Přejít na hlavní obsah

Soutěž Start Your Business hledá nejlepší studentské nápady

Masarykova univerzita vyhlašuje třetí ročník soutěže Start Your Business o nejlepší studentské nápady. Vítězným projektům rozdělí až 600 000 Kč.

Pro studenty MU odstartovala soutěž Start Your Business.

Přihlášky do soutěže, kterou garantuje a koordinuje Centrum pro transfer technologií MU, se přijímají do 28. února. Svůj nápad může přihlásit jednotlivec nebo až čtyřčlenný tým, podmínkou je pouze, aby aspoň jeden z týmu byl studentem Masarykovy univerzity. Účastnit se mohou i zahraniční studenti, přihlašovací formulář je k dispozici v češtině i v angličtině. Soutěž není omezena ani stupněm studia, zúčastnit se jí mohou studenti v bakalářském, magisterském i doktorském programu.

„Studenti mívají skvělé nápady například na vylepšování služeb a procesů a tato soutěž je nejlepším způsobem, jak je podpořit, dát jim zpětnou vazbu a také prostředky na otestování, zda lze s nápadem dál pracovat, případně přímo na rozjezd jejich podnikání,“ uvedla ředitelka CTT MU Eva Janouškovcová.

Příklad úspěšných projektů nabízí předchozí ročníky soutěže. Nejvyšší finanční podporu v roce 2022 získalo zprostředkování vhodné pohybové aktivity pacientům s roztroušenou sklerózou a aplikace Discover LVA, která rozvíjí turistický potenciál Lednicko-valtického areálu. Oba projekty získaly na svůj rozvoj 60 000 Kč. Mezi další podpořené nápady minulých ročníků patří například komunitní fact-checking aplikace Spotli nebo projekt TVOŘSTOR studentů pedagogické fakulty.

„S roztroušenou sklerózou si fyzioterapeuti často nevědí rady. Sama diagnózu mám, nicméně u každého se projevuje jinak. Zjistila jsem si tedy co nejvíce informací a chtěla jsem své znalosti předávat dál,“ přibližuje svou motivaci k přihlášce do soutěže Start Your Business v roce 2022 studentka lékařské fakulty Martina Jemelková. Její projekt S RS v pohybu uspěl, porota jej vyhodnotila jako nápad s nejsilnějším podnikatelským potenciálem.

Díky financím ze soutěže se studentce podařilo absolvovat zahraniční stáž, vydat e-book a začít vyvíjet prototypy zdravotnických pomůcek. V budoucnu si plánuje otevřít vlastní kliniku. S pacienty pracuje už nyní prostřednictvím výzkumu do své diplomové práce. Zkouší si na nich metody a cviky a prosí je o zpětnou vazbu.

Úspěchem v druhém ročníku soutěže Start Your Business se může pochlubit také student ekonomicko-správní fakulty Adam Veverka. Odborná komise ocenila jeho nápad na mobilní aplikaci Discover LVA, která je průvodcem po Lednicko-valtickém areálu. Finanční prostředky získané v soutěži využil soutěžní tým primárně na marketing a technický upgrade aplikace. „Momentálně pracujeme na webové verzi aplikace, několika nových funkcích a získávání dalších finančních prostředků pro další vývoj,“ upřesňuje student bakalářského programu Podniková informatika.

Konkurenceschopnost přihlášených nápadů bude ve třetím ročníku soutěže Start Your Business posuzovat Radoslav Trautmann z Centra pro transfer technologií MU, Alena Šafrová Drášilová z Katedry podnikového hospodářství Ekonomicko-správní fakulty MU, Libor Hoření z Jihomoravského inovačního centra a Pavel Minařík, viceprezident pro technologie AX ve společnosti Progress. Společnost Progress, která stojí za řešením Flowmon pro monitorování a analýzu síťového provozu, se stala zároveň partnerem soutěže a díky tomu se podařilo navýšit finanční odměnu pro oceněné projekty na 600 000 Kč.

Více informací k pravidlům i časovému plánu soutěže naleznete na portále Masarykovy univerzity podnikavost.muni.cz.

Univerzita podporuje aktivní studenty prostřednictvím webových stránek podnikavost.muni.cz. Stránky jsou rozcestníkem pro všechny inovátory a zvídavé studenty, které zajímá, jak dát prostor svým nápadům. Na MUNI je široká nabídka předmětů a kurzů, které jsou zde uvedeny v uceleném přehledu a stačí si vybrat dle svého zájmu či fakulty. Také zde najdete informace o dalších doprovodných aktivitách, které se konají i mimo univerzitní půdu.

Hlavní novinky