Přejít na hlavní obsah

Studenti žurnalistiky píší deník

Image Internetový týdeník Stisk vydávaný dosud brněnskými studenty žurnalistiky jako týdeník se stal od začátku jarního semestru on-line deníkem.

Studentský časopis Stisk existuje od jara 1997 a je to jeden z prvních českých internetových časopisů. V průběhu jeho vydávání se na pozicích redaktorů vystřídalo přes 240 studentů. Vysoké číslo však v tomto případě nevypovídá nic o turbulentním prostředí a častém vyhazování „zaměstnanců“. Stisk vychází jen v průběhu semestru a jeho absolvování je pro studenty brněnské žurnalistiky povinné. V tomto semestru měl Stisk na šedesát redaktorů, kteří se střídali ve dvou redakčních skupinách. Všichni si kromě psaní článků, fotografování a pořizování videí a zvukových záznamů vyzkoušejí také role šéfredaktorů či editorů. „Smyslem Stisku je naučit budoucí žurnalisty pracovat v podmínkách, jež se co nejvíce blíží praxi,“ řekl vedoucí kurzu Stisk, Jaroslav Čuřík.

V tomto semestru měl Stisk na šedesát redaktorů, kteří se střídali ve dvou skupinách. Všichni si kromě psaní a fotografování, vyzkoušeli také role šéfredaktorů a editorů. Foto: Jan Martínek.
V tomto semestru měl Stisk na šedesát redaktorů, kteří se střídali ve dvou skupinách. Všichni si kromě psaní a fotografování, vyzkoušeli také role šéfredaktorů a editorů. Foto: Jan Martínek.

Cílovou skupinou Stisku jsou hlavně studenti, a to nejen z Brna, ale z celé České republiky. Redakce chce podle Čuříka přicházet s novým, neotřelým pohledem na věci, které zajímají studenty a mladé lidi vůbec. Redaktoři se proto ve svých textech zabývají tím, co je baví, trápí a co často řeší. „Nejraději píšu o dobře známém prostředí, a to studentský život určitě je,“ pochvalovala si zaměření Stisku jedna z letošních redaktorek, Iva Egertová.  Stisk je uveřejňován, po dohodě s vedením zpravodajského portálu iDnes, jako blog na stisk.blog.idnes.cz. „Museli jsme se do jisté míry přizpůsobit podmínkám, které mají na blogu iDnes ostatní blogeři. Jde například o počet článků, které lze denně uveřejnit – v současné době to jsou tři články denně. Na druhé straně i toto omezení lze chápat jako přínos, protože studenti vytvářejí více článků, než je možné publikovat, a editoři a šéfredaktor tedy mohou k uveřejnění vybírat jen ty nejlepší, takže se tímto zase o něco více přibližujeme praxi. Tedy praxi v dobrých médiích,“ uzavřel Čuřík. Dalších nových a neotřelých článků z dílny brněnských žurnalistů se čtenáři dočkají v září.

Hlavní novinky