Přejít na hlavní obsah

Kampaň mediků spolku SpoluSafe upozorňuje na HPV virus

Na problematiku viru HPV se zaměřila skupina mediků Lékařské fakulty MU. Panelovou výstavou v centru Brna zahájili letošní prevenční osvětovou kampaň. 

Členové SpoluSafe Natálie Gildainová, Kateřina Bartlová, Martin Bartoš a Jan Nemčok při zahájení výstavy.

Začátek roku je ve znamení boje proti rakovině děložního čípku. Skupina studentů Lékařské fakulty Masarykovy univerzity sdružená v projektu SpoluSafe pod záštitou neziskové organizace IFMSA spustila osvětovou kampaň o této nemoci a možnostech její prevence. Zákeřný vir totiž může kromě rakoviny děložního hrdla způsobovat spoustu dalších nepříjemných onemocnění nejen u žen, ale i u mužů a dosud tato problematika na veřejnosti byla spíše tabu. 

Kampaň v minulém roce probíhala zejména na sociálních sítích, do vypracování materiálů ke kampani stejně jako do účasti v debatě se ale zapojují i lékaři z Gynekologicko-porodnické kliniky FN Brno a LF MU. Letošní kampaň se skládá z více částí. „V první řadě je to především tato „fotokampaň“, venkovní výstava s názvem Příběhem ku prevenci, kdy skrze fotky pacientů a jejich příběhy přibližujeme podstatu infekce HPV a její různorodé projevy. A také to, jaký vliv má infekce na osobní život,“ uvedl jeden z organizátorů a student oboru všeobecné lékařství Martin Bartoš.

Výstava spolku SpoluSafe na náměstí Svobody v Brně

Výstava je nainstalovaná na náměstí Svobody a potrvá měsíc. Medici ji mohli zrealizovat díky podpoře stipendia rektora MU na podporu studentských aktivit, Nadace pro výzkum rakoviny a Odboru zdraví Magistrátu města. 

Výstavou to ale letos neskončí. Studenti mají naplánovanou sérii informačních příspěvků na sociální sítě a na 15. února debatu s odborníky a pacienty s názvem Příběhem ku prevenci aneb pravda o HPV, kdy chtějí zprostředkovat jejich pohled na problematiku HPV. V ulicích Brna bude také v únoru možné potkat tramvaj s polepem upozorňujícím na důležitost očkování. Do kin se navíc opět dostane video reklama upozorňující na důležitost správného používání kondomu, která byla vytvořená minulý rok. 

Výstava spolku SpoluSafe na náměstí Svobody v Brně

Projekt brněnských studentů z MUNI však bude mít letos navíc i národní dosah. „Náš projekt se rozšířil i do Hradce Králové a Plzně, kde se medici zapojují do naší kampaně taktéž formou reklamy v městských hromadných prostředcích a kinoreklamy,“ doplňuje Martin Bartoš. 

Při zahájení výstavy na náměstí přišel studenty podpořit také děkan Lékařské fakulty MU Martin Repko.

Studenty a kampaň SpoluSafe přišel podpořit i děkan Lékařské fakulty MU Martin Repko.

Hlavní novinky