Přejít na hlavní obsah

Časopis Halas se ukázal v novém

AnotaceHalas
Jednou z mála fakult, na kterých se lze setkat se studentským časopisem, je fakulta sociálních studií. Časopis Halas s malými přestávkami přestál už mnoho generací studentů. Vloni na podzim navíc prošel velkými změnami a poprvé se také vydal do kyberprostoru.

„Připravili jsme několik zásadních inovací, jejichž hlavním smyslem bylo zvýšit komfort a informovanost čtenářů,“ uvedl šéfeditor Halasu Pavel Šíma. Jednou ze změn je zavedení dvou nových rubrik – Kauza a Tribuna. První zmíněná se má soustředit na závažné problémy na fakultě. „V minulém čísle jsme například rozebírali rozpor mezi vedoucím katedry psychologie a jedním jeho podřízeným, který nakonec z fakulty odešel,“ uvedl příklad Šíma. Rubrika Tribuna pak má dát prostor studentům i pedagogům k prezentaci jejich názorů. Halas tím chce podle Šímových slov podpořit vnitrofakultní diskusi. Zvětšil se i počet stran časopisu a redakce slibuje častější vycházení – za jeden semestr by namísto tří měla vyjít čtyři čísla.

Halas
Součástí změn bylo také spuštění webových stránek, které mají umožnit větší aktuálnost fakultního zpravodajství. Velkým lákadlem je i propojení s facebookem. „Zveřejňujeme asi tři zprávy týdně a snažíme se být skutečně aktuální. Když akademický senát volil svého předsedu, redaktor Halasu o tom ještě téhož dne napsal článek, editor ho upravil, zveřejnil na webu a zároveň na facebooku. Naši fanoušci se tak ze svého feedu mohli téměř okamžitě dozvědět, kdo je novým předsedou senátu jejich fakulty,“ popsal fungování Halasu na webu šéfeditor Šíma.

Nejvíc viditelnou změnou se však stal přechod Halasu z recyklovaného papíru na kvalitnější barevný formát. To vyvolalo i v řadách redakce zavedeného časopisu malé otřesy. „Jsem toho názoru, že ekologický či neekologický přístup je osobní záležitostí každého. Je pravda, že i v redakci jsme o změně papíru dlouho diskutovali a někteří ekologicky zaměření studenti byli změnou rozladěni. Od jiné části studentů se nám ale dostalo nadšených a pochvalných reakcí. Nikdy se nezavděčíte všem,“ popsal situaci Šíma. Ačkoliv jedno z čísel Halasu vzbuzovalo dojem, že v redakci časopisu hrozí kvůli sporům krize, podle šéfeditora byl nakonec problém zažehnán. Někteří redaktoři z Halasu odešli, ale časopis funguje ve stejné koncepci dál.

Halas v on-line podobě lze najít na webu http://halas.fss.muni.cz/.

Hlavní novinky