Přejít na hlavní obsah

Přijatí na MU? Pořiďte si kolo nebo šalinkartu

V elektronické přihlášce vám svítí "Navržen na přijetí", cesta na MU je jasná. Uvažovali jste ale už, jak se budete dopravovat po Brně? Pokud ne, tento článek by vám mohl pomoct do začátků vašich studijních dnů. Minimálně co se vlastní mobility týče.

Co si budeme povídat. Brno je druhé největší město ČR a nemá v současnosti ještě dokončený velký městský okruh. Takže zvláště v ranní špičce to s rychlostí přesunu z domu na fakultu není nejlepší. Jako vhodná a hlavně zdravá alternativa by se mohla zdát příjemná ranní procházka z domu na fakultu. Pravda, Brno sice není co do rozlohy nějak přehnaně velká metropole a mnohá předsevzetí ohledně zdravého životního stylu (zvlášť z kraje studia na vysoké škole) se zdají jistě super. S udržením těchto návyků to ovšem bývá po příchodu prvních pozdních večerních návratů a ranních seminářů už krapet jiný příběh. A představa vzdálenosti např. tří, nebo dokonce pěti kilometrů do přednáškové auly se i vůči ušetřenému jízdnému jeví stále jako značně trpká.

Zaměřme se tedy na jiný způsob, jak se dostat v poměrně krátkém čase a přitom relativně pohodlně na fakultu. Jak již samotný název článku napověděl, bude jím prosté jízdní kolo. Čím starší, tím v Brně stylovější. Cyklistika se za posledních několik let stala v Brně v podstatě městskou subkulturou. Cyklonadšenci pořádají vlastní eventy, mají své dílny a podniky. Zkrátka s kolem v Brně může člověk udělat i díru do světa. Jasně, Brno není Holandsko a jsou tu i kopce, které je zapotřebí vyšlápnout, ale drtivá většina fakult se nalézá v blízkosti poměrně rovinatého centra města. Studenti medicíny a fakulty sportovních studií mají aspoň šanci se udržet v o to lepší kondici.

Kolo je prostě bezkonkurenčně nejrychlejší dopravní prostředek na střední vzdálenosti (do 7 km) po Brně. Dokonce si s ním kromě jízdy na fakultu můžete ve volném čase přivydělávat například rozvozem jídla. Nebo se kdykoliv sbalit a udělat si super výlet po cyklostezkách kolem Brna nebo na rovinatém jihu Moravy mezi vinohrady. Vlaky a autobusy v Jihomoravském kraji jsou často speciálně vybaveny k přepravě právě takto zaměřených výletníků.

A protože každý den v moravské metropoli není jak na pohlednici a v zimní části akademického roku jsou studenti vystaveni kromě zkouškového i nepřízni počasí, je nutné kromě stylového kola mít připravený i plán B. Tím je – alespoň z mé dvacetileté zkušenosti – šalinkarta. Nevíte, co je šalinkarta? Jednoduše ryze brněnské označení pro předplacenou jízdenku, kterou si koupíte online a nahrajete na kartu nebo do mobilu. A to teď nejdůležitější! Jako studenti MUNI na ni máte 50% slevu!

Páteří MHD v Brně jsou šaliny (mimo Brno nazývané tramvaje), které jsou spolehlivější než zápis předmětů v ISu. Nemusíte se tedy bát, že byste s nimi svou ranní přednášku zmeškali. Dopravní podnik města Brna pomůže jak v situaci, kdy se člověk potřebuje dostat na druhý konec města, tak i když potřebuje nějaké zavazadlo přiměřené velikosti přepravit (sdílená cargo-kola jsou stále spíše teorií než praxí). Další nespornou výhodou, které si každý student všimne nedlouho po začátku studia, je, že městská hromadná doprava ho zaveze téměř k domovním dveřím i poté, co dojí kebab ve tři hodiny ráno na České.

V neposlední řadě díky šalinkartě ušetříte pár korun po cestách napříč Jihomoravským krajem. Jelikož díky Integrovanému dopravnímu systému, který obdobně jako MHD perfektně navazuje, budete mít s platnou šalinkartou zaplacené vždy zóny 100 a 101. Takže když se pojedete podívat, jak roste víno ve vinohradech, ušetříte skoro 30 % z ceny jízdného. A třešničkou na dortu je, že s šalinkartou máte přepravu jízdního kola po Brně zdarma, což vytváří nepřeberné množství kombinací plánu A a B.

Na co ještě čekat? Skočte si na půdu pro staré kolo a mrkněte na web, jaké další výhody přináší šalinkarta do každodenního života studenta!

Hlavní novinky