý student Právnické fakulty MU Tomáš Pavelka.

Tomáš Pavelka se v malé obci na Prostějovsku narodil. Místní ho znají jako kluka odvedle, z venku, z cest na autobusovou zastávku. Znají ho jako mladíka, který pomáhal s pořádáním kulturních akcí, v knihovně i v dětském kroužku. Uskupení Volba pro Mořice, kde byl lídrem kandidátky, vyhrálo v roce 2018 volby. Starostou Mořic se stal letos na začátku května.

„Situace v jarních měsících u nás byla složitá. Snažili jsme se řešit aktuální stav s kovidem a pan starosta nebyl v tomto okamžiku úplně tím správným krizovým manažerem. Následně se objevily nové a další problémy, došlo na odvolání starosty a volil se starosta nový,“ popisuje Tomáš svůj vstup do vrchních pater komunální politiky v Mořicích. Zároveň byl ale těsně za polovinou studia na Právnické fakultě MU, takže bylo potřeba řešit i to. Dohodl si proto individuální formu studia.

„Pracoval jsem ve sdružení místních samospráv a i přesto se mi dařilo skloubit pracovní a školní povinnosti. Loni jsem si ale chtěl začít plnit povinně volitelné předměty a ty mají velmi omezené termíny konání seminářů. Takže, abych mohl pracovat pro obce ve sdružení a nemusel být každý den v Brně na fakultě, bylo potřeba mít individuální formu studia,“ vysvětluje s tím, že žádost si podával přes informační systém univerzity a musel doložit třeba zápis ze zasedání zastupitelstva o zvolení starostou.

V prvních týdnech na úřadu Tomáše nejvíce překvapila komplexnost funkce a úřadu na malé obci. „Překvapila mě v dobrém i špatném. Jsme malá obec, máme 500 obyvatel. Ale musíte řešit rozvoj obce, což je něco, co mě baví, co dělám rád, a na straně druhé řešíte, že někde nesvítí žárovka, není posečená tráva nebo protéká střechou. Překvapil mě stav majetku obce, v létě při deštích se ukázalo, že ne všechny střechy na obecním majetku jsou v pořádku. Prostě v jeden moment děláte manažerské věci a velmi rychle se musíte přeorientovat na údržbáře,“ říká o svém starostování Pavelka.

V rámci obce je nyní pro něj nejdůležitější připravit rozvojovou koncepci, naplánovat, co se bude v Mořicích dělat a z čeho platit. Připravuje také rozvoj ploch pro bydlení, aby se v Mořicích dalo stavět.

Co se týká výuky ve 4. ročníku magisterského studia řeší, jak se přizpůsobit změnám. „Na jaře a v létě se mi distanční způsob výuky a posunutí zkouškového období hodilo. Nevím, jak bych zvládl souběh výkonu funkce a zkoušky, měsíc po zvolení starostou složit zkoušky a zápočty ve čtyřech týdnech. Teď na podzim jsem se už na to, že půjdu do školy, že strávím den v Brně na fakultě, těšil. Bohužel. A přiznám se, že řeším trochu jako osobní výzvu, jak tento semestr dopadne.“

A právě souběh starostování a studia asi nejvíce řeší Tomášovi rodiče a prarodiče. „Jednoznačně jsou těmi, kteří mě podporují. A za to moc děkuji. Samozřejmě se třeba v diskusi nepohodneme nad tím, co bych měl, nebo neměl dělat, ale to vyplývá ze starostí o mě. Jsou to pořád rodiče, prarodiče, kteří mě znají od mala a sledují, aby se něco nepokazilo, abych si toho nenabral hodně. A maminka třeba i to, abych se nezapomněl naobědvat,“ popisuje Tomáš.

Kladné ohlasy na své zvolení má v obci. Ukazuje se, že lidem nejde o věk, když vědí, že je člověk schopný. Mořičtí se s humorem shodnou i na tom, že je dobré mít nejmladšího starostu v republice, protože se o Mořicích aspoň víc mluví a píše. 

Podle Pavelky má jeho vesnice obrovský potenciál, který chce rozvíjet. „Sice máme jen 500 obyvatel, ale jsme na sjezdu dálnice, máme dobrou polohu vůči okolním městům i obcím. Máme tu přírodu, památky, knihovnu, mám to tady rád, žiju venku na vesnici. Od každého tu něco je a já věřím, že můžeme vyrůst. Chci navázat na práci starosty Jaroslava Knapa, který vedl Mořice dvacet let a říkal, že to dělal rád a s láskou,“ dodává Pavelka, pro kterého je starostování splněným snem a když nestarostuje a neučí se na zkoušky, tak se nejraději potkává s přáteli a cestuje.

Zda půjde Tomáš Pavelka v politice výš, nyní říct neumí. „V budoucnu bych se asi zajímavé, rozumné a smysluplné nabídce nebránil. Ale nyní jsem starosta v Mořicích, je tu hodně práce a mám se co učit,“ uzavírá nejmladší starosta v republice.

Hlavní novinky