Přejít na hlavní obsah

Jednoduchá registrace do MZK: Online přes univerzitní účet

Masarykova univerzita a Moravská zemská knihovna v Brně pokračují v úspěšné spolupráci v oblasti vědy, digitalizace a služeb. Studenti MU se díky ní do knihovny zaregistrují snadněji. 

Obě instituce se pro pokračování vzájemné spolupráce rozhodly i proto, že polovina ze všech vysokoškoláků registrovaných v Moravské zemské knihovně v Brně studuje právě na Masarykově univerzitě. Do druhé největší knihovny v České republice se nejen aktivní studenti, ale i stávající zaměstnanci a pedagogové univerzity mohou registrovat pomocí tzv. EduID. Studenti prvních ročníků ocení i to, že čtenáři do 20 let (včetně) mají registraci zcela zdarma.

Díky propojení systémů MZK a MU stačí při registraci do knihovny zadat přístupové údaje do univerzitního účtu. Tím se automaticky předvyplní potřebná osobní data registrujícího. Pokud uživatel odsouhlasí jejich poskytnutí a zaplatí registrační poplatek prostřednictvím platební brány, může ihned začít využívat dostupné elektronické zdroje, objednávat knihy, rezervovat si je a využívat elektronické funkce čtenářského konta. To vše prostřednictvím několika kliknutí a klidně z pohodlí domova. Čtenářský průkaz bude studentovi vystaven při první fyzické návštěvě knihovny.

Registrace v MZK nabízí všem čtenářům řadu dalších výhod, jako například možnost z pohodlí domova využívat tzv. „Databázi děl nedostupných na trhu“ (dnnt.cz). Ta obsahuje digitalizovaná díla, která již není možné sehnat na běžném trhu. Dále mohou získat přístup do licencovaných elektronických databází, které nabízí miliony českých i zahraničních vědeckých článků, i aktuální vydání novin a časopisů z celého světa, ale třeba i databázi zvukových nahrávek.

Výhodou pro studenty je i dobrá dostupnost knihovny z centra města a kapacita více než 700 studijních míst v moderní budově. Zájemci o registraci do knihovny najdou formulář na webu.

Hlavní novinky