Přejít na hlavní obsah

Mise naděje pomáhá těm, kdo v životě neměli tolik štěstí

Deset let od svého založení slaví dobročinný studentský spolek Mise naděje, který pomáhá vážně nemocným dětem, dětem s autismem, z dětských domovů, ale i třeba osamělým seniorům a hospitalizovaným pacientům. Spolek od založení prošel nejednou změnou, cíl však zůstal stejný.

S nápadem spolek založit přišel tehdy dvaadvacetiletý student ekonomicko-správní a přírodovědecké fakulty Daniel Vodrážka. „Chtěl jsem systematicky pomáhat těm, kdo v životě neměli tolik štěstí. Zejména vážně nemocným a sociálně znevýhodněným dětem. Vycházel jsem z premisy, že ty děti nemohou za to, že v nízkém věku vážně onemocněly nebo že jejich rodiče jsou kriminálníci, závislí na drogách a bůhvíco ještě, v případě dětí z dětských domovů,“ popisuje svůj záměr. Na počátku se sešel s několika neziskovkami, ve kterých by rád pomáhal. U žádné však neviděl tu správnou upřímnou motivaci. Proto společně se spolužáky a přáteli ze školy založil studentský spolek Mise naděje, v Česku jedinou výhradně dobročinně zaměřenou neziskovou organizaci tvořenou převážně vysokoškolskými studenty.

Z původních několika zakládajících členů se kolektiv dobrovolníků rozrostl na více než sedmdesát aktivních lidí, a s nimi se zvětšilo i množství nabízené pomoci. Příkladem je celostátní projekt proautismus.cz, který propojuje rodiny s dětmi s autismem a asistenty, ať už se jedná o dobrovolníky nebo profesionály. Spolek také organizuje nábor do registru dárců kostní dřeně nebo koncerty pro pacienty v nemocnicích, hospicích a domovech pro seniory.

V posledních letech spolek usiluje o realizaci projektů, kterými může pomáhat většímu množství dětí i dospělých. „Konkrétně naši dobrovolníci na týdenní bázi doučují děti z dětských domovů napříč ČR a SR online. Část však dochází i osobně do dětského domova v Brně a Českých Budějovicích, kde aktuálně působíme. Dále máme i tým, který každý týden objíždí moravské dětské domovy s workshopem o finanční gramotnosti,“ uvádí jeden z rozsáhlejších projektů Daniel Vodrážka.

Nově také Mise naděje více nabízí studentům praxi v rámci jejich oborů, zejména pedagogických a sociálně zaměřených. „Z počátku jsem v proautismus.cz pomáhala se správou webu, přes který propojujeme rodiče dětí s autismem s dobrovolníky. Před začátkem tohoto semestru se mi však naskytla možnost zkusit si pozici koordinátorky projektu,“ popisuje studentka sociální pedagogiky Lenka Švejdová. „Jedním z mých hlavních úkolů je nyní propagace webu, kdy domlouvám různé spolupráce s médii, influencery nebo vysokými i středními školami,“ říká Lenka k náplni své práce.

Změny, kterými spolek za deset let svého působení prošel, ale nejsou konečné. V budoucnu by Mise naděje chtěla působit na území celé České republiky. „Kvůli tomuto našemu snu nyní hledáme strategického sponzora. Věříme, že dokážeme nabídnout velmi zajímavou protihodnotu ve formě PR pro danou firmu. Také jsem přesvědčen o tom, že existuje mnoho lidí s nezanedbatelnými prostředky, které zajímá dopad jejich finančního daru na pomoc těm nejpotřebnějším, a budou se chtít s námi zapojit do naší mise,“ nabízí firmám možnost spolupráce Daniel Vodrážka.

Zve i studenty Masarykovy univerzity: Přispět na dobrou věc a zároveň se pobavit mohou na Slavnostním večeru k 10. výročí založení Mise naděje, který se uskuteční v úterý 7. března v hudebním klubu První patro.  A nábor do spolku probíhá neustále, Mise naděje nabízí uplatnění pro každého člena bez ohledu na studovaný obor. Potvrzuje to i Marie Zvonková, která jako dobrovolnice pomáhala v době svého studia. „Docházela jsem například pomáhat do domovů pro seniory, překládala články o autismu a nakonec i koordinovala brněnskou pobočku. Po tříleté pauze, kdy jsem se soustředila na profesní kariéru, jsem se do spolku vrátila. Teď pracuji na newsletteru pro dobrovolníky, buddy programu pro zaškolení nebo pomáhám současným dobrovolníkům s organizací,“ pochvaluje si Marie různorodost práce ve spolku.

Možnost vyzkoušet si různé věci a práce však nejsou jedinou výhodou členství v Misi naděje. „Seznámila jsem se s mnoha novými a inspirativními lidmi, utvrdila jsem se v tom, že v budoucnosti chci pomáhat dětem s poruchou autistického spektra a jejich rodinám a především jsem získala nespočet zkušeností, které se mi budou hodit nejen v budoucí práci speciální pedagožky, ale také v běžném životě,“ hodnotí další pozitiva Lenka Švejdová.

A co se na spolku líbí jeho zakladateli? „Mohu s hrdostí říct, že takto skvělý kolektiv, který dnes v Misi naděje máme, těžko jinde najdete. Spojuje nás totiž něco většího, než jsou materiální pohnutky. Ve spolku působí řada vysoce charakterních lidí, včetně několika absolventů, kteří chápou, že troškou svého času mohou udělat obrovský rozdíl v životě někoho, kdo neměl tolik štěstí,“ hodnotí ochotu dobrovolníků Daniel Vodrážka.

Hlavní novinky