Přejít na hlavní obsah

Nechat se každý rok vyšlehat? To ne! říká Sanga z Jižní Koreje

Jak se slaví Velikonoce v Jižní Koreji a co si Korejci myslí o českých velikonočních zvycích? Nejen na tyto otázky odpovídá studentka MU Sanga Kweon.

Studentka Sanga Kweon.

Studentka sociologie a obchodní administrativy Sanga Kweon pochází z Jižní Koreje. V rámci výměnného programu na její domovské univerzitě Sungkyunkwan University se rozhodla jeden semestr studovat na Masarykově univerzitě. A vybrala si právě jarní semestr, kdy se nejen v České republice, ale ve všech křesťanských zemích slaví Velikonoce. Jak se tento svátek slaví v Jižní Koreji a jak Sanga vnímá české velikonoční tradice?

Velikonoce jsou křesťanský svátek, slaví se vůbec v Jižní Koreji?
Ano, asi třetina obyvatel Jižní Koreje jsou křesťané, takže oni Velikonoce slaví. O Velikonocích korejští křesťané a katolíci chodí do kostela, aby se modlili. Někteří také chodí venku po ulicích a poučují kolemjdoucí o smrti a vzkříšení Ježíše Krista.

A co dělají ostatní Korejci?
Velikonoce pro nevěřící Korejce jsou poměrně neobvyklý svátek. Nevěnují mu takovou pozornost jako Vánocům, které jsou také křesťanské, ale slaví se u nás mnohem více. O Velikonocích tak nekřesťané dělají běžné věci jako každý všední den. Jdou do práce, jelikož ani jeden den není uznán jako státní svátek, nakoupit, nebo na skleničku s přáteli.

Jak slavíš Velikonoce ty a tvoje rodina?
Nikdo z naší rodiny není křesťan, takže Velikonoce neslavíme. Je to pro nás běžný den. Jako jindy jdu do školy a rodiče do práce. Ani za nimi teď o Velikonocích do Jižní Koreje neletím, protože to pro moji rodinu není nic výjimečného.

V našich školách, hlavně na prvním stupni, se před Velikonocemi pořádají různé dílny. Děti například zdobí vajíčka, sázejí osení, vytváří papírová kuřátka. Máte v Jižní Koreji něco podobného?
Menší děti se se západními velikonočními tradicemi mohou setkat v některých školách. Učitelé angličtiny pro ně v tomto období pořádají například velikonoční lov vajíček.

Vajíčka zdobená v Jižní Koreji.

Pojďme se přesunout k českým Velikonocům. Přece jen už jsi v Brně několik týdnů, poznala jsi za tu dobu některé české velikonoční tradice?
Zrovna včera jsem se byla podívat na náměstí Svobody na velikonoční trhy a viděla tam velké namalované vajíčko. To se mi hrozně líbilo. Rozhodla jsem se, že si o svátcích také zkusím vajíčka namalovat svými vlastními malířskými styly. Něco podobného je vlastně i u nás v Jižní Koreji v kostelích, kde jsou obvykle vystavená uvařená slepičí vajíčka polepená ozdobnými nálepkami. Na vašich vajíčkách se mi ale líbí, že si je vlastnoručně malujete.

A co další české velikonoční zvyky? Co si myslíš o šlehání dívek a žen pomlázkou?
Bolí to? Protože jestli ano, tak bych raději tuto tradici vynechala. Kdybych žila v České republice, tak bych se každý rok vyšlehat nenechala. Vůči dívkám je to dost nefér, protože jsou to ony, které se musí nechat ztlouct od chlapců, a ještě jim za to dát odměnu.  

Hlavní novinky