Přejít na hlavní obsah

Na Velehradě bude debatovat také ekonom Sedláček

AnotaceVelehrad
Hned na dvě výročí se letos zaměří program tradiční akce s názvem Studentský Velehrad. Na setkání mladých lidí, které pořádá každé dva roky Vysokoškolské katolické hnutí, se ještě všichni ohlédnou za dvacátým výročím pádu komunismu v Československu a oslaví také výročí studentské pouti. Ta se letos koná v termínu od 30. dubna do 2. května a už po desáté.

„Na Velehrad se sjedou převážně lidé, kteří nemají dobu nesvobody v živé paměti, ale jsou jednou z prvních generací vyrůstajících v demokratických poměrech. Proto je důležité připomenout si minulost a zhodnotit vývoj v naší zemi,“ vysvětluje Lenka Kolaříková z Vysokoškolského katolického hnutí. Mluvit o polistopadovém vývoji však studenti nebudou jen mezi sebou, ale i s řadou osobností. Na akci přijede ekonom Tomáš Sedláček, pražský biskup Václav Malý nebo bývalý velvyslanec ve Vatikánu Pavel Jajtner. Na poutníky kromě toho čekají taneční nebo sportovní workshopy, koncerty a besedy.

Kdo bude mít chuť, nemusí k dopravě na Velehrad využít jen auto nebo autobus, ale může se na něj vydat pěšky či na kole. Samotnému setkání totiž předchází čtyři pěší poutě a jedna cyklistická. „Vychází se z Brna, Štípy u Zlína, Svatého Hostýna a Strážnice, cyklisté mohou vyrazit z Olomouce a Brna. Jen je třeba se registrovat na internetových stránkách akce,“ podotýká Kolaříková a odkazuje na web www.studentskyvelehrad.cz.

Studentský Velehrad se na známém poutním místě koná každé dva roky od jara 1992. Vysokoškolákům nabízí příležitost pro vzájemnou výměnu zkušeností, společné přemýšlení o aktuálních i dlouhodobějších otázkách společenského i osobního života. Počet účastníků neustále narůstá, naposledy se zapojilo přibližně 550 studentů z celého Česka a dorazilo rovněž několik sympatizantů ze sousedního Slovenska.

Hlavní novinky