Přejít na hlavní obsah

Studentka MU Tereza Kráčmarová a její boj s fakenews

Hra, která učí studenty o mediální gramotnosti a kritickém myšlení Fakescape, získala Cenu Karla Velikého pro mladé Evropany. Za úspěchem stojí spolek studentů Fakulty sociálních studií MU, tým vede studentka. 

Studentka FSS Tereza Kráčmarová.

Projekt Fakescape a jeho hry učí studenty středních a základních škol kriticky přemýšlet o informacích, které denně čtou a sdílí na sociálních sítích. Vznikl v roce 2017, kdy se Masarykova univerzita přihlásila do soutěže a měla vymyslet projekt, který přispěje k řešení extremismu, terorismu a podobných přidružených témat, pod která spadá i téma dezinformací a fakenews.

Na výzvu Katedry politologie Fakulty sociálních studií MU, která hledala účastníky soutěže, se do týmu přihlásila i studentka politologie a informačních studií Tereza Kráčmarová. „Uspěli jsme, dostali jsme se i do finále soutěže ve Washingtonu, kde jsme projekt prezentovali a skončili celosvětově na druhém místě. To nás opravdu namotivovalo, založili jsme spolek a začali fungovat na poloprofesionální úrovni,“ vysvětluje Tereza s tím, že z šesti studentů a dvou pedagogů se během čtyř let tým rozrostl a nyní v něm již pracuje přes třicet lidí.

„Projekt vyrostl. Na začátku jsme byli skupina studentů, která se ani pořádně neznala, a nyní jsme nejen parta přátel, ale také strukturovaná organizace, která ví, co chce a jak toho dosáhnout. Stále se snažíme praktickou formou ukázat, jak postupovat, aby se člověk nenechal napálit. Naším cílem není říkat lidem, co mají číst nebo dokonce komu a čemu věřit, ale jak se vyznat ve světě informací kolem nás. Ne každá zpráva na internetu je totiž pravdivá,“ doplňuje předsedkyně spolku.

Tým postupně vydával další hry, včetně té karetní, a vylepšoval jejich obsah i v onlinu. Zacílil nejen na studenty středních škol, ale zaměřil se i na žáky základních škol. V lednu 2019 získal Fakescape druhé místo v celosvětové soutěži P2P Digital Challenge sponzorované i Facebookem. Umístil se mezi nejlepšími třemi projekty v Ceně Gratias Tibi 2019 v kategorii do 30 let a mezi nejlepšími pěti v Cenách SDGs 2019 v kategorii Veřejná sféra. Zvítězil v ceně Brána k druhým v kategorii dospělých a v roce 2021 získal nominaci k prestižní Ceně Karla Velikého pro mladé Evropany. Na této ceně se podílí Evropský parlament a Mezinárodní nadace Karla Velikého v Cáchách a uděluje se projektům, které by měly sloužit jako vzor pro mladé žijící v Evropě a měly by nabízet praktické příklady Evropanů žijících spolu jako jedna komunita. A opět zvítězil.

„Zisk takto prestižní ceny stále zpracováváme, asi nás takový úspěch vůbec nenapadl. Bereme to jako zpětnou vazbu a informaci, že to děláme dobře a má to smysl. Když si někdo na evropské úrovni myslí, že to je dobré, je to také velký závazek do budoucna,“ přemítá Tereza Kráčmarová.

Jako první vznikla úniková hra pro studenty středních škol „Zachraňte prázdniny“ na téma prezidentských voleb v roce 2028. Druhá vznikla hra pro školáky ze základních škol a tématem jsou dezinfombie. Je o šíření nemoci, kdy člověk, který se nakazí, věří všemu, co slyší a vidí. A hledá se vakcína. Už tehdy studenti začali ve hře používat slova jako vir a karanténa. „Rok nato, co jsme hru vymysleli, se některé situace staly realitou. A to nás trochu děsí. Studentům stále říkáme, že za to nemůžeme, že jsme to opravdu nevěděli. Na druhou stranu, covid posunul naši středoškolskou hru do onlinu tak, aby se dala hrát i v době, kdy jsou zavřené školy,“ připomíná Tereza.

Mezi novinky týmu Fakescape nyní patří akreditovaný kurz pro učitele, jak aktivně učit mediální výchovu Gamifikace ve výuce mediální gramotnosti. Aktuálně také práce na spolupráci s organizacemi zabývajícími se aktivitami seniorů a hře a kursech pro tuto věkovou skupinu. „Naše karetní hra je prvním pokusem hry pro širokou veřejnost. Ale chceme se zaměřit i na skupinu starších lidí. Raději než přednášku využijeme hru a v budoucnu připravíme něco šité na míru a potřebám seniorů.“ Pro další projekty a rozvoj, například i v rámci kyberbezpečnosti, bude mít nyní spolek volnější ruce. Spolu s Cenou Karla Velikého získali i finanční odměnu ve výši 7,5 tisíce eur, v přepočtu asi 190 tisíc korun.

I přes řadu úspěchů a ocenění Fakescape nemá na svoji výuku mediální gramotnosti jen pozitivní, ale i negativní ohlasy. „Není jich moc, ale jsou. Na sociálních sítích máme svého pravidelného trolla a vždy, když o nás vyjde článek, přečteme si v komentářích mnoho nepěkného. Ale na to, jak je to výbušné téma, máme opravdu málo negativních ohlasů. Možná proto, že to děláme určitým stylem. Nepoukazujeme na konkrétní politiky nebo kulturně společenská témata, která rozdělují,“ vysvětluje strategii Tereza.

Ji osobně v tématu dezinformací překvapilo, jak velkou sílu dezinformace a fakenews mají. „Že opravdu dokáží rozdělovat společnost, způsobit konflikty například v rodinách a že jediným způsobem, jak s nimi bojovat, je komunikace, vzájemně se o tématu bavit.“

Tereza Kráčmarová chtěla být novinářka a s tím také šla na Masarykovu univerzitu. Politologii začala studovat jako druhý obor, spíše pro doplnění, a nakonec se právě z politologie, kterou aktuálně absolvuje na fakultě sociálních studií, stal směr, který ji začal bavit víc. Zároveň studuje na filozofické fakultě informační studia a v říjnu kandidovala do Studentské komory Akademického senátu MU. „V něm jsem chtěla otevřít téma spolků a stáží. Toto téma mě osobně přijde důležité, viděla jsem, kam založení spolku posunulo mě, nás,“ představila Tereza svůj program navázaný na zkušenost s Fakescape. V hlasování bohužel neuspěla.

Studentům a svým kolegům vzkazuje: „Má smysl jít do projektů. Je to skvělá příležitost, odnesete si hodně praktických zkušeností, které běžná výuka nenabídne. Z doplňující aktivity u studia se navíc v budoucnu může stát povolání. Prostě: pokud máte čas a energii, doporučuju se do všeho zapojit a vše si vyzkoušet.“

Hlavní novinky