Přejít na hlavní obsah

Ke kávě dort nebo divadlo? Brněnský lunapark nabízí obojí

AnotaceLunaparkPůvodně to byla jen taková školní hra na praxi, kterou zažil snad každý student. Něco se vymyslí a sepíše v seminární práci nebo případové studii. V ideálním případě přijde odměna v podobě zeleného políčka v informačním systému a papíry s projektem skončí založené mezi jinými studijními materiály.

Nápad, který vymysleli během loňského podzimního semestru studenti filozofické fakulty v předmětu s názvem Řízení kulturního provozu, asistent z Ústavu hudební vědy filozofické fakulty Viktor Pantůček a jeho kamarád Pavel Baďura, však stejný osud nepotkal. „Ta myšlenka nám přišla tak propracovaná a dobře připravená, že jsme si říkali, že je škoda ji nezrealizovat,“ vzpomíná na začátky festivalu jménem Brněnský lunapark jeho dnešní koordinátorka Kateřina Eichlerová.

Přehlídkou souborů, které hrají přímo v kavárnách, chtěli pořadatelé podporovat nezávislá divadla. Autory původní myšlenky jsou studenti filozofické fakulty.
Přehlídkou souborů, které hrají přímo v kavárnách, chtěli pořadatelé podporovat nezávislá divadla. Autory původní myšlenky jsou studenti filozofické fakulty.

Kdo navštěvuje rád a často brněnské kavárny, ví, o čem je řeč. O přehlídce divadelních souborů, které hrají přímo v kavárnách. „Primárně jsme tímto způsobem chtěli podporovat nezávislá divadla, která se tak měla dostat víc do povědomí lidí. Nové zákazníky však akce přivádí i kavárnám,“ říká Eichlerová.

Se svými kolegy festival organizují už podruhé. Letos s jedenácti divadelními soubory a v jedenácti kavárnách. Hraje se 33 večerů, až do 5. května. Vstup na všechny je zdarma, dobrovolné vstupné se platí jen na doprovodný program, který se rozjíždí vždy po skončení představení.

„Jeho délka nikdy nepřesahuje 45 minut. To proto, aby se dalo bez problémů ustát, když se do kavárny nahrne hodně lidí a není si kam sednout,“ podotýká koordinátorka. To, že je plno tak, že si není kam sednout, se skutečně děje. Stávalo se to při loňském ročníku a letos chodí do kaváren diváků ještě víc.

Přesto pořadatelé přesun do jiných prostor neplánují. „Festival by přišel o atmosféru a popřela by se tak základní myšlenka, že divadelní soubor vidí také lidé, kteří to třeba vůbec nemají v plánu a jdou si jen tak na kávu,“ říká Eichlerová a dodává, že na to, že musí u představení stát, si zatím nikdo příliš nestěžuje. A to se přitom hraje v jedné z nejmenších brněnských kaváren Tungsramu, kde se využívá spíš prostor venku před kavárnou, nebo ve Steineru, kde diváci také z velké části stojí před výlohou.

A co mohou návštěvníci vidět? Třeba Divadlo Feste, Malé divadlo kjógenu nebo spolek Divo4. Jejich kompletní seznam je spolu s programem k nalezení na webových stránkách www.brnensky-lunapark.cz.

Hlavní novinky