Přejít na hlavní obsah

Apokalypsa na plátně: Studentka Iva Davidová představila své obrazy

Na filozofické fakultě si mohou studenti prohlédnout obrazy fauny a flóry od talentované studentky Ivy Davidové.

Autorka výstavy Iva Davidová spolu s kurátorkou Šárkou Kovaříkovou.

Výstavu Explore the Heritage of Slowness zahájila ve středu 20. března v Galerii Edikula na filozofické fakultě samotná autorka Iva Davidová spolu s kurátorkou Šárkou Kovaříkovou. Hlavním tématem celého projektu je militantní jemnost, citlivost a něžnost s důrazem na péči v současné krajině.

Iva Davidová je studentkou fakulty výtvarných umění na VUT a přešla z malby na intermediální tvorbu, která zkoumá aktuální technické nástroje a věnuje se tvůrčím postupům v oblastech interaktivního umění. Sama Davidová se tomuto iluzivnímu ráji, jak své dílo popsala, věnuje dlouhodobě. Jemnost v jejích dílech je iluzí, má jít o zobrazení apokalypsy a o ztvárnění ničení, ke kterému dochází v přírodě. „Výstava se odvíjí názvu, který v překladu zní Prozkoumejme dědictví pomalosti. Naráží na kapitalistický růst, kdy nemáme právo trochu odpočívat, nemáme právo jít každý svým tempem, a to samé potom nechceme ani po přírodě,“ vysvětlovala Davidová.

S kurátorkou Šárkou Kovaříkovou jim instalace děl trvala přibližně dvě hodiny, ale samotná tvorba autorky Ivy Davidové vznikala v průběhu roku. „Iva krásně vystihla velmi citlivě a jemně to, jak se krajina mění a jak funguje fauna a flóra, že jsou samotnou bytostí a že jde o bytost, která dokáže fungovat bez nás. Proto jsem si i řekla, že bych takový projekt ráda kurátorsky představila. A chtěla bych ho přiblížit nejen ostatním studentům z naší fakulty, ale i z celé univerzity,“ zdůvodňovala výběr tématu kurátorka a studentka filozofické fakulty Šárka Kovaříková.

Výstava.

Obrazů je na stěnách jen pár, ale za mě to v prostoru úplně stačí, a je patrné, že autorka si opravdu kreativně vyhrála s celým konceptem. Uprostřed místnosti je instalovaný kovový list, po němž stéká krev, která expozici perfektně doplňuje. Také návštěvníkům se výstava líbila. „Díla samotné autorky se mi líbí, je to příjemné pro oko a není to chaotické, je to poutavé,“ sděloval své dojmy z výstavy student Michal Kobza. „Výtvarnice s paní kurátorkou zvládly velmi dobře uchopit malý prostor,“ doplnil. 

Pro více informací sledujte stránky Galerie Edikula. Výstava potrvá do 29. dubna, dále ji lze navštívit i v rámci Brno Art Weeku, kdy bude součástí komentované prohlídky.

Autorka článku je studentka fakulty sociálních studií a členka studentské redakce Magazínu M.

Hlavní novinky